ایران گردی فدای قیمت ارزان تور های خارجی!

ایران گردی فدای قیمت ارزان تور های خارجی!

آفتاب نیوز :

جوان آنلاین نوشت: تعطیلات نوروز نزدیک است و افراد زیادی قصد دارند در این تعطیلات به سفر بروند و خستگی یکسال کار و فعالیت را از تنشان بیرون کنند. برای همین اولین سوالی که برایشان پیش می آید، این است که اصلاً به کجا بروند؟ در این میان تبلیغات تورهای داخلی و خارجی که هم پیامک آن ها دیده می شود و هم در سایت های خبری و فضای مجازی بنرها و متن های خوش آب و رنگشان منتشر می شود، در تلاشند از سایر رقبای خود سبقت بگیرند. متاسفانه در این بازار رقابتی، اما تورهای خارجی عمدتاً بهتر عمل کرده اند، چراکه قیمت های مناسب تری دارند و حتی گاهی قیمت شان از تورهای داخلی هم ارزان تر است. در چنین شرایطی این سوال ایجاد می شود که چرا سفر در داخل خود کشورمان گران تر تمام می شود و چرا نظارتی بر این قیمت گذاری ها نیست؟ اصلاً این شهرهای داخلی چه خدماتی به مسافران ارایه می کنند که اینقدر گران هستند؟

عجیب است اگر کسی بخواهد به شیراز سفر کند، هزینه سفرش به اندازه سفر به ترکیه تمام می شود. 

 سفر به شیراز هم قیمت سفر به ترکیه!

بیشتر تورگردان ها به جای تورهای داخلی به مسافرانشان تورهای هم قیمت خارجی را توصیه می کنند، رییس انجمن دفاتر مسافرتی فارس در این رابطه می گوید: «هزینه سفر در کل کشور گران است و شیراز مستثنی نیست، هتل های شیراز بسیار با کیفیت تر از هتل های ترکیه است.»

اگر با چند تورگردان تماس بگیرید با جملات مشابهی مواجه می شوید، مثلاً اینکه «از ما می شنوید، امروز فردا نکنید، تورهای نوروزی، یکی یکی در حال پر شدن است… پس تا دیر نشده، رزرو کنید.» یا اینکه «هنوز چند جای خالی در تورهای نوروزی باقی مانده. قبل از تکمیل ظرفیت، رزرو کنید.» آژانس های گردشگری یا هلدینگ های مسافرتی به کرات تبلیغ می کنند تا مسافران نوروزی بیشتری را جذب کنند. در این میان، اما برخی تورگردان های شیرازی معتقدند که سفر به شیراز برای مسافران سایر شهرها از سفر به برخی شهرهای ترکیه و ارمنستان، گران تر تمام می شود، برای همین نمی صرفد کسی از تبریز یا مشهد و تهران، تور سفر به شیراز را بخرد. این موضوعی است که مسافرانی که در سال گذشته تجربه چند روز اقامت در هتل ها و بوم گردی های گران قیمت شیراز را داشته اند هم تایید می کنند، برای همین می گویند چرا با همان پول اقدام به خرید تور سفری خارجی به وان ترکیه و حتی زمینی استانبول نکنند؟ 

نگاهی به قیمت چند تور نوروزی خارجی و تور نوروزی شیراز، خالی از لطف نیست. تور زمینی وان ترکیه، ویژه نوروز 1403، از تهران 3 شب و 4 روز هتل سه ستاره، قیمت 5 میلیون و 300 هزار تومان. 

تور زمینی ترکیبی دو شهر ترابزون ترکیه و باتومی گرجستان، نوروز 1403 از تهران 3 شب و 4 روز اقامت در هتل چهار ستاره قیمت 14میلیون و 990 هزار تومان. 

تور شیراز از تهران با قطار، ویژه نوروز 1403، 3 شب و چهار روز اقامت در هتل سه ستاره، قیمت 7میلیون و 200 هزار تومان (امکان استفاده از گشت آپشنال در این تور فراهم است، اما هزینه به صورت جداگانه محاسبه می شود.)

تور هوایی شیراز از تهران، ویژه نوروز 1403، سه شب و چهار روز اقامت در هتل دو ستاره، قیمت برای هر نفر 6 میلیون و 400 هزار تومان. 

