اطلاعات تازه از سانحه بالگرد رییس جمهور/ جدیدترین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری

«انتشار گزارشی رسمی درباره ابعاد و علل سانحه بالگرد رییس جمهور»، «تغییرات در ترکیب هیات رییسه مجلس و نخستین حاشیه مجلس دوازدهم»، «برگزاری نشستی در سازمان ملل برای ادای احترام به شهید جمهور»، «شرط گمرک برای واردات اپل» و «بخشش یک محکوم به قصاص نفس» از مهمترین اخبار شامگاهی نهم خرداد نادیاتور بودند.

به گزارش نادیاتور، شامگاه چهارشنبه  9 اردیبهشت 1403 خبرنگاران نادیاتور به تهیه و تولید اخباری پرداختند که در ادامه به مرور گزیده ای از آنها می پردازیم:

انتشار دومین گزارش هیات عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد رییس جمهور

اطلاعات تازه از سانحه بالگرد رییس جمهور/ جدیدترین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری

سیاسی- مرکز ارتباطات ستادکل نیروهای مسلح دومین گزارش هیات عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد رییس جمهور و هییت همراه را منتشر کرد؛ در این گزارش ضمن تاکید بر اینکه آثاری ناشی از اقدامات جنگ الکترونیک بر روی بالگرد مشاهده نشده است، آمده است که «با توجه به نمونه برداری و آزمایشات صورت گرفته از بقایا و قطعات بالگرد و نحوه پراکندگی آنها و فواصل اجزاء جدا شده از بدنه اصلی، وقوع انفجار ناشی از خرابکاری در جریان پرواز و لحظات قبل از برخورد به دامنه ارتفاعات منتفی است.»

تغییرات در ترکیب هیات رییسه مجلس

سیاسی- روز گذشته انتخابات هیات رییسه مجلس دوازدهم برای اولین سال فعالیتش برگزار شد و رای گیری از منتخبان برای تعیین 12 عضو هیات رییسه صورت گرفت. ساعتی بعد از اعلام نتایج انتخابات، روابط عمومی مجلس با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که به دلیل شکایت یکی از کاندیداهای نایب رییسی، آرای نواب رییس بازشماری شده است؛ نتیجه بازشماری حکایت از کاهش تعداد آرای نواب داشت منتها منجر به تغییر در ترکیب دو نایب رییس نشد.

همچنین به دستور رییس مجلس به دلیل مغایرت در آرای نواب، بازشماری سایر آرای اعضای هیات رییسه در دستور کار قرار گرفت؛ بر اساس اطلاعیه های بعدی روابط عمومی مجلس، بازشماری آراء نامزدهای ناظران هیات رییسه نیز گرچه با تغییر تعداد آراء یکی از منتخبان همراه بود اما تغییری در ترکیب نظّار ایجاد نشد اما با بازشماری مجدد آرای دبیران هیات رییسه مجلس دوازدهم، ترکیب دبیران هیات رییسه تغییر کرد و عباس پاپی زاده جایگزین اکبر رنجبرزاده شد و به این ترتیب نخستین حاشیه مجلس دوازدهم به دلیل خدشه در شمارش آراء اعضای هییت رییسه رقم خورد.

کواکبیان در انتخابات ثبت نام می کند

سیاسی- رضا جلالی سخنگوی حزب مردم سالاری از ثبت نام مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری در انتخابات  چهاردهمین دوره ریاست جمهوری خبر داد.

همچنین می توانید بسته اخبار انتخاباتی سرویس سیاسی نادیاتور در روز چهارشنبه 9 خرداد را اینجا بخوانید.

نشست ادای احترام به شهید آیت الله رییسی در سازمان ملل برگزار می شود

اطلاعات تازه از سانحه بالگرد رییس جمهور/ جدیدترین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری

جهان- نشست اختصاصی ادای احترام به آیت الله سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور شهید کشورمان صبح روز پنجشنبه به وقت نیویورک، 17:30 به وقت تهران با حضور نمایندگان کشورهای مختلف در سازمان ملل متحد برگزار می شود؛ قرار است در این نشست نماینده کشورمان و نمایندگان تعدادی از کشورها سخنرانی کنند.

