برای بار دوم به کنسرت اصفهان علیرضا قربانی مجوز ندادند

مهسا بهادری: علیرضا قربانی پس از آنکه در پاییز امسال نتوانست کنسرتش را به خاطر حضور نوازنده زن روی صحنه ببرد، برای بار دوم اقدام کرد تا کار نیمه کاره خود را به پایان برساند اما علی رغم قول محمود سالاری معاون امور هنری وزارت ارشاد برای برگزاری کنسرت(در بار اول که کنسرت اجازه اجرا نگرفت)، برای بار دوم هم برگزاری این مراسم نیمه کاره باقی ماند و این در شرایطی است که در فاصله کمتر از 72 ساعتی که تا شروع اجراها مانده، هنوز مجوزی صادر نشده و مشیولان هم پاسخ شرکت برگزار کننده این کنسرت را نمی دهند.

علیرضا قربانی مجوز نمی گیرد معین کجا بازگردد؟

احتمالا در این مدت شماهم سر و صدای بازگشت معین به کشور را شنیده اید اتفاقی که معلوم نیست خود این خواننده تا چه میزان با جدیت آن را دنبال می کند اما اخبار زیادی مبنی بر جدی بودن این ماجرا وجود دارد و از طرفی هم بسیاری از حقوقدانان و هنرمندان بر این باورند که اگر او باز گردد به سرنوشت حبیب دچار می شود چرا که بعضا برخی از هنرمندان داخل کشور با محدودیت فعالیت مواجه هستند. در برنامه «بسته پیشنهادی» که پنجم اسفند پخش شد، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه بسیاری از خوانندگان داخل کشور ممنوع الفعالیت هستند یا با مشکلات بسیاری روبه رو هستند، چطور از بازگشت معین به داخل کشور صحبت می کرده است؟ گفت: «ما برای هنرمندان احترام بسیاری قایل هستیم. من جزو معدود افرادی هستم که با جزییات از این چیزها آگاه هستم و بارها به صراحت اعلام کرده ام که هرکسی که قانون را رعایت می کند، با هر سلیقه و جناحی که باید می تواند فعالیت کند. از نظر ما هیچ فردی در چارچوب قانون ممنوعیت ندارد. برخی اوقات باید قانونی را که مورد قبول همه است قبول کنیم به عنوان مثال در کنسرت آقای علیرضا قربانی مجوزی صادر شد که به دلیل حضور نوازنده زن کنسرت لغو شود اما من نامه زدم و گفتم وقتی در سایه قانون مجوزی صادر شده نباید کنسرت را لغو کنید. موضوع را حل کردیم و حتی من عذرخواهی هم کردم.»

آنچه بر قربانی و تیمش گذشت…

اما برای یادآوری بیشتر جزییات به چند ماه قبل باز می گردیم.

علیرضا قربانی از اواسط اردیبهشت تور کنسرت هایش را در شهرهای مختلف ایران شروع کرد و از اواخر خرداد تا اواخر تیر، هم هر شب در کاخ سعدآباد تهران کنسرتش را برگزار کرد و با استقبال کم نظیر مخاطبان روبه رو شد و نکته جالب تر ماجرا این است که در ادامه این رویداد، تورکنسرت های قربانی به کانادا و استرالیا و اروپا رفت و این رویه و علاقه به برگزاری کنسرت تا به امروز ادامه پیدا کرد.

25 نادیاتور بود که محمود سالاری معاون امور هنری وزارت ارشاد درباره لغو کنسرت علیرضا قربانی در اصفهان گفت: «مجوز کنسرت توسط وزارت ارشاد و همچنین اداره ارشاد اصفهان صادر شده بود. با این حال به دلیل اتفاقی که این میان رخ داد فرمانداری اصفهان نامه لغو را زدند و گفتند فعلا (برگزارکنندگان کنسرت) دست نگه دارند تا مساله ای بررسی شود.

محمدرضا جان نثاری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان در یک نشست خبری به تشریح دلایل عدم صدور مجور کنسرت علیرضا قربانی در اصفهان علیرغم صدور مجوز ارشاد، پرداخت: «بحث اینکه آقای قربانی می خواهد در اصفهان کنسرت اجرا کند هیچ مانع قانونی نداشت مگر یک نکته؛ و آن نکته این است که ایشان در تیم نوازندگان خود از خانم نوازنده استفاده می کرد. این موضوع اولاً هنوز تعریف قانونی ندارد و یک چیز نویی است و حتماً باید وزارت ارشاد راجع به این موضوع تصمیم ملی بگیرد و ابلاغ کند که آیا اجازه هست این کار را بکنیم یا نه. چون نظرات فقهی در قبال این موضوع متفاوت است که آیا زن می تواند تک نواز باشد؟ در این زمینه نظر فقهی وجود دارد و باید برای آن تکلیف ملی معلوم شده و ابلاغ شود. دوم اینکه توجه کنید که ما باید همه افکار عمومی را در نظر بگیریم، بالاخره قشر عظیمی از افکار عمومیِ ما این موضوع را نمی پسندند. صراحت هم ندارد، تعیین تکلیف رسمی هم درباره این موضوع نشده است.