در چنین شرایطی نیاز است مسیولان امر برای ایجاد سفرهای آسان و ارزان حداقل در شهرهای پرگردشگر اقدامات ویژه ای را در دستور کار قرار بدهند. 

 سفر به ایران هم ارزان نیست

در این روزها حتی سفر از سایر کشورها به ایران هم گران تمام می شود. این در حالی است که این باور وجود دارد که ایران برای گردشگران خارجی، کشوری ارزان به حساب می آید، اما بررسی نرخ تورها در منطقه خاورمیانه و همچنین در بین کشورهای همسایه نشان می دهد که سفر به ایران چندان هم ارزان نیست. ابراهیم پورفرج، رییس جامعه تورگردانان ایران گفته است: ایران در منطقه، مقصدی گران به شمار می آید، سفر به ایران حتی از جمهوری آذربایجان، پاکستان و ترکیه گران تر است. او می گوید مسیولان گردشگری بارها ارزانی سفر به ایران را به عنوان یک مزیت برشمرده اند، در حالی که هزینه حمل و نقل داخلی و هتل ها چندین برابر و قیمت سفر به ایران در منطقه از حالت رقابت خارج شده است. این اظهارات را حرمت الله رفیعی ـ رییس هییت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران ـ نیز تایید می کند و می گوید: درست است که ارزش ریال پایین آمده، اما قیمت تور ایران گران است و این به خاطر افزایش هزینه بلیت هواپیما پس از لغو محدودیت های کرونا، گران شدن نرخ هتل ها و حمل و نقل داخلی است. هتل ها در یک سال گذشته چندین نوبت قیمت ها را افزایش داده اند، نرخ آن ها از هتل های ترکیه بسیار بالاتر است، در حالی که به نسبت آن ها کیفیت خدماتشان چندان مطلوب نیست. او معتقد است ادامه این رویه، بدون ساماندهی، وضعیت سفرهای داخلی و ورود گردشگران خارجی به ایران را تحت تاثیر قرار می دهد. رفیعی همچنین می گوید: در آخرین دیداری که با عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی داشته درباره گرانی نرخ هتل ها اعتراض کرده است، هر چند با توجه به نرخ تورم و افزایش هزینه خدمات، هتل ها هم حق دارند نرخ ها را متناسب تغییر دهند، اما این افزایش هزینه باید منطقی و بر اساس داده و آمار صورت بگیرد. یک بار کیفیت خدمات هتل های پنج ستاره ایران را با ترکیه مقایسه کنید، متوجه می شوید که هتل های ما با توجه به کیفیت و سطح خدماتی که دارند، گران به حساب می آیند. ران جردن، یک بلاگر سفر اخیراً مقاله ای را با موضوع «هزینه سفر در خاورمیانه»، براساس میانگین قیمت غذا، رستوران، نوشیدنی، محل اقامت و سوخت حمل ونقل گردآوری کرده و در یکی از سایت های رزرواسیون گردشگری که تاکنون به حدود 25میلیون نفر در زمینه برنامه ریزی و فروش خدمات سفر، مشاوره و راهنمایی داده، منتشر کرده است که بر این اساس، هزینه اقامت در ایران در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه، بالاترین ارزیابی شده است، در حالی که هزینه سوخت و غذا در ایران تقریباً هم رده با دیگر کشورهاست. 

بررسی نرخ تورها در معدود آژانس هایی که ایران را در برنامه سفر خود دارند نیز حاکی از این است که هزینه سفر به ایران در مقایسه با دیگر کشورهای همسایه و منطقه خاورمیانه، جزو تورهای گران دسته بندی می شود، در حالی که کیفیت خدمات تقریباً مشابه است؛ یک تور 14 روزه از مبدا اروپا به ایران با نازل ترین خدمات و در هتل های سه ستاره بدون بلیت پرواز بین المللی، میانگین حدود 2 هزار دلار قیمت دارد، در حالی که توری با این کیفیت به مقصد ترکیه حدود 1400 دلار قیمت گذاشته شده است. یکی از تورگردانان ایرانی نیز می گوید: «شاید سفر به ایران برای گردشگرانی که شخصی و بدون تور یا زمینی به ایران می آیند، به خاطر افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ارزان تمام شود، اما برای گردشگرانی که با تور سفر می کنند، شرایط متفاوت است؛ هزینه پروازهای بین المللی به مقصد ایران پس از برطرف شدن محدودیت کرونا و با افزایش قیمت جهانی سوخت، گران شده است. بلیت پروازهای داخلی برای خارجی ها دونرخی و ارزی محاسبه می شود. قیمت بلیت موزه ها برای گردشگران خارجی پنج برابر ایرانی ها است.»

