اولین تانک جهان چه شکلی بود؟ 5 مورد از اولین تانک هایی که وارد میدان نبرد شدند

به گزارش خبرگزاری نادیاتور و براساس گزارش مجله نادیاتور، در طول سه ماه اول جنگ جهانی اول، ارتش های فرانسه، آلمان و بریتانیا در مجموع 380,000 سرباز خود را از دست دادند – عددی بی سابقه – و تا پایان سال 1914، آمار کشته ها و زخمی ها از چهار میلیون نفر گذشت. این تلفات عظیم مستقیماً منجر به آغاز جنگ خندق ها در جبهه غربی شد، جایی که خط مقدم در امتداد یک سری از خندق ها از مرز سوییس تا کانال مانش تثبیت شد. در سرتاسر سال های 1915 و 1916، جبهه غربی در بن بست قرار داشت و حملات متعدد از هر دو طرف با هزاران تلفات همراه شده و هیچ دستاوردی برای آن ها نداشت. انگلیسی ها و فرانسوی ها در نهایت به شکلی مخفیانه، خودروهای زرهی یا همان تانک ها برای غلبه بر این بن بست ساختند. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با اولین تانک هایی آشنا کنیم که وارد میدان نبرد شدند.

اولین تانک هایی که وارد میدان نبرد شدند

1- Mark I

تانک Mark Iمحصول کمیته لندشیپس بریتانیا بود که هدف آن ساخت یک خودروی زرهی غیرقابل نفوذ در برابر آتش گلوله و له کردن و عبور از موانع از جمله سنگرها و سیم های خاردار بود. اولین نمونه اولیه این تانک ویلی کوچولو (Little Willie) نام داشت که در نهایت به ویلی بزرگ (Big Willie) تبدیل گردید تا اینکه در نهایت با نام Mark I وارد سرویس ارتش بریتانیا شد. تانک های Mark I اولین تانک هایی بودند که نبرد در میدان جنگ را تجربه می کردند و در نبرد سومی در 15 سپتامبر 1916 علیه آلمان ها وارد عمل شدند.

اولین تانک هایی که وارد میدان نبرد شدند

بریتانیایی ها 150 نمونه از Mark I را در دو نوع ساختند – نوع مونث 75 که به دو مسلسل سنگین خنک شونده با آب Vickers مجهز بود و نوع مذکر 75 که این بار مجهز به توپ شش پوندی شده بود که در هر طرف بر روی یک سکوی بیرون زده نصب می شد. همچنین این تانک ها دارای یک ساختار چرخ دم بودند که برای هدایت حرکت ، تعادل، و پشتیبانی هنگام عبور از سنگرها استفاده می شد که ظاهراً به دلیل مشکل غیرقابل اطمینان بودن در نسخه های بعدی حذف شد. بریتانیایی ها در نهایت نسخه های جدیدتری از این تانک را دریافت کردند که به Mark II، III، IV و V منجر شد. این نسخه ها زره های بهبود یافته، موتور قدرتمندتر و حتی مسلسل های بیشتری داشتند. هنگامی که این زره پوش ها به خطوط مقدم رسیدند، تانک های اورجینال Mark I به وظایف غیر جنگی، از جمله تدارکات زرهی و سیگنال بی سیم مجهز به یک آنتن بزرگ، تنزل پیدا کردند.

اولین تانک هایی که وارد میدان نبرد شدند

2- Schneider CA 1

تانک ها در طول جنگ جهانی اول هنوز یک مفهوم جدید بودند، بنابراین هنوز طراحی بدنه و برجک استاندارد این روزهای تانک های مدرن را نداشتیم. اولین تانک سازان طرح های مختلفی را آزمایش کردند و اولین تانک فرانسوی – Schneider CA 1 – بر اساس تراکتور آمریکایی Holt (American Holt Tractor) ساخته شد که در نهایت به شرکت تراکتور کاترپیلار تبدیل شد. CA 1 اساساً یک محفظه زرهی است که روی یک شاسی توسعه یافته تراکتور Holt قرار می گرفت. این تانک یک توپ 75 میلی متری اشنایدر نصب شده در گوشه سمت راست جلوی خود داشت و همچنین دارای دو مسلسل 8 میلی متری Hotchkiss M1914 بود که در هر طرف بر روی یک توپک نصب شده بودند.

