دلیل افزایش وزن ناگهانی چیست؟

دلیل افزایش وزن ناگهانی چیست؟

این روزها تحت تاثیر عواملی همچون مصرف غذاهای آماده و فست فودها، کم تحرکی و … افزایش وزن و چاقی در حال افزایش است و متخصصان همواره نسبت به آن هشدار می دهند؛ چراکه چاقی را ام الامراض و زمینه ساز بیماری های دیگر نظیر دیابت می دانند…

به گزارش نادیاتور، افزایش وزن ناگهانی اگر در بازه زمانی کوتاهی مانند 24 تا 48 ساعت رخ دهد می تواند نشانه ای از بیماری های مختلف باشد. این عارضه در این شرایط ممکن است به تست های تشخیصی نیاز داشته باشد، به ویژه اگر با علایمی نظیر تورم پاها، اختلال بیش از حد شکمی یا مشکل تنفس همراه باشد. در برخی از مواقع نیز افزایش ناگهانی وزن بدن در طی مدت 2 الی 3 ماه رخ می دهد که در این صورت می تواند ناشی از بیماری زمینه ای باشد.                                                                    

چرا دچار افرایش وزن می شویم؟

وقتی که بدن دچار اضافه وزن یا چاقی می شود در واقع درصد چربی در حال افزایش است؛ اما تنها چربی ها در این زمینه تاثیرگذار نیستند و عواملی همچون مواد غذایی، مدفوع و مایعات نیز در چاقی و افزایش وزن تاثیر می گذارند؛ به طور مثال در صورتی که مقدار زیادی مواد غذایی مصرف شود و در داخل روده باقی بماند، مقدار مدفوع موجود در روده ها می تواند از 5/0 تا 2 کیلو در وزن بدن تاثیر گذارد. 

همچنین در صورتی که مقدار زیادی مایع مصرف شده و بر اثر ابتلا به برخی از بیماری ها، این مایعات در داخل بدن حفظ شود، مایعات در بخشی از بدن مانند اندام ها و یا حتی در حفره شکم، در ریه ها یا اطراف آنها و یا قلب جمع می شوند که به این شرایط ورم می گویند. گاهی نیز مایعات در سراسر بدن جمع می شوند که افزایش وزن را به همراه دارند.

احتباس مایعات در بدن دلایل زیادی دارد که از جمله آن ها می تواند بیماری های کلیوی، کبدی، نارسایی قلبی، سوء تغذیه و یا بدلیل عوارض جانبی برخی از داروها یا تزریق وریدی و بیش از حد مایعات باشد. پرخوری نیز یکی از شایع ترین علل افزایش ناگهانی وزن است. این عادت غیر عادی گاهی برای همه ما تکرار می شود. افزایش وزنی که بلافاصله اتفاق می افتد، با وزن مواد غذایی که در وعده های حجیم مصرف می شود، همبستگی دارد.

اما نکته مهم این است که اگر به غیر از افزایش ناگهانی وزن علایم دیگری مانند خستگی، خشکی پوست و یا نازک شدن موها دارید، ممکن است به کم کاری تیرویید مبتلا باشید که در این حالت متابولیسم بدن و در نتیجه سوخت انرژی کاهش می یابد باید از پزشک مشورت بگیرید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک، (PCOS)یکی دیگر از بیماری های ناشی از اختلال در تولید هورمون های جنسی است که می تواند افزایش وزن و چاقی را به همراه داشته باشد؛ چراکه این عدم تعادل منجر به نامنظم شدن قاعدگی، آکنه و حتی رشد بیش از حد مو روی صورت می شود و مقاومت در مصرف انسولین (هورمون تبدیل کننده کربوهیدرات به انرژی) را به همراه دارد و در این حالت، قندها به جای تبدیل به سوخت، به صورت چربی ذخیره می شوند. در این میان باید به اختلالات خلقی مثل افسردگی و اضطراب نیز توجه داشت؛ چراکه می توانند مکانیسم حس های چشایی و بویایی را تغییر داده و شما را مجبور به پرخوری کنند. 

 روش های جلوگیری از افزایش ناگهانی وزن

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، برای جلوگیری از افزایش ناگهانی وزن، لازم است با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت و از پرخوری و ریزه خواری پرهیز کنید. اگر در معرض نارسایی کلیه یا سایر بیماری هایی که ممکن است موجب حفظ مایعات در بدن شوند، هستید، در حد اعتدال مایعات مصرف کنید. سعی کنید که دفع مدفوع منظمی داشته باشید. روزانه، به طور کافی و مستمر مقدار کافی آب بنوشید. غذاهای غنی از فیبر بویژه سبزیجات مصرف کنید و همچنین فعالیت بدنی و ورزشی مستمر و روزانه داشته باشید.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دلیل افزایش وزن ناگهانی چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دلیل افزایش وزن ناگهانی چیست؟"، کلیک کنید.