 چرا سفر در ایران گران است؟

اوایل هفته بود که سیدمصطفی فاطمی، مدیر کل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در یک برنامه رادیویی با اشاره به بالا بودن هزینه های سفر در کشور بیش از سفرهای خارجی گفت: «ما در این راستا دست به قیاس می زنیم ولی باید برخی اجزا را بررسی کنیم که شامل حمل و نقل، اقامت و خورد و خوراک و ورودی است. هر یک از این بخش ها دارای سطح خاصی از قیمت است و مثلاً اگر با هواپیما سفر یا از هتل سطح بالا استفاده می کنیم، هزینه های بیشتری داشته و اگر با اتوبوس به مسافرت برویم و در اقامتگاهی معمولی بمانیم، هزینه سفر کاهش می یابد.»

او با بیان اینکه گاه هزینه سفر با هواپیما و اقامت در هتل پنج ستاره کیش با سفر اتوبوسی به وان ترکیه مقایسه می شود، افزود: «این مقایسه اصلاً درست نیست، چون سطح سفر در هر دو مقصد باید یکسان بررسی شود. از طرفی با کلیات سفر رو به رو هستیم و برخی کشورهای گردشگرپذیر به شدت مورد حمایت دستگاه ها قرار می گیرند و این ها سوبسیدهایی است به جریان های گردشگری می پردازند تا سفری ارزان رقم بخورد تا این کشورها درآمد حاصل از تولید ناخالص ملی خود را از طریق گردشگری جبران نمایند.»

فاطمی با بیان اینکه کشورهای فوق به هتل و سفرهای هوایی سوبسید می پردازند، گفت: «موضوع بعدی سینوسی بودن سفر است؛ به عنوان مثال معمولاً گردشگر خارجی با سینوس بر عکس رو به رو است و زمان های خالی هتل ها را پر و از این رو هزینه های هتل کاهش پیدا می کند، ولی در کشور ما این گونه نیست. بنابراین در زمان هایی که با پیک سفر مواجه هستیم، مثل ایام تابستان یا عید نوروز، اکثر هتل های ما مملو از مسافر است و از این رو هزینه سفر و اقامت بالا می رود.»

مدیر کل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در توضیح این مطلب افزود: «در ایام نوروز و تعطیلات، سینوس سفرهای داخلی در کشور بالاست و مسافر خارجی کمتری داریم، ولی در اردیبهشت ماه، سفرهای خارجی راه می افتد و این سینوس تکمیل می شود؛ همچنین در ماه های نادیاتور و آبان با سفرهای خارجی رو به رو هستیم و سفرهای داخلی با کاهش مواجه است و همین مسیله موجب تکمیل این سینوس شده و می توان از ظرفیت حداکثری هتل ها استفاده کرد و در این صورت هزینه ها کاهش پیدا می کند.»

به گفته فاطمی عمده هزینه یک سفر به ارقام مربوط به حمل و نقل باز می گردد و این اعداد بسیار بالا هستند؛ معمولاً در مقایسه سفرهای داخلی با کشورهای دیگر جزیره کیش را مثال می زنند که عمده حرکت به این مقصد گردشگری با هواپیما صورت می گیرد و در وهله بعدی، قطار را مورد توجه و مقایسه قرار می دهند و در زمینه تورها نیز باید به مسایلی توجه داشت که موجب افزایش هزینه نهایی یک سفر می شود؛ همچنین در حوزه خوراک و پذیرایی با افزایش نرخ مواد اولیه در رستوران ها مواجهیم که بر قیمت تورها تاثیر خواهد گذاشت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایران گردی فدای قیمت ارزان تور های خارجی!" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایران گردی فدای قیمت ارزان تور های خارجی!"، کلیک کنید.