خشم پکن از اظهارات مقام پنتاگون درباره ارسال هزاران پهپاد به تایوان

خشم پکن از اظهارات مقام پنتاگون درباره ارسال هزاران پهپاد به تایوان

در پی انتشار گزارش امروز (دوشنبه) رسانه آمریکایی مبنی بر احتمال ارسال هزاران پهپاد و شناور بدون سرنشین از آمریکا به تایوان در حمله احتمالی چین به این جزیره، پکن از واشنگتن خواست دست از ایجاد تنش در تنگه تایوان برداشته و ارتباط نظامی خود با تایپه را قطع کند.

به گزارش نادیاتور، «لیو پنگیو» سخنگوی سفارت چین در ایالات متحده گفت آمریکا باید فروش تسلیحات به تایوان را متوقف و ارتباطات نظامی خود با این جزیره خودگردان را قطع کند.

اظهارات این دیپلمات چینی پس از آن مطرح شد که «سامویل پاپارو» رییس فرماندهی هند و اقیانوس آرام ایالات متحده گفت در صورت حمله چین به تایوان، آمریکا قصد دارد در طرحی به نام «هِل اسکیپ» هزاران پهپاد و شناور بدون سرنشین را برای کمک به تایپه ارسال کند.

سخنگوی سفارت چین در ایالات متحده در بیانیه ای در پاسخ به سوالی درباره این طرح گفت: «ایالات متحده باید به اصل چین واحد و مفاد سه بیانیه مشترک چین و ایالات متحده پایبند باشد، فروش تسلیحات به تایوان و تماس های نظامی با این جزیره را متوقف کند و از اقداماتی که می تواند باعث تنش در تنگه تایوان شود، خودداری کند.»

تایوان جزیره ای خودگردان است که چین آن را بخشی از خاک خود دانسته و حمله نظامی را یکی از راه های پس گرفتنش عنوان کرده است. در مقابل، ایالات متحده بر اساس توافقات نظامی که با تایوان امضا کرده، موظف است در صورت حمله چین، از این جزیره دفاع کند.

در این بیانیه همچنین با اشاره به اینکه پکن به هیچ کس اجازه نمی دهد تایوان را از چین جدا کند، آمده است که هیچ کس نباید عزم، اراده و توانایی چین در حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی خود را دست کم بگیرد. دیپلمات چینی همچنین تاکید کرد که مسیله تایوان صرفاً یک مسیله داخلی چین است و پکن در این حوزه هیچ دخالت خارجی را تحمل نمی کند.

روزنامه واشنگتن پست امروز گزارش داد که در صورت تلاش پکن برای حمله به تایوان و در دست گرفتن کنترل این جزیره، آمریکا مجموعه ای از پهپادها و شناورهای آبی را به تنکه تایوان خواهد فرستاد. این روزنامه آمریکایی با استناد به اظهارات سامویل پاپارو در این گزارش نوشت پاپارو، رییس فرماندهی هند به باور ایالات متحده، پکن احتمالاً قصد دارد تایوان را در یک عملیات نظامی سریع و گسترده غافلگیر کند.

پاپارو مدعی شد که بر اساس طرح «هل اسکیپ»، ایالات متحده قصد دارد با استفاده از چند «قابلیت محرمانه» خود به مدت یک ماه شرایط را برای نیروهای مسلح چین دشوار کند.

اظهارات این مقام آمریکایی در حالی مطرح شد که در اوایل ماه میلادی جاری در واکنش به اظهارات «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا مبنی بر احتمال حمایت نظامی آمریکا از تایوان در صورت حمله چین، «مایو نینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین گفت ایالات متحده باید ارسال «سیگنال های اشتباه» به نیروهای جدایی طلب در تایوان را متوقف کند.

اقدامات اخیر ایالات متحده در شرق آسیا نشان از آن دارد که آمریکا احتمال حمله چین به تایوان را جدی ارزیابی کرده و سعی دارد برای واکنش به آن آماده باشد. چین هم اقداماتی انجام داده که نشان از تدارک این کشور برای حمله به تایوان دارد. از میان این اقدامات می توان به محاصره این جزیره خودگردان در ماه گذشته اشاره کرد؛ اقدامی که به گفته پکن در واکنش به تحلیف یک رییس جمهور جدید در تایوان انجام شد.

در سال 2022 با سفر «نانسی پلوسی» رییس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، تنش ها میان پکن و غرب افزایش یافت و چین رزمایش های گسترده ای پیرامون این جزیره خودگردان برگزار کرد. علاوه بر این، در سال میلادی گذشته نیز دیدار «تسای اینگ ون» رییس جمهور وقت تایوان با «کوین مک کارتی» رییس سابق مجلس نمایندگان آمریکا در کالیفرنیا خشم شدید چین را برانگیخت و به برگزاری رزمایشی سه روزه پیرامون تایوان منجر شد که تا چند روز پس از پایان آن، هنوز ادوات نظامی چین آب های پیرامون تایوان را ترک نکرده بودند.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خشم پکن از اظهارات مقام پنتاگون درباره ارسال هزاران پهپاد به تایوان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خشم پکن از اظهارات مقام پنتاگون درباره ارسال هزاران پهپاد به تایوان"، کلیک کنید.