آنالیز ترکیبات بدن با ساخت دستگاه ایرانی

آنالیز ترکیبات بدن با ساخت دستگاه ایرانی

پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف موفق به بومی سازی دستگاه آنالایزر بدن شده اند؛ این دستگاه برپایه تکنولوژی بیوالکتریک ساخته شده است.

وحید اجاقی، مدیر فنی یک شرکت دانش بنیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری نادیاتور گفت: مجموعه ما در زمینه تولید محصولات پزشکی، ورزشی و پایش سلامت فعالیت دارد.

وی ادامه داد: یکی از جدیدترین محصولات این مجموعه دستگاه آنالیزر ترکیبات بدن است که برای اولین بار در ایران تولید شده است.

اجاقی گفت: این دستگاه میزان چربی های احشایی (چربی های پنهان شکمی)، ضعف عضله ها، میزان آب درون و بیرون سلولی و همچنین میزان پروتیین های بدن را دقیق اندازه گیری می کند.

وی به نحوه کارکرد این محصول اشاره کرد و در این خصوص اظهارکرد: این دستگاه با استفـاده از روش امپدانس بیوالکتریک (BIA) کار می کند.

وی با بیان اینکه در این دستگاه امپدانس (پالس های ضعیفی که به بدن وصل می شود) و 8 الکترود (2 تا در دست راست، 2 تا دست چپ، دو تا پای راست و دو تا پای چپ) نصب شده است، ادامه داد: زمانی که فرد با پای برهنه روی دستگاه قرار می گیرد، امپدانس ضعیفی به بدن وارد می شود، سپس دستگاه با 5 فرکانس مختلف، میزان بافت چربی، عضله، آب داخلی سلولی، خارج سلولی و متابولیسم پایه فرد را بدست می آورد.

اجاقی خاطر نشان کرد: همچنین این دستگاه قادر است تاریخچه ای از تغییرات بدن را گزارش دهد و اعلام کند نسبت به دوره گذشته چه تغییراتی در بدن رخ داده است.

وی افزود: اندازه گیری متابولیسم های پایه و سایر پارامتر ها در علم پزشکی از اهمیت زیادی برای بیماران به ویژه بیماران سرطانی برخوردار است.

این محقق با بیان اینکه بر اساس متابولیسم های پایه، پزشک می تواند دز دارو را تجویز کند، عنوان کرد: همچنین این دستگاه در ارزیابی سلامت و تناسب اندام افراد می تواند مورد استفاده کارشناسان و پزشکان تغذیه، مربیان ورزش جهت آنالیز بدن بیماران و ورزشکاران قرار گیرد.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: فناوری به کار رفته در این دستگاه با تکنولوژی های جهانی برابری می کند. دقت این محصول مانند نمونه مشابه خارجی 97 درصد است. یک دهم نمونه خارجی نیز قیمت دارد.

وی اضافه کرد: قیمت این دستگاه 550 میلیون تومان است؛ نمونه مشابه خارجی این دستگاه 2 میلیارد و 400 میلیون تومان است.

وی ادامه داد: این محصول 2 سال گارانتی و همچنین ده سال خدمات پس از فروش نیز دارد.

وی تصریح کرد: مربیان باشگاه های ورزشی، پزشکان و کارشناسان تغذیه به علت قیمت هنگفت دستگاه خارجی به روش سنتی کار می کردند؛ تهیه این دستگاه سخت بود. دستگاه آنالایزر از جمله دستگاه هایی بود که بومی سازی فناوری آن در کشور احساس می شد. زمانی که ما این دستگاه را به بازار عرضه کردیم، پاسخ های خوبی هم دریافت کردیم.

اجاقی به مشکلات اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: باید اعتبار محصول ایرانی افزایش بیابد و فرهنگ استفاده از محصولات ایرانی باید در کشور نهادینه شود. اغلب مراکز علوم پزشکی ترجیح می دهند از برند های خارجی و نامی استفاده کنند. آنها به محصول ایرانی اعتمادی ندارند. متاسفانه هنوز حمایت لازم از برند ایرانی نمی شود.

عضو هییت مدیره شرکت گفت: ما به این مراکز می گوییم، بدون اینکه ما اطلاع داشته باشیم، این محصول را با نمونه مشابه خارجی مورد ارزیابی قرار دهند، درصورتی که به نتیجه رسیدند، محصول ما را خریداری کنند. قطعا اگر به محصول ایرانی اعتماد شود و این چالش ها برطرف شود، ما خیلی راحت به هدف مان می رسیم.
به گزارش نادیاتور، ارزیابی های بالینی این محصول در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده و در برخی از پژوهشگاه های تربیت بدنی، دانشگاه های علوم پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آنالیز ترکیبات بدن با ساخت دستگاه ایرانی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آنالیز ترکیبات بدن با ساخت دستگاه ایرانی"، کلیک کنید.