جنگنده F-35 را فراموش کنید؛ آیا نسل هفتم جت های جنگنده را خواهیم دید؟ / عکس

امیرمسعود عابدین_ توسعه جت های جنگنده طی پنج نسل پیشرفت، از سال 1943 (1322) با مزرشمیت Me 262 شروع شد. هر نسل، پیشرفت های تکنولوژیکی قابل توجهی مانند سرعت فراصوت، قابلیت های چندمنظوره، اویونیک پیشرفته و فناوری رادارگریز به همراه داشته است. امروزه جت های نسل پنجم مانند F-22 و F-35 به آخرین فناوری های رادارگریزی مجهزند، در حالی که جنگنده های نسل ششم هنوز به میدان نیامده اند.

جنگنده F-35 را فراموش کنید؛ آیا نسل هفتم جت های جنگنده را خواهیم دید؟ / عکس

نسل های آینده جت های جنگنده، فوق العاده جذاب و در عین حال ترسناکند. نسل آینده و ششم جنگنده ها احتمالاً گزینه های بدون سرنشین و اتصال پیشرفته را خواهند داشت. نسل های آینده مانند جنگنده های نسل هفتم ممکن است به سمت هواپیماهای بدون سرنشین کاملاً خودمختار بروند و بالقوه، جت جنگنده سرنشین دار سنتی را به یادگاری از گذشته تبدیل کنند.

آیا جت جنگنده نسل هفتم وجود خواهد داشت؟

گفتنش در حال حاضر سخت است، چرا که هنوز نسل ششم جت های جنگنده نیز ساخته نشده است؛ اما با پیشرفت فناوری پهپادها (هواپیماهای بدون سرنشین) و هوش مصنوعی، به نظر می رسد که به موقعیتی معین و مشخص نزدیک می شویم.

قبل از در نظر گرفتن موارد بعدی، بیایید در آستانه استقبال از ششمین نسل، درباره این صحبت کنیم که چگونه به این نقطه رسیدیم.

البته تعریف نسل های هواپیماهای جنگنده کاملاً مشخص نیست و بحث هایی در مورد آن وجود دارد. به طور کلی، این درک وجود دارد که فناوری جت های جنگنده به تدریج طی 5 نسل کلی پیشرفت کرده است که در سال 1943 با معرفی اولین جت جنگنده به نام مزرشمیت Me 262 توسط آلمان نازی آغاز شد.

جنگنده F-35 را فراموش کنید؛ آیا نسل هفتم جت های جنگنده را خواهیم دید؟ / عکس

نسل اول جنگنده ها ساده بودند. اکثر هواپیماهای نسل اول همگی با سرعت مادون صوت (زیر 1 ماخ) پرواز و تسلیحات متعارف را حمل می کردند. به عنوان مثال می توان به DH Vampire و P-80 Shooting Star اشاره کرد.

جنگنده F-35 را فراموش کنید؛ آیا نسل هفتم جت های جنگنده را خواهیم دید؟ / عکس

نسل دوم در سال 1953 با معرفی توانایی های مافوق صوت، موشک های هوا به هوا و رادار آغاز شد. انواع نسل دوم عبارت اند از F-86 و MiG-15 که در طول جنگ کره بر آسمان تسلط داشتند.

جنگنده F-35 را فراموش کنید؛ آیا نسل هفتم جت های جنگنده را خواهیم دید؟ / عکس

اینکه نسل سوم از کجا شروع می شود جای بحث دارد، اما اغلب با معرفی جنگنده بمب افکن های چندمنظوره در دهه 1960 مرتبط است. به عنوان مثال می توان به F-4 فانتوم، MiG-23 و Mirage F1 اشاره کرد. هواپیماهای جت نسل سوم در دوران جنگ ویتنام به اوج شکوفایی رسیدند.

جنگنده F-35 را فراموش کنید؛ آیا نسل هفتم جت های جنگنده را خواهیم دید؟ / عکس

جنگنده های نسل چهارم از بسیاری جهات امروزه هنوز هم مطرحند. این نسل از اویونیک پیشرفته، تسلیحات مدرن و قدرت مانور بالا برخوردار بود. به عنوان مثال می توان به F-14، F-15، F-16، MiG-29 و Mirage 2000 اشاره کرد که همگی بین سال های 1974 و 1990 ساخته شدند.

بیشتر صاحب نظران مرحله بعدی را نسل چهار پلاس توصیف می کنند؛ جنگنده هایی که بسیار پیشرفته تر از آنی هستند که جزو نسل چهارم قرار بگیرند، اما کاملاً نسل پنجمی نیستند. هواپیماهای نسل +4 معمولاً در دهه های 1980 و 1990 طراحی شدند و شامل انواعی مانند داسو رافال، یوروفایتر تایفون F/A-18، Su-30 و MiG-35 می شوند.

جنگنده F-35 را فراموش کنید؛ آیا نسل هفتم جت های جنگنده را خواهیم دید؟ / عکس

درنهایت به نسل پنجم می رسیم که در قرن بیست ویکم معرفی شد و دارای فناوری مخفی کاری، سوپرکروز، جهت دهی رانش و اویونیک پیشرفته (اشاره به تجهیزات مربوط به تولید انرژی الکتریکی، تبدیل ولتاژ و جریان، توزیع و ذخیرهٔ انرژی) است. این نسل تا به امروز، تنها چهار هواپیما را شامل می شود: F-22، F-35، Su-57 و J-20. امروزه هواپیماهای نسل پنجم، پیشرفته ترین جت های جنگنده هستند که هم اکنون خدمت می کنند. توسعه دهندگان هوافضا در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا در حال حاضر برای توسعه پلتفرم نسل ششم تلاش می کنند.

به احتمال زیاد، کسی در آینده نزدیک و سال های نه چندان دورتر، جنگنده نسل ششم را توسعه خواهد داد. هنوز مشخص نیست که نسل ششم دقیقاً چه چیزی را شامل می شود، اما مطمیناً از نسل پنجم پیشرفته تر خواهد بود و به احتمال زیاد با گزینه های بدون سرنشین، ترکیب داده ها و اتصال به شبکه همراه خواهد بود.

پاسخ سوال چه شد؟

آیا نسل هفتم وجود خواهد داشت؟ پاسخ به این سیوال دشوار است. در این نسل، جت های جنگنده آن طور که ما می شناسیم، ممکن است بیشتر متعلق به گذشته باشند. پهپادها و هوش مصنوعی با سرعتی در حال پیشرفتند که احتمالاً طی دهه آینده به طور جزیی یا کامل جایگزین انسان خواهد شد. اگر نسل هفتم وجود داشته باشد، ممکن است شامل اپراتورهای انسانی نباشد.

منبع: nationalinterest

54322

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جنگنده F-35 را فراموش کنید؛ آیا نسل هفتم جت های جنگنده را خواهیم دید؟ / عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جنگنده F-35 را فراموش کنید؛ آیا نسل هفتم جت های جنگنده را خواهیم دید؟ / عکس"، کلیک کنید.