مخالفت مجدد انگلیس، آمریکا و فرانسه با عملیات گسترده رژیم صهیونیستی در رفح

جهان- نشست علنی شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی وضعیت رفح در جنوب نوار غزه برگزار شد و در این جلسه، هشدارهایی درباره عواقب هرگونه عملیات نظامی صهیونیست ها در آنجا مطرح شد؛ همچنین نمایندگان آمریکا و انگلیس و فرانسه در این نشست بر مخالفت خود با انجام حملات گسترده رژیم صهیونیستی در رفح که غیرنظامیان را در معرض خطر قرار دهد، تاکید کردند.

شرط گمرک برای واردات اپل

اطلاعات تازه از سانحه بالگرد رییس جمهور/ جدیدترین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری

اقتصادی- گمرک ایران در نامه ای اعلام کرد که واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری Apple  ممنوع است و در صورت لغو ممنوعیت ورود توسط مراجع ذی صلاح، سود بازرگانی آن به میزان 96 تعیین شده است.

تولید 98 درصد بذر مورد نیاز اراضی کشاورزی در داخل کشور

اقتصادی- علیرضا مهاجر معاون امور زراعت وزارت جهادکشاورزی گفت: هم اکنون بالغ بر 98 درصد بذر مورد نیاز بخش کشاورزی در داخل کشور تولید و کمتر از دو درصد واردات به دلایل حفظ مراودات علمی انجام می شود.

تشکیل پرونده گرانفروشی برای سه شرکت بسته بندی حبوبات

اطلاعات تازه از سانحه بالگرد رییس جمهور/ جدیدترین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری

اجتماعی- پس از احمد اصانلو رییس سازمان تعزیرات حکومتی از تشکیل پرونده گرانفروشی برای سه شرکت بسته بندی حبوبات خبر داد. یکی از این شرکت ها ظرف مدت 20 روز قیمت لپه را از 45 هزار تومان به 120 هزار تومان و عدس را از 98 هزار تومان به 175 هزار تومان افزایش داده است.

جزییاتی از 3 عملیات پلیسی در پایتخت

اجتماعی- سرهنگ علی قاسم پوررییس پلیس پیشگیری پایتخت از کشف 1000 سکه عتیقه از یک باند فروش اشیاء عتیقه، بازداشت سارق مالخر و دستگیری یک مواد فروش مسلح با 8 کیلوگرم مخدر شیشه در جریان سه عملیات پلیسی خبر داد.

تاکید رییس فدراسیون بین المللی هلال احمر و صلیب سرخ بر آتش بس فوری در غزه

اجتماعی- کیت فوربس رییس فدراسیون بین المللی جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ خواستار برقراری آتش بس و دسترسی بدون مانع کمک های بشردوستانه در نوار غزه شد.

نیمی از زایران ایرانی به عربستان رسیدند

اطلاعات تازه از سانحه بالگرد رییس جمهور/ جدیدترین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری

فرهنگی و هنری- غلامرضا رضایی رییس ستاد مکه در حج تمتع 1403 با بیان اینکه «پروازهای زایران ایرانی بدون مشکل خاصی در حال انجام است»، اظهار کرد: با برنامه ریزی های انجام شده و همکاری دست اندرکاران دو کشور این پروازها به خوبی در حال انجام است. وی همچنین شمار زایران ایرانی در عربستان را 44 هزار و 815 نفر اعلام کرد و گفت: حدود 87 هزار و 550 نفر از ایران در حج امسال حضور خواهند داشت.

پیش بینی ازدحام در شهرهای شمالی و افزایش سفرهای زمینی برای تعطیلات خرداد و تابستان  

فرهنگی و هنری- ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، رشد سفرهای ماه اردیبهشت 1403 را حدود 18 درصد اعلام و برای تعطیلات نیمه خرداد و تابستان، افزایش حجم سفرهای زمینی و بیشتر در مناطق شمالی کشور را پیش بینی کرد.

