تا اطلاع ثانوی ثبت سفارش و واردات خودرو فقط با کارت بازرگانی امکان پذیر است

در راستای اجرای مصوبه دی ماه سال جاری هیات وزیران، امکان ثبت سفارش خودروهای وارد شده به مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی پیش از تاریخ این مصوبه (19 دی ماه) به سرزمین اصلی در سامانه جامع تجارت فراهم شده است؛ بر این اساس تا اطلاع ثانوی صرفاً کاربران دارای کارت بازرگانی فعال، امکان ثبت سفارش و واردات از این محل را خواهند داشت.

به گزارش نادیاتور، هیات وزیران در 19 دی ماه سال جاری “آیین نامه اجرایی بند (ث) تبصره (7) ماده واحده قانون بودجه سال 1402 کل کشور” را تصویب کرده که براساس آن، محمد مخبر- معاون اول رییس جمهور- متن این آیین نامه را به وزارت صنعت معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، مناطق صنعتی و ویژه اقتصادی، سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان حفاظت محیط زیست، گمرک جمهوری اسلامی ایران و فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران را ابلاغ کرد.

هییت وزیران در جلسه 19 آذر 1402 به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت (با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی) و به استناد بند (ث) تبصره (7) ماده واحده قانون بودجه سال 1402 کل کشور آیین نامه آیین نامه اجرایی بند (ث) تبصره (7) ماده واحده قانون بودجه سال 1402 کل کشور را به شرح زیر تصویب کرد:

ماده 1- خودروهایی که تا پیش از ابلاغ این آیین نامه، مجاز به تردد در مناطق آزاد تجاری و مناطق صنعتی و ویژه اقتصادی هستند، مشروط به پرداخت کلیه عوارض و بدهی های مربوط و حقوق ورودی (مشتمل بر حقوق گمرکی و سود بازرگانی مصوب)، دارا بودن معاینه فنی متصل به سامانه سیمفا و با رعایت قوانین، مجاز به پلاک گذاری ملی و واردات به سرزمین اصلی خواهند بود.

خودروهای مستثنی شده از حکم بند (1) تفاهم نامه مشترک شورای عالی مناطق آزاد تجاری و مناطق صنعتی و ویژه اقتصادی و گمرک جمهوری اسلامی ایران به شماره 14002/10/1430  تاریخ 10 خرداد 1400 مشمول حکم این ماده نیست.

ماده 2- مبنای تعیین ارزش خودرو و حقوق ورودی بر اساس تبصره (6) اصلاحی ماده واحده قانون چگونگی محاسبه و وصول حقوق گمرکی، سود بازرگانی و مالیات انواع خودرو و ماشین آلات راهسازی وارداتی و ساخت داخل و قطعات آن ها موضوع ماده (12) قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب 1402 است.

ماده 3- پلاک گذاری ملی و واردات خودرو موضوع این تصویب نامه به سرزمین اصلی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی منوط به اخذ تاییدیه آلایندگی، ایمنی و خدمات پس از فروش از سازمان های حفاظت محیط زیست و ملی استاندارد ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت و رعایت ماده (10) قانون ساماندهی صنعت خودرو و با ثبت سفارش و یا ثبت آماری بلامانع است. “

تا اطلاع ثانوی ثبت سفارش و واردات خودرو فقط با کارت بازرگانی امکان پذیر است

امکان ثبت سفارش خودروهای وارد شده تا پیش از 19 دی ماه در سامانه جامع تجارت

حال در راستای اجرای مصوبه شماره 190058/ت61385هـ  تاریخ 19 دی ماه 1402 هیات وزیران با موضوع آیین نامه اجرایی بند (ث) تبصره (7)  ماده واحده قانون بودجه سال 1402 کشور، امکان ثبت سفارش خودروهای وارد شده به مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی قبل از تاریخ 19 دی ماه 1402 به سرزمین اصلی در سامانه جامع تجارت فراهم شده است.

 گفتنی است که بدین منظور، محل تامین ارز جدید ذیل عملیات ارزی بدون انتقال ارز با عنوان «از محل بند 9 ماده 38 آیین نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات – بند (ث) تبصره (7) ماده واحده قانون بودجه سال 1402» ایجاد شد.

تمام کدهای تعرفه هشت رقمی ذیل گروه های 8701، 8702، 8703 و 8704 مشمول استفاده از محل تامین ارز مذکور است.

 وضعیت نمایندگی برای کدهای تعرفه انتخاب شده می بایست «از محل بند (ث) تبصره (7) ماده واحده قانون بودجه سال 1402» انتخاب شود و اخذ تاییدیه خدمات پس از فروش برای این وضعیت نمایندگی در فرآیند ثبت سفارش الزامی است.

 مطابق تصویب نامه هییت وزیران خودروهای ساخت آمریکا یا برند آمریکایی و خودروهای با برند لامبورگینی، فراری، پورشه، هامر، مازراتی، بوگاتی (خودروهای مستثنی شده از حکم بند (1) تفاهم نامه مشترک «شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی» و «گمرک ایران») مشمول استفاده از مصوبه مذکور نشده و امکان ثبت سفارش ندارند.

 مجوز «دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی» جهت بررسی معاینه فنی و عوارض خودروهای مذکور در فرآیند ثبت سفارش کارسازی شده است.

تا اطلاع ثانوی صرفاً کاربران دارای کارت بازرگانی فعال، امکان ثبت سفارش و واردات از این محل را خواهند داشت.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تا اطلاع ثانوی ثبت سفارش و واردات خودرو فقط با کارت بازرگانی امکان پذیر است" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تا اطلاع ثانوی ثبت سفارش و واردات خودرو فقط با کارت بازرگانی امکان پذیر است"، کلیک کنید.