یک موتور 75 اسب بخاری این تانک را به حرکت در می آورد و حداکثر سرعت آن 8 کیلومتر در ساعت بود. تانک Schneider CA 1 دارای شش خدمه بود که شامل فرمانده، راننده، مهندس و سه توپچی می شد. جدا از طراحی جعبه ای روی شاسی، CA 1 یک دماغه نوک تیز برای کمک به دید راننده داشت، اما دارای یک شنی در جلو و یک دم برای عبور از موانع در خط مقدم، از جمله سیم خاردار و خندق ها نیز بود. این طرح به تانک CA 1 ظاهری شبیه به یک کشتی را می داد، و ژنرال ژوفره، که 400 نمونه از این تانک را سفارش داد، آنها را “آهن پوش های زمینی” نامید.

اولین تانک هایی که وارد میدان نبرد شدند

با این حال، CA 1 در دوران خدمت خود چندان موفق نبود. اولین ماموریت آن در 16 آوریل 1917 یک فاجعه بود. از 132 تانک اعزام شده در آن روز، تنها 56 تانک از درگیری جان سالم به در بردند. بسیاری از تانک ها نمی توانستند بر موانعی که با آن روبرو بودند غلبه کنند و زره آنها به اندازه کافی قوی نبود که بتواند در برابر شلیک مستقیم توپ های مستقر آلمانی مقاومت نمایند. اکثر تانک های جان سالم به در برده نیز در نهایت به وظایف آموزشی یا تدارکاتی تنزل خدمت داده شدند و تنها تعداد کمی از آنها در حملات کم اهمیت با پشتیبانی سنگین پیاده نظام شرکت کردند.

اولین تانک هایی که وارد میدان نبرد شدند

3- Saint-Chamond

تانک Saint-Chamond پسر عموی اشنایدر CA 1 بود و هر دو تانک به صورت موازی توسعه داده شدند. مانند اشنایدر، سنت شاموند نیز طراحی مشابه جعبه روی شنی را داشت، اما دارای یک توپ 75 میلی متری در جلو و مرکز تانک بود. علاوه بر این، Saint-Chamond دارای چهار مسلسل – یکی در هر طرف – برای درگیری با پیاده نظام بود. با این حال، این تانک دماغه ای بلند و آویزان داشت – به این معنی که یک سکوی دارای ثبات نبود و ممکن بود به راحتی در زمین فرو برود، به خصوص هنگام عبور از زمین های ناهموار، موانع و سنگرها.

اولین تانک هایی که وارد میدان نبرد شدند

این تانک سنگین اولین درگیری خود را در 5 می 1917 در Laffaux Mill تجربه کرد. با این حال، این یک افتتاحیه فاجعه بار بود، و تنها سه تانک موفق به غلبه بر موانع موجود در میدان نبرد شدند، در حالی که بقیه در سنگرهای دشمن گیر کردند. فرانسوی ها به زودی استفاده از آنها به عنوان تانک های تهاجمی را متوقف کردند، اما اغلب به عنوان توپ های تهاجمی متحرک موثر بودند. این کارآیی، آنها را به نسخه اولیه توپ های تهاجمی متحرک مانند Sturmgeshütz III – یکی از خطرناک ترین تانک های نیروهای محور در جنگ جهانی دوم- تبدیل کرد.

اولین تانک هایی که وارد میدان نبرد شدند

4- Sturmpanzerwagen A7V

اگرچه کشورهای عضو توافق سه گانه (توافق بین انگلیس، فرانسه و روسیه پیش از وقوع جنگ جهانی اول) به قابلیت جنگ زرهی اعتقاد داشتند، آلمانی ها عموماً آنها را به عنوان هیولاهایی کند و غیرقابل اعتماد می دیدند که می توان آنها را با آتش توپخانه یا با گلوله های نفوذ در زره شکست داد. با این وجود، شوک دیدن یک جعبه زرهی که با شلیک مسلسل نمی توان آن را متوقف کرد، آنها را به ساخت تانکی برای خود سوق داد. Daimler-Motoren-Gesellschaft، پیشرو یکی از قدیمی ترین برندهای خودرو، اولین نمونه اولیه تانک های آلمانی – Sturmpanzerwagen A7V – را در سال 1917 به دستور بخش ترابری وزارت جنگ آلمان تولید کرد.

