جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی آغاز شد

در بنیاد ایرانشناسی؛

جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی آغاز شد

آیین افتتاحیه نخستین دوره از جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد.

به گزارش  گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علام و فناوری نادیاتور، آیین افتتاحیه اولین دوره این رویداد سینمایی  شامگاه سه شنبه 25 اردیبهشت در محل بنیاد ایران شناسی در تهران برگزار شد.

سونیا پوریامین، مجری تلویزیون اجرای این برنامه را بر عهده داشت. او ضمن خوشامدگویی به حضار، روز بزرگداشت فردوسی، شاعر بزرگ ایران را گرامی داشت.

محمدحسین رجبی دوانی رییس بنیاد ایران شناسی و رییس شورای سیاست گذاری جشنواره در ابتدای این مراسم طی سخنانی بیان کرد: «بنیاد ایران شناسی مفتخر است در دهه کرامت و در آستانه سالروز ولادت خجسته ولی نعمت ما ایرانیان، حضرت امام رضا (ع) این جشنواره را برپا می کند که افتتاحیه آن در روز پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و فردوسی بزرگ و اختتامیه روز 30 اردیبهشت، روز ملی ایران شناسی است.»

جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی آغاز شد

او گفت: «بنیاد ایران شناسی به عنوان مرکز و محوری برای معرفی و شناساندن هرچه بهتر ویژگی ها و عظمت و افتخارات و همه خوبی ها و زیبایی های ایران و ایران زمین در سطح ملی و بین المللی اقدام می کند تا این جشنواره در راستای وحدت ملی و انسجام اقوام بزرگ و کهن ایرانی برپا شود.»

رییس بنیاد ایران شناسی همچنین اظهار کرد: «امیدواریم جشنواره ملی اقوام ایرانی آغازی باشد برای هنرمندان بخصوص جوانان که بتوانند با به نمایش گذاشتن عظمت های ایران زمین و زیبایی ها و افتخارات بزرگ ادوار تاریخ ایران، نقش بزرگ اقوام عظیم ایرانی در این عظمت ها را به نمایش بگذارند و به عرصه علم و دانش مملکت خدمت بزرگی کنند و مشوق و مویدی باشند برای وحدت ملی و هویت بزرگ ایرانی و اسلامی ما.»

رجبی دوانی با اشاره به این که ایران با افتخار، دارای قدیم ترین و عظیم ترین تمدن بشری است که در جغرافیای سیاسی فعلی کشور ما این عظمت، تنها نمی گنجد، گفت: «جغرافیای تمدنی ایران بس عظیم است، از شرق با چین آغاز می شود و تا مدیترانه ادامه دارد؛ از شمال تا سیبری و از جنوب تا شبه قاره هند و یمن این گستره وسیع ادامه پیدا می کند. امیدواریم این جشنواره برای سال های آینده در سطح بین المللی برگزار شود و هر جا که نشان از تمدن کهن ایرانی وجود دارد، دیده شود.»

جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی آغاز شد

او در پایان بیان کرد: «با افتخار مشاهده کردم در برخی مناطق، مردمان کشورهای دیگر به سابقه ایرانی بودن خود با عظمت نگاه و به آن افتخار می کنند. چه زیبا خواهد بود که آثار و تمدن ایران را در کشورهای دیگر به نمایش درآوریم. امیدوارم جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی آغازی برای به تصویر کشیدن این عظمت ها نه تنها در ایران، بلکه سراسر جهان باشد.»

نکوداشتی برای خسرو سینایی

در ادامه مراسم با پخش یک کلیپ اعضای هییت انتخاب و هییت داوران جشنواره معرفی شدند و سپس نوبت به پاسداشت زنده یاد خسرو سینایی، کارگردان و فیلمنامه نویس فقید سینمای ایران رسید که با نگاهی ناب به فرهنگ و جامعه ایران، لذت اثر سینمایی را به عنوان فردی خلاق برای هنردوستان به تصویر می کشید. این نکوداشت با پخش کلیپی از خسرو سینایی از کودکی تا سال های پایانی عمر همراه شد.

حبیب احمدزاده، رمان نویس، مستندساز و محقق که سابقه همکاری با زنده یاد سینایی را دارد به روی سن آمد و در سخنانی بیان کرد: «ما از دو نسل متفاوت بودیم. من نسلی هستم که از 15 سالگی تا 23 سالگی در جنگ بود و پس ازآن با خیلی از دوستانی که هنرمند و سینماگر بودند آشنا شدم و کار کردم. یکی از کارهایی که انجام دادم پژوهش درباره مرحوم صادق هدایت بود. خسرو سینایی را کنار رود اروند دیدم و با او دراین باره هم کلام شدم.»

جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی آغاز شد

او ادامه داد: «فروردین سال 1380 متن تحقیق خود را به او دادم و آقای سینایی از من پرسید چرا درباره هدایت تحقیق کردم. من گفتم هدایت برای ما سد است، درصورتی که باید پل باشد و بتوانیم او را تجزیه و تحلیل کنیم. این شروع آشنایی ما دو نفر شد. ما ملت جواب هستیم، چرا که از سوال کردن می ترسیم. اولین دلیل این است که تنبل هستیم و جواب های از پیش آماده داریم. دلیل رفاقت من با سینایی با 25 سال تفاوت سن این بود که هر دو کنجکاو بودیم. همراه با گیزلا وارگا سینایی، همسر و سمیرا، دختر آقای سینایی به مناطق محروم می رفتیم که برای کودکان تدریس نقاشی می کردند. ما یک جشنواره شاد دانش آموزی برگزار می کردیم که سخنران نداشت. بهترین چیزی که باید از سینایی آموخت اعتماد بدون جبهه گیری بود که به من بچه سال داشت.»

