استولتنبرگ: ناتو در حال تطبیق زرادخانه هسته ای خود با تهدیدات امنیتی است

استولتنبرگ: ناتو در حال تطبیق زرادخانه هسته ای خود با تهدیدات امنیتی است

«ینس استولتنبرگ» رییس ناتو در اشاره ای نادر به زرادخانه هسته ای غرب، تلاش های این ایتلاف را برای تطبیق توانایی هایش با آنچه «تهدیدات امنیتی کنونی» می خواند که بهانه ای با اشاره به اظهارات و رزمایش های هسته ای روسیه است، برجسته کرد.

به گزارش نادیاتور، دبیرکل ناتو چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران قبل از نشست 2 روزه وزرای دفاع ناتو در بروکسل که شامل گردهمایی گروه برنامه ریزی هسته ای این اتحاد می شود، سلاح های هسته ای را «ضمانت امنیت نهایی» ناتو و «وسیله ای برای حفظ صلح» خواند.

در حالی که کاملا آشکار است ایالات متحده بمب های هسته ای خود را در چندین مکان در اروپا مستقر کرده است، ناتو به ندرت در مورد این سلاح ها به طور علنی صحبت می کند.

استولتنبرگ در مورد آنچه که «انطباق مداوم» زرادخانه هسته ای ناتو نامید، گفت هلند در ماه ژوین اولین جنگنده های اف-35 که قادر به حمل تسلیحات هسته ای هستند، اعلام کرد و گفت ایالات متحده در حال مدرن سازی تسلیحات هسته ای خود در اروپاست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او تشریح کرد که فعالیت روسیه در زمینه توانمندی های هسته ای این کشور افزایش یافته است. دبیرکل ناتو مدعی شد: «آنچه در سال ها و ماه های گذشته دیده ایم، لفاظی های خطرناک هسته ای از طرف روسیه است… ما همچنین شاهد تمرین های دیگر، تمرین های هسته ای از طرف روسیه هستیم.»

روز سه شنبه، روسیه با اشاره به تهدیدات قدرت های غربی اعلام کرد نیروهایش مرحله دوم رزمایش را برای تمرین استقرار تسلیحات هسته ای تاکتیکی در کنار سربازان بلاروس آغاز کرده اند.

از زمان اعزام هزاران نیرو به اوکراین در 24 فوریه 2022، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه بارها گفته است که مسکو می تواند از سلاح هسته ای برای دفاع از خود در شرایط شدید استفاده کند، اما تاکید دارد که نیازی به آن نیست.

روسیه، آمریکا و متحدان اروپایی اش را متهم می کند که با تامین میلیاردها دلار تسلیحات به اوکراین که برخی از آنها علیه خاک روسیه استفاده می شود، جهان را تا آستانه رویارویی هسته ای سوق می دهند.

استولتنبرگ همچنین به نوسازی تسلیحات هسته ای چین اشاره کرد و گفت، پیش بینی می شود پکن ظرف چند سال تعداد موشک های هسته ای خود را افزایش دهد و بسیاری از آنها بتوانند به قلمرو ناتو برسند.

پایان خبر نادیاتور  

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استولتنبرگ: ناتو در حال تطبیق زرادخانه هسته ای خود با تهدیدات امنیتی است" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استولتنبرگ: ناتو در حال تطبیق زرادخانه هسته ای خود با تهدیدات امنیتی است"، کلیک کنید.