بهبود عملکرد مغز به کمک این ورزش

بهبود عملکرد مغز به کمک این ورزش

آفتاب نیوز :

شنا ورزشی است که برای تمام بخش های بدن ما مفید است و بهتر از هر فعالیت ورزشی دیگری باعث بهبود عملکرد رگ های خونی و حافظه ما و عمر طولانی تر می شود.

شنا رگ های خونی بدن را انعطاف پذیرتر می کند

به گزارش سلامت نیوز، دکتر مایکل موزلی، مجری سرشناس برنامه های علمی بی بی سی می گوید: «وقتی به شدت شنا می کنید، چندین گروه از ماهیچه های بدن را به کار می برید و از همه مهم تر اینکه در برابر نیروی وزن آب عمل می کنید».

یکی از نتایج سلامت بخش شنا که تاثیری همه جانبه بر بدن ما دارد اثری است که بر رگ های خونی ما می گذارد. رگ های خونی در بدن ما بسیار مهم هستند. بسیاری از بیماری های قلبی بر اثر گرفتگی رگ های خونی به وجود می آید نه به دلیل بیمار بودن قلب.

رگ های خونی نه فقط خون را به بخش های مختلف بدن انتقال می دهند بلکه با امکان انعطاف و انبساط می توانند حرکت ناشی از ضربان قلب را متعادل کنند. این عملکرد نقش مهمی در سلامتی ما دارد. در طول زمان رگ های خونی سخت می شوند و در نتیجه به مغز و کلیه ها آسیب وارد می شود.

در آزمایشی که پروفسور هیرو تاناکا از دانشگاه شهر آستین تگزاس انجام داد دریافت که فقط سه ماه برنامه ورزشی شنا بر کاهش تصلب شرایین یا گرفتگی رگ های خونی (سختاک سرخ رگ ها) اثر دارد و در نتیجه باعث کاهش فشار بر اعضای داخلی بدن می شود.

شنا باعث طول عمر می شود

تعجبی ندارد که تاثیر مثبت شنا بر شریان های خونی باعث طول عمر شود. دانشمندان دانشگاه کارولینای جنوبی آمریکا بیش از 40 هزار مرد بین 20 تا 90 سال را به طور متوسط حدود 13 سال زیر نظر گرفتند و دریافتند افرادی که شنا می کنند میزان مرگ ومیر کمتری نسبت به افرادی که ورزش نمی کنند دارند.

همچنین افرادی که شنا می کردند از افرادی که می دویدند یا پیاده روی می کردند 50٪ کمتر احتمال داشت که بر اثر بیماری جان خود را از دست بدهند. هر نوع ورزش که در خشکی انجام می شود تاثیر کمتری بر کاهش سختی و گرفتگی رگ های خونی دارد.

شنا نسبت به دویدن و پیاده روی اثر بهتری بر کارکرد مغز دارد

ورزش های غیرآبی در مقایسه با شنا تاثیر کمتری بر عملکرد شناختی ذهن دارد.

پروفسور تاناکا می گوید: «پژوهش های گوناگونی نشان داده است که غوطه ور شدن در آب باعث می شود خون از مغز به سراسر بدن منتقل شود». پژوهش های دیگر نشان داده است که توانایی های شناختی انسان با فرو رفتن در آب بهتر می شود، چون وضعیت قرارگیری بدن در آب در حالت طاقباز یا رو به شکم و سینه است. او اشاره می کند که «به همین دلیل جریان خون در مغز نسبت به ورزش هایی که بدن در حالت عمودی قرار دارد مانند پیاده روی و دوچرخه سواری بهتر انجام می شود».

یک پژوهش نشان می دهد که فقط هفت روز تمرین شنا باعث بهبود حافظه در موش ها می شود و آزمایش روی انسان هم به نتایج مشابهی رسیده است. پژوهش های انجام شده در مورد اینکه با چقدر شنا کردن می توان به چنین نتایجی رسید نشان داده اند که حتی 20 دقیقه شنا می تواند کارایی مغز را بیشتر کند و باعث واکنش های سریع تر شود.

در مقایسه یافته ها در مورد شنا و ورزش های غیرآبی آزمایشات نشان می دهد که برای پیشگیری از سختی و گرفتگی رگ های خونی موثرترین ورزش دوچرخه سواری در آب است. شاید فکر کنید دوچرخه سواری در آب خنده دار است، اما پروفسور تاناکا آزمایشی انجام داد که در آن فردی با چوب دستی های پیاده روی در استخر پیاده روی کرد.

انجام ورزش های خشکی در آب دو فایده دارد: حرکت های دست و بازو بر منطقه وسیع تری از ناحیه کورتکس مغز اثر می گذارد و فشار هیدرواستاتیک باعث افزایش انتقال خون به مغز می شود و در نتیجه توانایی شناختی مغز افزایش پیدا می کند. تجربه سه ماه بررسی پیاده روی در آب نشان داد که هم وضعیت عروقی بدن و هم توانایی شناختی مغز بهبود پیدا کردند.

بهتر است پیاده روی روزانه را در استخر انجام دهید

فواید ورزش در آب حتی با راه رفتن تند در بخش کم عمق استخر هم به دست می آید و نیازی به استفاده از چوب دستی پیاده روی هم ندارید. پروفسور تاناکا می گوید: «آب هنگام ورزش نیروی مقاومت ایجاد می کند و باعث می شود در آب در مقایسه با روی زمین با نیروی بیشتری راه بروید».

هفته ای سه بار و هر بار نیم ساعت شنا کنید

پروفسور تاناکا پیشنهاد می کند سه بار در هفته و هر بار حدود 20 تا 30 دقیقه شنا کنید. او می گوید برای رسیدن به بهترین نتیجه در مدت زمانی که در استخر هستید «در آب حرکت و فعالیت کنید».

شنا به مفاصل فشار نمی آورد

اگر باز هم در پی دلایل قانع کننده برای فواید شنا می گردید یکی دیگر از مزایای آن این است که ورزش ملایمی است و برای مثال افرادی که دچار آسیب دیدگی زانو هستند نمی توانند بدوند و یا پیاده روی طولانی بروند، اما ورزش در آب به مفاصل آن ها فشار وارد نمی کند.

مایکل در پایان می گوید: «خلاصه اینکه دل به دریا بزنید و در آب بروید که هم برای رگ های خونی و هم برای قلب و مغزتان مفید است».

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهبود عملکرد مغز به کمک این ورزش" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهبود عملکرد مغز به کمک این ورزش"، کلیک کنید.