حضور گسترده مقام های ارشد بین المللی در مراسم یادبود شهدای خدمت

مراسم بزرگداشت آیت الله «سید ابراهیم رییسی» رییس جمهوری اسلامی ایران، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه و همراهان آن ها که در حادثه سقوط بالگرد به شهادت رسیدند، با حضور گسترده مقام های ارشد بین المللی در تهران در حال برگزاری است.

به گزارش نادیاتور، تاکنون بیش از 60 نفر از سران و مقامات ارشد کشورها و سازمان های منطقه ای و بین المللی با حضور در محل سالن اجلاس سران تهران به مقام رییس جمهور، وزیر خارجه و دیگر شهدای خدمت ادای احترام کردند.

رییس جمهور تاجیکستان، امیر قطر، رییس جمهور تونس، نخست وزیران عراق، پاکستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و سوریه، رهبر ملی ترکمنستان، روسای مجالس لبنان، الجزایر، قزاقستان، مالی، اتیوپی، دومای روسیه و روسای مجلس قانون گذاری و مجلس عالی ازبکستان، معاونین روسای جمهور ترکیه و هند و معاونین نخست وزیران قرقیزستان، ارمنستان، چین، افغانستان و صربستان از جمله مقام های ارشدی هستند که به مقام شهید رییسی و یاران شهیدش ادای احترام کردند.

حضور گسترده مقام های ارشد بین المللی در مراسم یادبود شهدای خدمت
سفر وزیر خارجه مصر به تهران

اولین حضور در ایران

«علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت نیز با بیان اینکه حضور مهمانان خارجی در مراسم بزرگداشت رییس جمهور نتیجه دیپلماسی خارجی آیت الله رییسی است، گفت: مقام های کشورهای مختلف خودشان برای حضور در ایران اعلام آمادگی کرده اند. برخی از مسیولان کشورهای خارجی برای اولین بار است که به ایران سفر می کنند.

در بسیاری از سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای جهان نیز دفتر یادبود شهدای خدمت گشایش یافته و مقام های این کشورها با حضور در محل سفارتخانه های ایران، به مقام شهدا ابراز احترام کردند.

بسیاری از کشورهای جهان و سازمان های منطقه ای و بین المللی نیز این ضایعه را به دولت و ملت ایران تسلیت گفتند و شماری از آن ها ضمن اعلام عزای عمومی، پرچم های خود به حالت نیمه برافراشته درآوردند.

سران و مقامات بیش از 50 کشور، نهاد و سازمان بین المللی و برخی شخصیت های منطقه ای نیز با ارسال پیام هایی، با رهبر معظم انقلاب اسلامی و همچنین دولت و مردم ایران ابراز همدردی کردند.

تقویت روابط با کشورهای همسایه از جمله احیای روابط با عربستان سعودی، برداشتن گام های جدی برای ارتقای روابط با مصر، حمایت از آرمان فلسطین، هماهنگی میدان و دیپلماسی از ویژگی های بارز دولت سیزدهم در بُعد منطقه ای آن است که مورد تحسین کارشناسان و مقام های بین المللی قرار گرفته است.

از مقام هایی که به اولین بار به ایران سفر کردند، می توان به «سامح شکری» وزیر خارجه مصر اشاره کرد که امیرعبداللهیان، وزیر خارجه شهید ایران تلاش های زیادی را برای ارتقای روابط دوجانبه تهران-قاهره انجام داد.

حضور گسترده مقام های ارشد بین المللی در مراسم یادبود شهدای خدمت
ادای احترام السودانی به مقام شهدای خدمت

عزم ایران بر تداوم دیپلماسی فعال

درباره اهمیت آرمان فلسطین برای دولت سیزدهم نیز، «اسماعیل هنیه» رییس دفتر سیاسی حماس امروز و در سخنرانی خود در مراسم تشییع شهدای خدمت در دانشگاه تهران، با اشاره به دیدار اخیر خود با آیت الله رییسی گفت: ایشان گفتند مسیله فلسطین مسیله اول جهان اسلام و مسلمانان است و اینکه امت اسلامی باید زمینه را برای آزادی سرزمین فلسطین فراهم کند. اینکه مسیله فلسطین فقط یک مسیله سیاسی نیست بلکه در عمق جهان اسلام جای دارد.

رییس دفتر سیاسی حماس در ادامه گفت: ایشان همچنین گفت که مقاومت در فلسطین، سنگر اول محور مقاومت و امت اسلامی است. او گفت ما در جمهوری اسلامی ایران به حمایت از ملت فلسطین تا تحقق اهداف آنان ادامه می دهیم. او تاکید کرد طوفان الاقصی زلزله ای بود که قلب رژیم صهیونیستی را هدف قرار داد و یک تحول در سطح جهانی ایجاد کرد.

عضویت ایران در سازمان های بین المللی و منطقه ای نظیر شانگهای و بریکس نیز علاوه بر همگرایی منطقه ای و همچنین توسعه روابط با کشورهای مستقل، علاوه بر بعد سیاسی، باعث رونق تجارت ایران در عرصه جهانی می شود.

«ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه درباره آیت الله رییسی گفت: او شریکی قابل اتکا و انسانی با اعتماد به نفس بود که منافع ملی کشورش را دنبال می کرد. به وعده هایش عمل می کرد و همکاری با او مایه خوشحالی بود. اگر بر سر چیزی به توافق می رسیدیم، می توانستید مطمین باشید که توافقات انجام خواهند شد.

«علی باقری» سرپرست وزارت خارجه ایران نیز در رایزنی های تلفنی با وزرای خارجه کویت، قطر، عربستان سعودی، ترکیه و اردن و قایم مقام وزارت خارجه چین گفت: این تماس ها فرصت مغتنمی بود تا بر عزم ایران بر تداوم دیپلماسی فعال برای توسعه و تعمیق روابط و عدم ورود خللی در اجرای برنامه های مشترک تاکید کنم.

پایان خبر نادیاتور

حضور گسترده مقام های ارشد بین المللی در مراسم یادبود شهدای خدمت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حضور گسترده مقام های ارشد بین المللی در مراسم یادبود شهدای خدمت" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حضور گسترده مقام های ارشد بین المللی در مراسم یادبود شهدای خدمت"، کلیک کنید.