بودجه بندی شیراز متناسب و منطقی پیش رفته است/ ساختار شهرداری به روزرسانی شود

بودجه بندی شیراز متناسب و منطقی پیش رفته است/ ساختار شهرداری به روزرسانی شود

نادیاتور/فارس به گفته مسیولان شهر شیراز، بودجه سال 1403 کاملا متناسب، منطقی و مبتنی بر نیازهای شهری تعیین شده است که در این میان بیشترین رشد متعلق به بخش فرهنگی و اجتماعی است، هرچند 80 درصد بودجه همچنان به بخش عمرانی اختصاص دارد.

نشست خبری رییس و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورای اسلامی شهر و شهردار شیراز با اصحاب رسانه با موضوع «بررسی بودجه 1403 و مقایسه با بودجه شهرداری شیراز در سال های گذشته» امروز، 22 خردادماه در سالن سعدی شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد.

در این نشست ابتدا رییس شورای شهر شیراز با بیان اینکه آنچه مطرح می شود، حاصل عملکرد همه معاونت های شهرداری و کمیسیون های تخصصی شورا است، گفت: کمیسیون برنامه و بودجه، آنچه منویات همه اعضای شورای اسلامی است را تنظیم کرده و ارایه می دهد.

سید ابراهیم حسینی افزود: چشم انداز چهارساله ای که در شروع کار شورای ششم تعریف کردیم بر مبنای تغییر برنامه 5 ساله شورای پنجم بود که با 72 رویکرد ارایه شد.

*سند سومین حرم تا 5 سال باید عملیاتی شود

وی با بیان اینکه بودجه را مبتنی بر برنامه و به صورت مقایسه ای جدول بندی و کار زیرساختی برای 20 سال آینده شیراز در حوزه برنامه انجام گرفت، گفت: در این راستا سند راهبردی سومین حرم اهل بیت (ع) رونمایی شد و وظیفه شورا در ارتباط با شهر مشخص شد؛ در واقع این سند زیرساختی است و در دستور کار شهرداری و کمیسیون برنامه بودجه است که ظرف دوماه آینده برنامه 20 ساله شورا و شهرداری بر اساس این سند بازنگری و عملیاتی کنند.

حسینی ادامه داد: سند راهبردی سومین حرم اهل بیت (ع) مورد تایید استاندار فارس، تولیت حرم شاهچراغ(ع) و نماینده ولی فقیه در استان است و به تصویب شورای فرهنگ عمومی و شورای اداری استان رسیده است که بر مبنای آن برنامه شیراز 1404 را رونمایی شد و برنامه 5 ساله اول باید جنبه عملیاتی پیدا کند.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه در حوزه بودجه نیز گام اول این است که بودجه مبتنی بر برنامه باشد، گفت: امروز بودجه ما به لحاظ شاکله، نگاه برنامه ای و دقت در درآمد و هزینه در حوزه توزیع درآمد در بخش های هزینه ای قابل مقایسه با بودجه 1400 نیست.

حسینی افزود: در حوزه درآمد به لحاظ درصدی آنچه به سمت آن رفته ایم، حوزه درآمدهای پایدار است و دوم درآمدهایی که بیشتر جنبه سرمایه گذاری داشته است.

وی گفت: شهرداری در حوزه درآمد از زمین هایی که به فروش می رساند، باید زمین هایی را وارد کند که به سرمایه شهر بیفزاید. ما نیز به 2 حوزه درآمدهای پایدار و واگذاری املاک ورود کرده ایم و ورود املاک به سرمایه شهرداری هم بخشی از کار بوده است.

حسینی در پایان با بیان اینکه در حوزه سرمایه گذاری 800 میلیارد تومان شهرداری مکلف شده است تا زمین خریداری و برمبنای آن در آینده درآمد ایجاد کند، گفت: در بودجه های سالانه 15 هزار میلیارد در سال 1401، در سال 1402 نیز 20 هزار میلیارد و در سال 1403 بیش از 26 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شده است.

رییس شورای شهر شیراز در پایان گفت: در بودجه سال 1403 توزیع متوازن مدنظر بوده است و در چند حوزه فرهنگ، خدمات شهری و مدیریت بحران رشد خوبی به این لحاظ ایجاد شده است.