از آقای قربانی خواهش شد به واسطه اینکه اصفهان وضعیت خاصی از لحاظ اعتقادات مردم دارد (واقعاً مردم اینجا اعتقادات خاص خودشان را دارند) و اینجا را نمی شود با جای دیگر مقایسه کرد از تک نواز زن استفاده نکند. گفتند «اینجا مگر چه فرقی می کند و مگر با قانون نیست؟» گفتیم چرا. شما این را به قانون تبدیل کنید و بعد بگویید قانون با قانون فرقی نمی کند. ما نمی توانیم اگر کاری یک جایی عرفاً انجام شد بگوییم این قانون است، ممکن است جایی هیچ کس هیچ چیزی نگوید و عرف مردم هم آن را بپذیرند، ولی در عرف ما پذیرفته نیست. خواهش کردیم از ارشاد که به آقای قربانی بفرمایید که این نوازندگان در اصفهان حذف شوند و کنسرت را برگزار کنید، مثل ده ها کنسرت دیگری که در اصفهان برگزار شد و می شود. یک موضوع جدیدی بود و این موضوع جدید از لحاظ مسایل گوناگون ابهام داشت و باید این مسایل توسط وزارت ارشاد و دستگاه های دیگری که متولی هستند تصریح شده و حکم آن صادر شود که این چه حکمی دارد. البته ما یک استدلال دیگری هم داریم، من واقعاً خودم مثل شما دغدغه این موضوع را داشتم و در این رابطه به حکم مقام معظم رهبری رجوع کردم که طبق نظر ایشان باید ملاحظاتی برای آن انجام بگیرد که آیا می شود این کار را انجام داد یا نه.»

این سخنان در (24 آبان) و پس از گفتگوی تصویری محمد مهدی اسماعیلی وزیر ارشاد و تاکید و الزام درباره نبود هیچ محدودیتی در برگزاری کنسرت در هیچ کدام از استانهای کشور، در اصفهان مطرح شده است که نشانگر نبود هماهنگی و انسجام مدیران فرهنگی – امنیتی استانها و مرکز می تواند تعبیر شود.

بعد از مطرح شدن این صحبت ها واکنش ها از جانب مدیران و مسیولان یکی یکی مطرح شد در گام اول محمود سالار معاون امور هنری وزارت ارشاد گفت: «همان زمان نیز از آقای قربانی عذرخواهی کردم. عذرخواهی من موضع ما بود؛ موضع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. »

برای بار دوم به کنسرت اصفهان علیرضا قربانی مجوز ندادند

او ادامه داد: «در شهری که یکی از قدیمی ترین هنرستان های موسیقی دختران وجود دارد و هرساله تقاضای حضور در این هنرستان افزایش پیدا می کند، اینکه سلیقه خود را به عنوان قانون اعمال کنیم، کار شایسته ای نیست. در بیانیه قدیمی تر نیز آمده بود که این موجب وهن و توهین است که من این را متوجه نشدم که چه وهن یا توهینی است. مبنای این حرف چیست؟ ضمن اینکه ایشان گفته بودند اگر قانونی هست به من اعلام کنید؛ این یعنی چه؟! قانونی که شما گذاشتید، نو است. مگر قانون می خواهد که کسی بیاید روی صحنه و نوازندگی کند؟ قانون به ما می گوید عفت عمومی، حجاب و شان مخاطب باید رعایت شود؛ این مسایل قانون دارد و آیین نامه تخلفات ما نیز موجود است. در همین راستا اجرایی که تخلف داشته باشد اول در آیین نامه تخلفات استان و جلسه تجدید نظر استان تهران بررسی خواهد شد.»

سالاری افزود: «همین گروه در شهر کرد و یزد اجرا کرده بود و تخلفی گزارش نشده بود. اینکه اصفهان برای اعمال سلیقه شخصی دنبال واژه می گردد و مسایلی را مطرح می کند به نظرم محلی از اعتنا ندارد و دوستان ما در اصفهان بهتر است، برگردند و به قانون عمل کنند تا این سلیقه خود را به عنوان دیانت و عرف اعمال کنند؛ دیانت را وسط نیاوریم، به نظر من این حرف ها شایسته نیست و از مقامی سیاسی امنیتی این چنین گفت وگوها مقداری ناپذیرفتنی است، موانع رفع و به زودی در شهر اصفهان کنسرت علیرضا قربانی برگزار خواهد شد»

محمد مخبر، معاون اول رییس جمهور در جلسه هییت وزیران، روسای دستگاه های اجرایی و مسیولان دولت را به همکاری حداکثری با مجلس شورای اسلامی فراخواند و افزود: دولت و مجلس هم باید برای پیشبرد هرچه بهتر برنامه های کشور حداکثر همکاری و هماهنگی را داشته باشند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر لزوم احترام همه دستگاه ها به مجوزهای رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری مراسم های فرهنگی، گفت: همه باید به این مجوزها احترام بگذارند و در صورت وجود برخی اشکالات احتمالی، این مسایل را از طریق مرجع صادرکننده مجوز پیگیری کنند.

245245

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برای بار دوم به کنسرت اصفهان علیرضا قربانی مجوز ندادند" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برای بار دوم به کنسرت اصفهان علیرضا قربانی مجوز ندادند"، کلیک کنید.