همچنین می توانید گزیده ای از اخبار سرویس فرهنگی و هنری نادیاتور در روز چهارشنبه 9 خرداد را اینجا بخوانید.

صعود مرد شماره یک شطرنج ایران به رده دوم مسابقات آکتوبه

اطلاعات تازه از سانحه بالگرد رییس جمهور/ جدیدترین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری

ورزشی- پرهام مقصودلو قزاقستان مرد شماره یک شطرنج ایران در پایان دور پنجم مسابقات شطرنج آزاد آکتوبه قزاقستان مقابل استاد بزرگ قزاقستان رقابت کرد و به پیروزی رسید. با این نتیجه مقصودلو که در پایان دور سوم در رده سی و ششم قرار داشت، به رده دوم صعود کرد. این مسابقات در 9 دور برگزار می شود و جایزه این مسابقات 100 هزار دلار است.

کسب طلا و نقره غرب آسیا توسط دختران پرنده ایران

ورزشی- در جریان رقابت های دوومیدانی قهرمانی غرب آسیا که به میزبانی کشور عراق برگزار می شود، در پرش با نیزه مهسا میرزا طبیبی و سمیرا کردعلی نماینده های ایران به ترتیب اول و دوم شدند. میرزاطبیبی با عبور از مانع 3.80 متر و سمیرا کرد علی با حد نصاب 3.40 متر به ترتیب به عناوین قهرمانی و نایب قهرمانی دست یافتند. پریسا عرب رکورددار دو 10000 متر ایران نیز با پشت سر گذاشتن رقبای خود و ثبت زمان  36:47.00 دقیقه به عنوان نفر اول از خط پایان این ماده عبور کرد و قهرمان شد.

محکوم به قصاص نفس بخشیده شد

اطلاعات تازه از سانحه بالگرد رییس جمهور/ جدیدترین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری

استان ها- حجت الاسلام و المسلمین میرمحمدی معاون قضایی رییس کل دادگستری استان گیلان در امور شوراهای حل اختلاف گفت: یک فرد 36 ساله در رشت که از سال 94 به مدت 9 سال به دلیل ارتکاب قتل و محکومیت به قصاص نفس در حبس به سر می برد، با اعلام اولیای دم بخشیده شد.

طولانی ترین پیاده روی فضایی چین انجام شد

اطلاعات تازه از سانحه بالگرد رییس جمهور/ جدیدترین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری

علم و فناوری- فضانوردان ماموریت فضاپیمای سرنشین دار چینی شنزو 18 چین دیروز یک رکورد جدید را در پیاده روی فضایی برای این کشور ثبت کردند. دو خدمه این فضاپیما حدود 8.5  ساعت بیرون از ایستگاه فضایی «تیانگونگ» کار کردند.

همچنین می توانید گزیده ای از اخبار سرویس علم و فناوری نادیاتور در روز چهارشنبه 9 خرداد را اینجا بخوانید.

مرحله نهایی دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران برگزار می شود

اطلاعات تازه از سانحه بالگرد رییس جمهور/ جدیدترین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری

دانشگاهی- دوازدهمین دورۀ مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در سطح کشوری از روز شنبه 5 خردادماه آغاز شده، فردا پنجشنبه 10 خردادماه با برگزاری مرحلۀ نهایی به پایان می رسد. دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران از آبان ماه سال 1402  و با رقابت نزدیک به 900 گروه دانشجویی در سراسر کشور آغاز شده و پس از برگزاری مسابقات در سطح دانشگاهی و استانی، با رقابت 64  گروه دانشجویی چهار نفره در مرحلۀ کشوری به کار خود پایان می دهد.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اطلاعات تازه از سانحه بالگرد رییس جمهور/ جدیدترین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اطلاعات تازه از سانحه بالگرد رییس جمهور/ جدیدترین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری"، کلیک کنید.