اولین تانک هایی که وارد میدان نبرد شدند

این تانک که رسماً Assault Armored Vehicle Department 7 Transport نامیده می شد، مجهز به یک توپ صحرایی 57 میلی متری و شش مسلسل Maxim MG08 بود – دو قبضه در هر طرف و دو قبضه دیگر در عقب. مسلسل های آن به دو اپراتور، معادل 14در کل، پرسنل نیاز داشت. همچنین این تانک راننده، مکانیک، علامت دهنده و فرمانده نیز داشت. بدین ترتیب این تانک آلمانی برای انجام روتین عملیات به 18 سرباز نیاز داشت. این تانک همچنین دارای مهمات زیادی بود که به بیش از 30 تن می رسید. با وجود استفاده از دو موتور 100 اسب بخاری دایملر برای به حرکت درآوردنش، A7V حداکثر سرعت 4.8 کیلومتر در ساعت در جاده های آفرودی را داشت و فقط می توانست حدود 60 کیلومتر را با مخزن 500 لیتری خود طی کند.

اولین تانک هایی که وارد میدان نبرد شدند

آلمان 100 دستگاه A7V را در اکتبر 1917 سفارش داد و 20 دستگاه از این تانک به سرعت تحویل داده شد. A7V اولین بار در 21 مارس 1918 در نزدیکی سنت کوینتین، فرانسه، زمانی که 5 دستگاه A7V شروع به پیشروی به سمت خطوط بریتانیا کردند، وارد میدان نبرد شد. در طول این حمله، سه تانک از کار افتادند – چه به دلیل خرابی مکانیکی و چه به دلیل گیر کردن در موانع. با این وجود، دو دستگاه A7V باقی مانده به تهاجم خود ادامه داده و با موفقیت به اهداف خود رسیدند. علیرغم موفقیت آمیز بودن اولین جنگ، A7Vها در دومین نبرد Villers-Bretonneux در 24 آوریل 1918 موفق نبودند. این شکست منجر به حذف تانک از سرویس و لغو سفارش باقی مانده تانک ها شد.

اولین تانک هایی که وارد میدان نبرد شدند

5- Renault FT

این تانک اولین تانکی نیست که فرانسوی ها ساخته اند، اما ماندگارترین اثر را داشت و یکی از خودروهای نظامی است که مسیر تاریخ را تغییر داد. این ماندگاری بدین دلیل است که Renault FT اولین تانک مدرن در نظر گرفته می شود که دارای بدنه و برجکی بود که هنوز هم می توانید در بیشتر تانک های مدرن امروزی پیدا کنید. برخلاف طرح های قبلی، که هیولاهایی کند و سنگین بودند، Renault FT یک تانک جمع و جور و چابک بود که بر میدان های نبرد جنگ جهانی اول حکمرانی می کرد. این خودرو از یک موتور 4.5 لیتری چهار سیلندر با قدرت 39 اسب بخار بهره می برد.

اولین تانک هایی که وارد میدان نبرد شدند

با این حال، تنها هفت تن وزن و فقط دو خدمه داشت – راننده و توپچی/فرمانده. همچنین این تانک فرانسوی به یک مسلسل 7.92 میلی متری Hotchkiss یا یک توپ لوله کوتاه 37 میلی متری Puteaux SA 18 مجهز بود. اولین عملیات FT در 31 می 1918 بود، زمانی که 31 تانک از هنگ 501 نیروهای ویژه توپخانه توانستند پیشروی آلمان را در Ploissy-Chazelle دفع کنند. این هنگ زرهی به تنهایی دو ستون نیروهای آلمانی را شکست داد در حالی که فقط پنج تانک خود را از دست داد. این نشان دهنده پتانسیل بالای تانک Renault FT بود و بسیاری از کشورها، از جمله ایالات متحده، آن را سفارش داده یا مجوز ساختش تحت لیسانس را بدست آوردند.

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اولین تانک جهان چه شکلی بود؟ 5 مورد از اولین تانک هایی که وارد میدان نبرد شدند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اولین تانک جهان چه شکلی بود؟ 5 مورد از اولین تانک هایی که وارد میدان نبرد شدند"، کلیک کنید.