«جان برنساید» درگذشت – نادیاتور

«جان برنساید» درگذشت - نادیاتور

«جان برنساید» نویسنده اسکاتلندی و برنده جایزه ی کتاب «استخوان گربه سیاه» در سن 69 سالگی درگذشت.

به گزارش نادیاتور، «جان برنساید» که بیش از 35 سال فعالیت ادبی داشت، یکی از تنها سه نفری بود که هر دو جایزه معتبر شعر بریتانیا را برای یک کتاب دریافت کرده بود.

او که نگارش کتاب های «استخوان گربه سیاه» و «رقص پناهندگی» را در کارنامه داشت، پس از یک بیماری کوتاه در سن 69 سالگی درگذشته است.

اگرچه این نویسنده اسکاتلندی عمدتاً به خاطر شعرهایش شناخته می شود، اما به اشکال مختلف نویسندگی از جمله داستان نویسی و خاطرات در طول زندگی حرفه ای بیش از سه دهه ای خود اشتغال داشت. او در سال 2011 برنده جایزه تی اس الیوت و جایزه فوروارد برای مجموعه شعرش با عنوان «استخوان گربه سیاه» شد که او را به یکی از سه شاعری تبدیل کرد که هر دو جایزه معتبر شعر بریتانیا را برای یک کتاب برنده شده است.

این نویسنده سال گذشته برنده جایزه «دیوید کوهن» شد، جایزه ای که برای قدردانی از مجموعه آثار یک نویسنده اعطا می شود.

«جان برنساید» در سال 1955 در دانفرملین به دنیا آمد و  پس از تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی در کالج هنر و فناوری کمبریج، پیش از این که یک نویسنده تمام وقت شود، چند سالی را به عنوان تحلیلگر و مهندس نرم افزار در صنعت کامپیوتر گذراند.

او اولین مجموعه شعر خود با عنوان «حلقه» را در سال 1988 منتشر کرد که آغاc همکاری با ویراستار «رابین رابرتسون» بود، رابطه کاری که تا زمان انتشار جدیدترین مجموعه وی به نام «ویرانه، شکوفه» در سال 2024 ادامه یافت.

آثار «برنساید» از غزلیات تا مسایل عمیقاً شخصی را در بر می گرفت. کتاب خاطرات او نیز با عنوان «دروغی درباره پدرم» و «بیدار شدن در تای تاون» از تجربه او از پسر یک پدر بدرفتار و الکلی می گوید.

«برنساید» ابتدا در دانشگاه داندی و بعدها در دانشگاه سنت اندروز تدریس می کرد.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«جان برنساید» درگذشت – نادیاتور" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«جان برنساید» درگذشت – نادیاتور"، کلیک کنید.