*رشد بی سابقه در بودجه فرهنگی اجتماعی

در ادامه رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز با بیان اینکه این کمیسیون قلب تپنده و مادر کمیسیون های شورای اسلامی شهر است، گفت: نظم و انضباط بودجه ای، بودجه ریزی بر مبنای برنامه و افزایش بودجه به شکل منطقی، سه برنامه اصلی مورد توجه ما در تعیین بودجه 1403 بوده است.

افسانه خواست خدایی با اشاره به اینکه در توزیع بودجه سعی شده است توزیع متناسب با تعریف 6 ماموریت مهم شهرداری رقم خورد، گفت: در سال جاری نسبت به سه سال گذشته در حوزه ماموریت های شهری میزان 561 درصد رشد بودجه ای، در حوزه محیط زیست و خدمات 429 درصد، در حوزه های ایمنی و مدیریت بحران 571 درصد، حوزه حمل و نقل  ترافیک 315 درصد، حوزه خدمات مدیریت 248 درصد و در بخش فرهنگی و اجتماعی نیز رشد بی سابقه یک هزار و 388 درصدی را شاهد بوده ایم.

این عضو شورای شهر ادامه داد: کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز با همکاری شهرداری در سه سال گذشته اتفاقات بی نظیری را رقم زده است و با برنامه ریزی شورای شهر و مطابق با اسناد بالادستی بودجه بر اساس سیاست ها تدوین شد که در همین راستا نظم بخشی در عملیات و بودجه ریزی ایجاد شد و انضباط بودجه ای، بودجه ریزی براساس برنامه و افزایش بودجه به شکل منطقی انجام پذیرفت.

خواست خدایی با اشاره به اینکه بودجه شهرداری شیراز در سال 1400 رقم 6 هزار و 660 میلیارد تومان بود که در متمم بودجه همان سال به 9 هزار و 274 میلیارد تومان رسید، اظهار کرد: در سال بعد نیز رشد بودجه ای و تحول مدنظر داشتیم که به عدد 15 هزار و 385 میلیارد تومان و در متمم همان سال نیز به 18 هزار میلیارد تومان رسید.

وی افزود: در سال 1402 نیز بودجه به 23 هزار و 500 میلیارد تومان رسید که این عدد هم در متمم بودجه به 24 هزار و 500 میلیارد تومان رسید که تغییر زیادی محسوب نمی شود و نشان دهنده این است که متناسب و منطقی پیش رفته است. هرچه بودجه صحیح تر باشد در متمم، افزایش کمتری خواهد داشت و امسال نیز بودجه پیشنهادی 31 هزار و 600 میلیارد تومان بود که بخشی مرتبط با هزینه جاری و هزینه های عمرانی است، اما نیاز است که در حوزه فرهنگی نیز به نقطه مطلوب برسیم و هرچقدر در این حوزه هزینه شود، سرمایه گذاری به شمار می رود.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورای اسلامی شیراز  گفت: در حوزه نظم بخشی به برنامه ها تا پایان مردادماه سند 20 ساله شهرداری تا 1420 نیز اصلاحیات براساس سند راهبردی سومین حرم اهل بیت (ع) انجام و تا مهرماه برش برنامه 1404 نیز براساس سند بالادستی و برنامه 20 ساله شهرداری اصلاحات انجام وبازنگری می شود.

خواست خدایی با بیان اینکه متمم بودجه 1403 دردی ماه ارایه می شود و تا پایان بهمن نیز بودجه 1404 تقدیم شورا خواهد شد، گفت: در کمیسیون برنامه و بودجه بودجه ریزی عملیاتی و برمبنای عملکرد، کارگروه تخصصی و اجرایی و راهبردی تشکیل و قراردادهایی با مشاور و طراح نسبت به سامانه بودجه ریزی براساس عملکرد دیده شده است.

*کمبود نیرو به گرده شهرداری فشار آورده است

شهردار شیراز نیز در این نشست اظهار کرد: با توجه به اینکه در ابتدای سال قرار داریم، نمی توان عملکرد دقیقی از عملکرد بودجه ارایه داد، اما آنچه در بودجه مهم است، تحقق آن است و رسیدن به آن نیازمند کار تیمی است.

محمدحسن اسدی افزود: طی سه سال اول شورا وشهرداری در مقایسه با سه دوره قبل، بودجه از 3 هزار و 300 میلیارد تومان به 5 هزارو 200 میلیارد تومان رسیده است که افزایش 50 درصدی داشته است.

