بیانیه پرُ از اتهام اتحادیه اروپا درباره فعالیت های هسته ای ایران

بیانیه پرُ از اتهام اتحادیه اروپا درباره فعالیت های هسته ای ایران

هیات اتحادیه اروپا در سازمان های بین المللی در وین در بیانیه ای در جلسه امروز (سه شنبه) شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با ابراز نگرانی درباره فعالیت های هسته ای ایران، خواستار پایبندی تهران به تعهدات برجامی شد که مدعی است، بیش از پیش از آن فاصله گرفته است.

به گزارش نادیاتور، نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان های بین المللی در وین، در جلسه امروز شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای درباره راستی آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل گفت: اطمینان یافتن از این که ایران به یک سلاح هسته ای دست پیدا نکند، یک اولویت امنیتی مهم برای اتحادیه اروپا است .

این در حالی است که مقامات ایران تاکید کرده اند تولید و به کارگیری تسلیحات اتمی جایی در برنامه دفاعی ایران ندارد و ماهیت برنامه هسته ای ایران، صرفا، صلح آمیز است.

در ادامه این بیانیه آمده است: اتحادیه اروپا نسبت به راهکاری دیپلماتیک برای مسیله هسته ای ایران متعهد است. ما از تمامی کشورها می خواهیم که از اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل حمایت کنند.

نمایندگی اتحادیه اروپا با نادیده گرفتن بدعهدی های شرکای توافق هسته ای در پایبندی به مفاد آن و نق مشروع ایران برای اقدامات جبرانی در صورت عدم پایبندی طرف مقابل، گفت: مایه تاسف ما است که ایران تصمیمات لازم برای بازگشت به تعهدات برجامی را اتخاذ نکرده است. خطر بروز بحران اشاعه تسلیحات اتمی در منطقه در نتیجه رویه هسته ای ایران رو به افزایش است.

این بیانیه می افزاید: اتحادیه اروپا عمیقا، نگران گسترش هشداردهنده برنامه هسته ای ایران است. ایران تا حد زیادی در حال فاصله گرفتن از تعهدات برجامی بوده و به طرز بازگشت ناپذیری در حال کسب دانش در این زمینه است. اتحادیه اروپا با نگرانی ویژه ای به تداوم انباشت اورانیوم غنی شده و توسعه زیرساخت های غنی سازی اوارنیوم از سوی ایران است. در گزارش مدیرکل آژانس به طور مستند به بالا رفتن ذخایر اتمی، از جمله بالا رفتن شدید مواد هسته ای غنی شده با خلوص 60 درصد است. این اقدامات دربردارنده خطرات بسیار قابل توجهی در زمینه اشاعه تسلیحات اتمی بوده و نگرانی های شگرفت درباره مقاصد ایران را افزیش می دهد، چرا که هیچ توجیه موثق غیرنظامی ندارند.

ابراز نگرانی هیات اتحادیه اروپا در حالی مطرح می شود که جمهوری اسلامی ایران پس از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال 2018 به تدریج اجرای تعهدات هسته ای خود را ذیل این توافق کاهش داد. برجام محدودیت هایی را برای فعالیت های هسته ای ایران در ازای رفع تحریم های ایجاد کرده بود. تلاش ها برای احیای این توافق نیز که با خروج یک جانبه ایالات متحده ضعیف شد، تاکنون به نتیجه نرسیده است.

«محمد اسلامی» رییس سازمان انرژی اتمی امروز (سه شنبه) در این باره گفت: اگر طرفین به تعهدات خود برنگشتند و عمل نکردند ما هم کاهش تعهدات را داریم، اکنون در فاز کاهش تعهدات هستیم و ملاک برای ما قانون اقدام راهبردی مجلس برای رفع تحریم ها است.

اسلامی بیان کرد: در چارچوب قانون ملی کار می کنیم در چارچوب پادمان و ان پی تی نیز هستیم، اگر گزارش آن مغایرتی می دهد به دلیل این است که آن ها در برجام به تعهدات عمل نکردند که لازم است به تعهدات خود برگردند ما هم تعهدات خود را انجام می دهیم، اگر قطعنامه دهند یا فشار سیاسی بیاورند قطعا عکس العمل نشان می دهیم.

در این بیانیه با اشاره به اقدامات جبرانی ایران در قبال یک قطعنامه تنبیهی غرب در نشست های پیشین شورای حکام که شامل خاموش کردن برخی دوربین های نظارتی آژانس در تاسیسات اتمی خود بود، آمده است:  آژانس بیش از سه سال است که  نتوانسته است چندین فعالیت راستی آزمایی و نظارتی مهم مرتبط با برجام را انجام بدهد. تصمیم بعدی ایران برای خاموش کردن تمامی تجهیزات نظارتی آژانس در ارتباط با برجام شرایط را بدتر کرده است. آژانس تداوم اشراف خود بر تولید و موجودی سانتریفیوژها، روتورها و بیلوزها، آب سنگین و کنسانتره اورانیوم را از دست داده است.

هیات اتحادیه اروپا گفت: ما، قویا، از ایران می خواهیم رویه نگران کننده هسته ای خود را تغییر داده و بدون تاخیر با تعهدات خود در زمینه منع اشاعه تسلیحات هسته ای بازگردد. اتحادیه اروپا از ایران انتظار دارد که روند نصب تجهیزات راستی آزمایی و نظارت را تکمیل کند و به آژانس دسترسی نامحدودی به اطلاعات آن ها بدهد. ما همچنین از ایران می خواهیم به اجرای پروتکل الحاقی بازگردد، آن را تصویب کند و اجرای تمامی مقررات نظارتی و راستی آزمایی مرتبط با برجام را ازسر بگیرد.

اتحادیه اروپا همچنین در شورای حکام از ایران خواست که بیانیه مشترک مارس 2023 خود با آژانس را اجرا کند.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیانیه پرُ از اتهام اتحادیه اروپا درباره فعالیت های هسته ای ایران" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیانیه پرُ از اتهام اتحادیه اروپا درباره فعالیت های هسته ای ایران"، کلیک کنید.