آیا افسانه بمب افکن رادارگریز چین واقعیت دارد؟ / عکس

به گزارش خبرگزاری نادیاتور، اولین بار در سال 2019 بود که نام JH-XX شنیده شد و تا به امروز این پروژه همچنان محرمانه باقی مانده است؛ رندرهای مفهومی آن، جت همه کاره و دوموتوره ای را با ویژگی های رادارگریزی و قابلیت حمل موشک های دوربرد نشان می دهد.

JH-XX برای تسلط منطقه ای طراحی شده است و می تواند تا شعاع 2000 کیلومتری هر هدفی را تهدید کند و حریم هوایی را در دریای چین شرقی و جنوبی به چالش بکشد. در حالی که عملیاتی شدن آن هنوز تایید نشده است اما، پیشرفت های نظامی سریع چین، نشان می دهد که JH-XX می تواند به زودی به عنوان تهدیدی مهم ظاهر شود.

تهدید نظامی آمریکا از سمت چینی ها/ بمب افکن چین موازنات قدرت را دگرگون می کند؟

چالشی برای جنگنده های آمریکایی

بیش از ده سال است که ارتش چین در فرایند نوسازی قرار دارد؛ هر پیشروی، چین را گامی دیگر به ارتش ایالات متحده نزدیکتر می کند و هر چه ارتش چین از نظر قابلیت های فناوری به ارتش آمریکا نزدیک تر می شود، رهبران آمریکا این موضوع را کم اهمیت تر جلوه می دهند. با این حال، دیر نیست زمانی که آمریکایی ها نتوانند پیشرفت چین را نادیده بگیرند. ترسناک تر اینکه به زودی چینی ها ممکن است سیستمی ایجاد کنند که برتری ارتش ایالات متحده را در نبرد بالقوه در محدوده اقیانوس هند و اقیانوس آرام کاملاً از میان ببرد.

آژانس اطلاعات دفاعی ایالات متحده برای اولین بار در سال 2019 به وجود احتمالی JH-XX اشاره کرد؛ JH-XX همچنان یک معماست و توانایی های واقعی آن حتی برای متخصصان اطلاعاتی ناشناخته است.

یکی از مهم ترین اسنادی که از این بمب افکن مرموز منتشر شده است، رندر مفهومی JH-XX بود که در نشریه Aerospace Knowledge چین به نمایش گذاشته شد. این رندر، جت براق و رادارگریزی را با موتورهای دوقلو و جایگاه های جانبی حمل سلاح برای حمل موشک های هوا به هوای دوربرد به تصویر می کشید.

تهدید نظامی آمریکا از سمت چینی ها/ بمب افکن چین موازنات قدرت را دگرگون می کند؟

این طراحی ترکیبی از سرعت، پنهان کاری و تطبیق پذیری را نشان می دهد که به نقش بالقوه JH-XX به عنوان بمب افکن و رهگیر منطقه ای اشاره می کند. JH-XX می تواند جای خالی بمب افکن منطقه ای مافوق صوت را در ناوگان هوایی چین پر کند.

شواهد کمی دال بر ساخته شدن JH-XX وجود دارد. بنابراین، بسیاری این سوال را مطرح کرده اند که آیا JH-XX برنامه ای واقعی است یا صرفاً زاییده تخیل است. مانند هر پروژه نظامی محرمانه ای، حقیقت در مورد JH-XX ناشناخته باقی مانده است. فقط زمان نشان خواهد داد که آیا این بمب افکن مرموز در آسمان دیده خواهد شد یا خیر.

منبع: nationalinterest

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا افسانه بمب افکن رادارگریز چین واقعیت دارد؟ / عکس" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا افسانه بمب افکن رادارگریز چین واقعیت دارد؟ / عکس"، کلیک کنید.