وی با بیان اینکه 80 درصد بودجه شهرداری عمرانی است و تعریف پروژه های عمرانی سطح شهر به دلیل همین بودجه است، گفت: شهرداری شیراز به صورت شبانه روزی در سه سطح زیر زمین مترو، روی زمین و در تمامی ارتفاعات مشغول کار است. 25 هزار میلیارد تومان اقدامات عمرانی داشته ایم و پیمانکاران ریز و درشتی در حال کار هستند.

اسدی با ابراز خشنودی از اینکه نظم و انضباط مالی خوبی در شهرداری شیراز شکل گرفته است، در خصوص بدهی های این ارگان نیز گفت: بدهکاری های شهرداری کاملا منطقی است و براساس آخرین مصوبه شورای شهر تا مرداد سال آینده میزان این بدهی را منطقی و شفاف مشخص و به تصویب شورای شهر خواهیم رساند.

شهردار شیراز با بیان اینکه بدهکاری شهرداری منطقی است و به صورت منطقی نیز مشخص شده و به تصویب شورا خواهد رسید، در خصوص کمبود نیروی انسانی در شهرداری شیراز گفت: طی این دوسال، نیرویی وارد شهرداری نشده است و در عوض حدود 600 نفر بازنشسته شده اند که این به گرده شهرداری فشار زیادی را وارد کرده است، اما با مجوزهایی که گرفته شده، جذب برخی نیروهای کارامد و استخدام و به کارگیری برخی نیروهای که نیاز داریم، در اولویت شهرداری است و امیدواریم بتوانیم این مشکل و کمبود را به زودی رفع کنیم.

*ضرورت ایجاد بانک اطلاعاتی کارکنان

رییس کمیته نیروی انسانی کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر شیراز  نیز در این نشست با بیان اینکه 5 پروژه در حوزه سرمایه انسانی مطرح و به شکل پروژه ای مدنظر قرار گرفته است، گفت: ساماندهی نیروی انسانی در شهرداری به صورت تخصصی دنبال می شود و در نحوه ساماندهی نظارت تخصصی انجام می گیرد.

مسعود زارعی با اشاره به اینکه 3 هزار و 500 نیروی رسمی، 3 هزارو 50 نیرو شرکتی، یک هزار و 300 راننده استیجاری و 5 هزارو 200 نیروی حجمی در شهرداری مشغول به کار هستند، گفت: عدالت در پرداخت ها مدنظر ماست، اما باید متناسب با قوانین وضوابط  باشد.

وی افزود: کمبود نیروی تخصصی در حوزه شهرداری مد نظر کمیسیون است و مساله عدم ورود نیرو به شهرداری در این حوزه باید بازنگری شود.

زارعی با اشاره به اینکه در 8 حوزه  تخصصی از جمله تخلفات شهری، سد معبر، بایگانی و دبیرخانه کمبود نیرو وجود دارد، گفت: نیازسنجی در این خصوص باید به صورت دقیق انجام و در کمیسیون تلفیق در مورد جذب این نیروها تصمیم گیری شود.

وی با بیان اینکه ساختار و تشکیلات شهرداری باید به روزرسانی شود و تناسب ماموریت ها با پست های مورد نیاز براساس ابلاغ وزارت کشور خواهد بود، اظهار کرد: در حوزه مسکن کارکنان، تعاونی های متعددی وجود دارد اما نسبت به دیگر دستگاه ها در این زمینه کمبودهایی داشته ایم و باید در این حوزه تصمیمات جدیدی اتخاذ شود.

زارعی گفت: مجتمع خدمات رفاهی و آموزش کارکنان نیز اقداماتی از قبل انجام و مکان هایی در نظر گرفته شده است.  ضمن اینکه بانک جامع اطلاعات اسناد کارکنان و نرم افزار جامع منابع انسانی در شهرداری نیز درحال خرید است و تمامی اطلاعات پراکنده که در نرم افزارهای مختلف است، به صورت جامع و پایه ای برای برنامه ریزی می شود. فقدان چنین بانک اطلاعاتی در شهرداری شیراز احساس می شد، چون اطلاعات، پایه برنامه ریزی است.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بودجه بندی شیراز متناسب و منطقی پیش رفته است/ ساختار شهرداری به روزرسانی شود" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بودجه بندی شیراز متناسب و منطقی پیش رفته است/ ساختار شهرداری به روزرسانی شود"، کلیک کنید.