احیای دیوار 1000 ساله دوازده برجی در خرم آباد

احیای دیوار 1000 ساله دوازده برجی در خرم آباد

به گزارش نادیاتور لرستان ، عطا حسن پور روز چهارشنبه 16 خرداد ماه در این خصوص گفت: حصار تاریخی 12 برجی خرم آباد پیرامون محل فعلی قلعه فلک الافلاک از 12 برج تشکیل شده بود که به مرور زمان تخریب شده و اثری از آن باقی نمانده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان افزود: در اوایل دهه 90 بخشی از دیوار 12 برجی با الهام از تصاویر قدیمی و موازی با خیابان اصلی احداث شد که با برنامه ریزی انجام شده، پس از برداشتن نرده های موجود و انجام پی ریزی، حصار 12 برجی در امتداد حصار احیا شده در ضلع غربی قلعه شروع شده است.

او اضافه کرد: براساس آخرین نقشه های موجود و در دسترس، مربوط به سرهنگ چریکف روسی، محل حصار اصلی و 12 برج مشخص است و براین اساس عملیات احیای این دیوار تاریخی با اندکی جابجایی براساس وضع موجود، آغاز شده و پیش بینی می شود تا حدود یک ماه آینده تکمیل شود.

عطا حسنپور تصریح کرد: براساس اسناد و مدارک موجود این حصار به عنوان یکی از محله های قدیمی شهر خرم آباد حدود 20 هکتار از اراضی منطقه شامل تپه باستانی و قلعه فلک الافلاک و محیط پیرامون، محدوده فعلی پادگان سپاه پاسداران، محدوده فعلی باشگاه افسران و سربازخانه، 4 باغ تاریخی و سراب تاریخی گلستان را در برداشته است.

او افزود: حصار اصلی 12 برجی در دهه های 40 و 50 با احداث خیابان فعلی 12 برجی از بین رفته و با کمی عقب نشینی، اثری از آن باقی نمانده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان افزود: طبق اسناد موجود و گفته پژوهشگران و مورخان، 12 برج حصار پیرامونی قلعه فلک الافلاک، هر کدام یک نام داشته که منطبق با بروج فلکی بوده است.

قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم آباد بر روی تپه ای در مرکز این شهر و در محوطه باغ تاریخی گلستان از جمله آثار باستای و تاریخی است که سالانه گردشگران داخلی و خارجی از آن بازدید می کنند.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "احیای دیوار 1000 ساله دوازده برجی در خرم آباد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "احیای دیوار 1000 ساله دوازده برجی در خرم آباد"، کلیک کنید.