احمدزاده گفت: «در این تعامل دو طرف به هم یاد دادیم، من از او گذشت و تامل آموختم و از همه مهم تر این که کودک درونم را حفظ کنم و نگذارم دیگران آن را پیر کنند.»

در ادامه مراسم هدیه ای از سوی بنیاد ایران شناسی و موسسه فرهنگی هنری فصل هنر به حبیب احمدزاده که از طرف خانواده مرحوم سینایی روی سن حضور یافته بود، اهدا شد.

یک قدم بزرگ در سینمای کشور

مهدی حیدری، مدیر جشنواره و قایم مقام شورای سیاست گذاری جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی نیز با حضور روی سن و خوشامدگویی به حضار گفت: «خدا را شاکرم، چرا که اتفاقی که در حال رخ دادن است. این یک قدم بزرگ در سینمای کشور است؛ یک رویداد جدید در سینمای کشور که به شکل تخصصی برای سینمای اقوام عزیز کشور در حال شکل گیری است. ما به جایی رسیدیم که این جشنواره در حال رشد است و از فردا خودش را نشان می دهد.»

او گفت: «این جشنواره متعلق به همه اقوام ایران است و دوست داریم هنرمندان و فیلمسازان حرفه ای و آماتور به آن اعتماد کنند، همان طور که اعتماد کردند و بیش از هزار اثر به دبیرخانه ارسال شد. جشنواره قرار بود در تبریز باشد که بنا به دلایلی این اتفاق رخ نداد، اما اکنون با حمایت بنیاد ایران شناسی برگزار و دیده می شود. ما چند ماه است که اینجا مهمان هستیم و از همه مدیران و عزیزان در بنیاد ایران شناسی تشکر می کنم، اگر حمایت این دوستان نبود جشنواره به سرانجام نمی رسید.»

دبیر جشنواره بیان کرد: «خیلی ها دوست داشتند جشنواره ملی اقوام ایرانی دیده و برگزار نشود، اما خدا را شاکرم که از فردا قرار است میزبان تمام هنرمندان کشورمان باشیم که آثارشان به بخش داوری رسیده است.»

حیدری همچنین با بیان این که این جشنواره قرار است به تقویم سینمایی کشور اضافه شود، افزود: «جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی قرار است آغازی باشد برای این که نشان دهد سینمای ما فقط سینمای تهران و پایتخت نیست، بلکه سینمایی برای ایران ما و برای تمام اقوام عزیز کشورمان است، جشنواره ای است که دوست دارد تمام هنرمندان عزیز کشور را نشان دهد و در عرصه حرفه ای سینما، آن ها را وارد بازار کار کند. نیازی به معرفی زیاد نیست و همه چیز در خودش نهفته است. استادانی که کنار جشنواره ایستادند، داوران، ستاد اجرایی و همه عوامل بسیار خوب که از یکایک آن ها تشکر می کنم.»

جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی آغاز شد

مدیرمسیول موسسه فرهنگی هنری فصل هنر در پایان اظهار کرد: «از مسعود نجفی و ابوالفضل جلیلی که با تمام دغدغه هایشان در کنار ما ایستادند، از مهرداد سلیمانی که کنار ما ایستاد و از همه بیشتر از برادرم، فرید حیدری که پابه پا هم قدم من بود، تشکر می کنم. مطمینم جشنواره به شکلی برگزار خواهد شد که پس از اختتامیه به آن افتخار خواهیم کرد. زنده باد ایران، زنده باد اقوام.»

در ادامه گروه صهبای کهن به سرپرستی سجاد پورقناد روی صحنه رفت. در پایان برنامه تعدادی از هنرمندان حاضر در مراسم شامل لیلا زارع، مریم بحرالعلومی، حبیب احمدزاده، حسین ریگی، سهیل موفق، سیاوش چراغی پور و ابوالفضل جلیلی روی صحنه رفتند و کیک آغاز نخستین دوره جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی را بریدند.

این رویداد سینمایی با شعار «اقوام، ریشه ایران زمین»، 26 تا 30 اردیبهشت در پردیس سینمایی باغ کتاب برگزار می شود.

جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی آغاز شد

جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی در بخش های رقابتی شامل فیلم های بلند سینمایی، فیلم های کوتاه داستانی، انیمیشن، مستند، نماهنگ و فیلمنامه منطبق با موضوع جشنواره برگزار می شود که گستره زیست بوم، آیین های فرهنگی و مذهبی، سبک زندگی، آداب و رسوم و سنن اقوام ایرانی، تاریخ اقوام، میراث فرهنگی ملموس و ناملموس و ظرفیت های گردشگری را در برمی گیرد.

جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی آغاز شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی آغاز شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی آغاز شد"، کلیک کنید.