تکلیف واردات آیفون معلوم شد

تکلیف واردات آیفون معلوم شد

آفتاب نیوز :

هییت وزیران تصویب نامه قبلی خود در رابطه با سود بازرگانی تعرفه ها را اصلاح کرد.

بر این اساس سود بازرگانی واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری اپل 96 درصد تعیین شده و هرگونه ممنوعیتی که پیش از این در خصوص گوشی های هوشمند با نشان تجاری اپل برقرار بوده کمافی السابق باقی خواهد ماند.

گفتنی است اخیرا تصویب نامه هییت وزیران در خصوص «تعیین اصلاحات تعرفه ای (372) ردیف شامل کاهش و افزایش سود بازرگانی، تفکیک، ایجاد، حذف و اصلاح شرح تعرفه و مندرجات ذیل یادداشت برخی از فصول کتاب مقررات صادرات و واردات» منتشر شده بود که بر اساس آن با توجه به ممنوعیت واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری اپل، در صورت لغو ممنوعیت آن در آینده توسط مراجع ذیصلاح، سود بازرگانی آن به میزان 96 درصد پیش بینی خواهد شد.

بعد از انتشار این تصویب نامه، گمرک ایران در نامه ای اعلام کرده که واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری Apple ممنوع است و در صورت لغو ممنوعیت ورود توسط مراجع ذیصلاح، سود بازرگانی آن به میزان 96 درصد تعیین شده است. اما با توجه به ابهامات مصوبه اول، چند روز بعد گمرک در نامه ای خواستار رفع ابهام و تعیین تکلیف در خصوص مصوبه پیشنهادی سازمان توسعه تجارت برای ممنوعیت واردات گوشی های تلفن همراه هوشمند با برند تجاری «اپل» شد.

از جمله ابهاماتی که از سوی گمرک مطرح شده این سوال است که آیا واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری اپل، با توجه به اضافه شدن یک بند به مندرجات ذیل یادداشت فصل 85، ممنوع است یا خیر و در صورتی که ممنوعیت موضوع بند یادداشت مذکور به صورت عام نبوده، مشخص شود واردات چه مدل هایی از تلفن همراه با نشان تجاری یاد شده طبق مصوبه مزبور ممنوع است؟ موضوع دوم که باید رفع ابهام شود این است که با توجه به اینکه در متن توضیحات بند اضافه شده به یادداشت های فصل 85 ذکر شده “در صورت لغو ممنوعیت در آینده توسط مراجع ذیصلاح سود بازرگانی نشان تجاری یاد شده 96 درصد پیش بینی خواهد شد”، به روشنی مشخص نیست در حال حاضر و با ابلاغ این مصوبه سود بازرگانی تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری یاد شده چه مقدار است.

از ابتدای پاییز 1401 واردات آیفون 14 به بالا به شکل تجاری و مسافری به کشور ممنوع شد. این تصمیم باعث شد قیمت آیفون 13 به دلیل داشتن رجیستری و گارانتی از آیفون 14 و 15 قاچاق گران تر شده و در حال حاضر هم عده ای ترجیح می دهند با پول کمتر از آخرین تکنولوژی موجود استفاده کنند و در کنار آن با استفاده از یک موبایل ارزان قیمت سیم کارت خود را فعال کنند و با جدیدترین مدل آیفون به اینترنت یک موبایل ارزان متصل شوند و کار های خود را پیش ببرند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تکلیف واردات آیفون معلوم شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تکلیف واردات آیفون معلوم شد"، کلیک کنید.