خسروپناه: برنامه محفل یک فناوری نرم اجتماعی است

خسروپناه: برنامه محفل یک فناوری نرم اجتماعی است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برنامه محفل یک فناوری نرم اجتماعی است که الگویی برای کار های دیگر است. حرکت های جهادی در زمینه های پزشکی، کشاورزی و … را می توان با این الگو معرفی کرد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری نادیاتور، مراسم تجلیل از عوامل برنامه محفل با حضور حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه در این نشست که در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، اظهار کرد: برنامه محفل خیر کثیر و رزق الهی بود، راز این خیر کثیر و منشا آن حکمت بود وقتی کسانی با اخلاص، قرآن را تکثیر کنند خیر کثیر به همراه دارد، این برنامه به همین علت با خیر کثیر همراه شده و اتفاقا در سال دوم جذاب تر شده و به لحاظ دیالوگ و اجرا قویتر ظاهر شده است.

وی ادامه داد: جذابیت این برنامه سبب شده افرادی با گرایش های مختلف داشتند با قرآن انس پیدا کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تشکر از صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی عنوان کرد: برنامه محفل یک فناوری نرم اجتماعی است که الگویی برای کار های دیگر است. حرکت های جهادی در زمینه های پزشکی، کشاورزی و … را می توان با این الگو معرفی کرد.

استاد خسروپناه با اشاره به سیاستگذاری در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه سیاستگذاری در حوزه علم و فرهنگ فعالیت می کند و تاکنون نتایج خوبی در امتداد سیاست های تدوین شده به دست آورده است، مصوبات این شورا به دور از شتاب زدگی و مبتنی بر عقلانیت و خرد جمعی نوشته می شود.

وی همچنین خطاب به دست اندرکاران برنامه محفل بیان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان عالی ترین نهاد سیاستگذار در حوزه فرهنگ آماده است که نظرات فعالان حوزه های فرهنگی را درباره اسنادی که تدوین می شود، دریافت کند.

برنامه محفل یکی از خانواده محورترین برنامه هاست

فهیمه فرهمندپور، رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست بیان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی مهمترین نهاد سیاستگذار و حتی تنظیم گر در حوزه علم و فرهنگ است که ساختار فراقوه ای متشکل از سران سه قوه دارد، ستاد زنان و خانواده این شورا عالی ترین مرکز سیاستگذاری در حوزه زنان است.

وی ادامه داد: اواخر دهه 80 جمعی از زنان خدمت رهبری رسیدند، مقام معظم رهبری در آن جلسه در ارشاداتی که فرمودند یک فرایندی را مورد تاکید قرار دادند تا اتفاقاتی که در ساحت میدان توقع بیفتد، ایشان این فرآیند را گفتمان سازی عنوان کردند و فرمودند که اگر موفق به گفتمان سازی شوید همه تنفس می کنند.

رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه یکی از نهاد های گفتمان سازی در کشور صدا و سیماست، بیان کرد: در هر شبکه صدا و سیما گروه خانواده وجود دارد، اما میزان اثربخشی قابل قبولی ندارند و تا قله ها فاصله داریم بنابراین لازم است فرهنگ سازی و گفتمان سازی در این بخش اتفاق بیفتد.

فرهمندپور ادامه داد: برنامه محفل محصول گروه خانواده شبکه ای نیست و در عنوانش زنان و خانواده نیست، اما یکی از خانواده محورترین برنامه ها در ماه رمضان بود، این برنامه قرآن را وارد سفره فرهنگی خانواده ها کرد، جمعیت قرآنی که پیش تر تلقی می شد تعداد اندکی است، متعدد به تصویر کشید.

وی افزود: این برنامه در القای خانواده خوب ظاهر شد، حال باید گفتمان سازی در خانواده تراز ایجاد کنیم. همچنین این برنامه موفق شد که مرز محدودیت هایی جسمی و ذهنی را بشکند و امیدواری جدی برای خانواده ها ایجاد کند.

برنامه محفل نشان داد که قرآن غذای آماده است

حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا قاسمیان، یکی از داوران برنامه محفل در این نشست بیان کرد: باید به جوانان اجازه دهیم که نظرات خود را بیان کنند و در ادامه افراد باتجربه این نظرات را بررسی کنند، برنامه محفل با این رویکرد توانسته امروز موفق شود.

وی ادامه داد: خیلی ها قرآن را داروی تلخ می دانستند، اما برنامه محفل نشان داد که قرآن غذای آماده است که میتوان به راحتی آن را مصرف کرد و از آن بهره برد. این برنامه مخلصانه و بر مبنای کار تیمی ساخته شد، کمتر چنین رویکردی در برنامه ها دیده می شود و بنده تنها در در اردو های جهادی این روحیه را دیده ام.

رسالت بوذری مجری برنامه محفل نیز در این نشست اظهار کرد: محفل نشان داد که نباید برای خدا و قرآن با کسی جنگید؛ این برنامه با حضور جمعی همدل و مخلصانه برپا شد و مفتخریم با این مدل کسانی را جذب قرآن کرده ایم؛ بنابراین وقتی تصمیم بگیریم که برای خدا کار کنیم، اینگونه می شود. مهمترین موضوعی که باید مدنظر داشت این است که می توان مخاطبان را جذب برنامه ها کرد اگر زبانشان بلد باشیم.

در این نشست سید محمدحسین هاشمی گلپایگانی تهیه کننده برنامه محفل و احمد ابوالقاسمی یکی دیگر از داوران برنامه محفل نیز دغدغه های خود را بیان کردند.

در نهایت به رسم یادبود به عوامل برنامه محفل هدایایی از سوی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی اهدا شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خسروپناه: برنامه محفل یک فناوری نرم اجتماعی است" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خسروپناه: برنامه محفل یک فناوری نرم اجتماعی است"، کلیک کنید.