حفظ زمین  به دغدغه عمومی تبدیل شود

نادیاتور/مازندران جانشین فرماندهی یگان حفاظت در حوزه جنگل های شمال کشور سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: بهبود وضعیت آب و خاک استان های شمالی نیازمند قانون است تا خسارت وارد نشود اما حال زمین خوب نیست و دغدغه ی حفظ زمین باید عمومی شود.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی، در گفت وگو با نادیاتور با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست نقش کلیدی دارد، اظهار کرد: محیط زیست مورد کم لطفی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ساختارهای بودجه، اعتبارات، فرهنگ سازی تغییر کاربری و غیره در آسیب است، گفت: پیشگیری و برخورد از تخلف زیست محیطی و کمک به حفظ محیط زیست باید جدی گرفته شود و در صورت تخریب طبیعت، تهدید واحدهای آلاینده و ورود پساب ها به داخل رودخانه ها و سرانجام منتهی به دریای خزر،  به طور قطع با مشکلات عدیده روبرو خواهیم شد.

جانشین فرماندهی یگان حفاظت در حوزه جنگل های شمال کشور سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، با تاکید بر اینکه مدیریت زیست محیطی در سلامت زمین دخیل است، گفت: شناسایی دقیق چالش های مربوطه حایز اهمیت بوده و باید برنامه علمی ارایه و اجرا شود.

ابراهیمی  در حوزه پساب و پسماندها گفت: شهرداری ها و دهیاری ها آنچنان که باید به مسیولیت قانونی خود عمل نمی کنند، به طوری که رهاسازی زباله انجام می شود و در این راستا برخی افراد نامهربانی می کنند.

 حضور سازمان های مردم نهاد و رسانه ها در فرهنگ سازی

وی وجود سازمان های مردم نهاد و فرهنگ مردمی را نقطه قوت و امیدوار کننده دانست و گفت: مردم به خوبی از محیط زیست پاسداری و با حضور در طبیعت نسبت به جمع آوری زباله ها اقدام می کنند.

جانشین فرماندهی یگان حفاظت در حوزه جنگل های شمال کشور با تاکید بر حضور رسانه در تحقق امر فرهنگ سازی گفت: رسانه ها و مشارکت مردمی به همراه تشکل های مردمی اتفاق مناسبی را در فرهنگ سازی رقم زده، هرچند سرعت این اتفاق کند است.

حفظ محیط زیست امنیت است

ابراهیمی با بیان اینکه محیط زیست همانند امنیت است و اگر تخریب شود عموم مردم، در معرض تهدید و خطر قرار می گیرند، گفت: بهتر است شهروندان و مسافران این خطه را بیش از پیش در مسیر آموزش قرار دهیم.

حفظ زمین  به دغدغه عمومی تبدیل شود

در حوزه مدیریت فاضلاب با ایده آل فاصله داریم

وی در زمینه سیاست مدیریت فاضلاب های خانگی نیز گفت: در حوزه فاضلاب ها هرچند اقدامات خوبی انجام شده اما با ایده آل فاصله زیادی داریم.

جانشین فرماندهی یگان حفاظت در حوزه جنگل های شمال کشور، افزود: مدیریت فاضلاب های صنعتی بخش خصوصی را در قانون نیز داریم و فاضلاب شهرک صنعتی و در موارد خاص احداث و توسعه تصفیه خانه شهرک، فاضلاب تولیدی باید مطابق ضوابط سازمان حفاظت محیط زیست راساً توسط واحد صنعتی دفع شود.

ابراهیمی با اشاره به وضعیت مدیریت پسماند در مازندران ادامه داد: راه اندازی تصفیه خانه ساری اقدام خوبی بود که انجام شد و زباله سوز نوشهر نیز اقدام مهمی در حوزه پسماند بوده اما باید به استاندارد برسد.

تفکیک زباله از مبدا از ضروریات است

جانشین فرماندهی یگان حفاظت در حوزه جنگل های شمال کشور افزود: در ایران اکنون الگوی مصرف صحیح نیست، باید گفت تولید پسماند پایدار موجب آلودگی آب و خاک می شود و حلقه ی اصلی شهروندان هستند به طوری که باید الگوی مصرف و تفکیک از مبداء به طور جدی باید دنبال شود.

زیر ساخت ناکافی  در سه استان شمالی

ابراهیمی ادامه داد: دپوی غیربهداشتی و غیراصولی آسیب زننده است و سه استان شمالی نگین گردشگری هستند اما زیرساخت ها در این سه استان کافی نیست.

وی گفت: بهبود وضعیت آب و خاک استان های شمالی نیازمند قانون است تا خسارت وارد نشود اما حال زمین خوب نیست و دغدغه ی حفظ زمین باید عمومی شود.

جانشین فرماندهی یگان حفاظت در حوزه جنگل های شمال کشور افزود: در مجلس منابع برای این امر دیده شده و مطابق اصل 50 قانون اساسی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می شود، از این رو فعالیت های اقتصادی و غیره که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع است.

حفظ زمین  به دغدغه عمومی تبدیل شود

ابراهیمی در راستای کاهش زباله و محیط زیست پاک گفت: تولیدات دانش بنیان سازگار با محیط زیست در این راستا حایز اهمیت است به طوریکه توسط دانشمندان داخلی به جای لیوان پلاستیکی لیوان نشاسته ای تولید شده اما به دلیل تفاوت قیمت استفاده نمی شود.

وی با تاکید بر نقش فرهنگ سازی گفت: رسانه ها و حامیان محیط زیست در حجم زیادی توانستند در فرهنگ سازی نقش بسزایی داشته باشند.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حفظ زمین  به دغدغه عمومی تبدیل شود" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حفظ زمین  به دغدغه عمومی تبدیل شود"، کلیک کنید.