ردپای کم خوابی در ابتلا به دیابت

ردپای کم خوابی در ابتلا به دیابت

نادیاتور/خراسان رضوی کمتر از 5 ساعت خوابیدن در روز خطر ابتلا به دیابت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

به نقل از ارث، با توجه به ریتم سریع زندگی مدرن، به خصوص با توجه به نیازهای والدین، شغل و استرس های روزانه، خواب، اغلب در جایگاه دوم قرار می گیرد، با این حال، اهمیت خواب کافی را نمی توان اغراق کرد که اخیراً با بیماری های مزمن مانند دیابت نوع دو مرتبط است.

تحقیق نگران کننده ای که محققان دانشگاه اوپسالا سوید انجام دادند و در JAMA Network Open منتشر شد، رابطه مهم بین مدت زمان خواب و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را روشن و تاکید می کند که رژیم غذایی سالم به تنهایی ممکن است برای کاهش این مشکل کافی نباشد.

محقق ارشد این تحقیق، کریستین بندیکت، دانشیار و محقق خواب در دانشگاه اوپسالا گفت: به طور کلی توصیه می کنم خواب را در اولویت قرار دهید، اگرچه می دانم که همیشه امکان پذیر نیست، به خصوص اگر والدین باشید.

این تحقیق به بررسی اثرات محرومیت از خواب بر توانایی بدن برای پردازش قند، عامل کلیدی در دیابت نوع 2 پرداخته است. این وضعیت جذب انسولین را مختل می کند و منجر به افزایش سطح قند خون و به طور بالقوه باعث آسیب شدید به اعصاب و عروق خونی در طول زمان می شود.

خواب کوتاه به طور مستقیم با دیابت نوع 2 مرتبط است. دایانا نوگا، محقق خواب در دانشگاه اوپسالا اظهار کرد: نتایج تحقیقات قبلی نشان داده است که استراحت کوتاه مدت مکرر روزانه خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد، در حالی که عادات غذایی سالم مانند خوردن منظم میوه و سبزیجات می تواند این خطر را کاهش دهد.

او در پایان گفت: با این حال، مشخص نیست، آیا افرادی که خیلی کم می خوابند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را با تغذیه سالم کاهش می دهند یا خیر. این عدم قطعیت باعث شد که گروه تحقیقاتی یکی از بزرگترین پایگاه های اطلاعاتی جمعیت در سراسر جهان، تحقیقات بیشتری انجام دهند.

محققان با تجزیه وتحلیل پاسخ های سلامت و شیوه زندگی تقریباً نیم میلیون شرکت کننده در بریتانیا در طول یک دهه، ارتباطی قانع کننده را کشف کردند. افرادی که بین سه تا پنج ساعت در شب می خوابیدند با خطر قابل توجه بالاتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 مواجه بودند.

جالب توجه است، در حالی که رژیم غذایی سالم با خطر کمتر ابتلا به این بیماری مرتبط بود، افرادی که عادات غذایی خوبی داشتند اما کمتر از 6 ساعت می خوابیدند همچنان در معرض خطر بیشتری بودند. نتایج ما اولین موردی است که این سوال را مطرح می کند؛ آیا رژیم غذایی سالم می تواند کمبود خواب را از نظر خطر ابتلا به دیابت نوع 2 جبران کند یا خیر. آنها نباید باعث نگرانی شوند، بلکه باید به عنوان یادآوری این نکته در نظر گرفته شوند که خواب نقش مهمی در سلامتی دارد.

او همچنین افزود که تاثیر کمبود خواب می تواند به طور گسترده ای در بین افراد متفاوت باشد که تحت تاثیر ژنتیک و نیازهای خواب منحصر به فرد هر فرد است.

به طور خلاصه، این مطالعه ارتباط حیاتی بین محرومیت از خواب و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را نشان می دهد و این تصور را به چالش می کشد که رژیم غذایی سالم به تنهایی می تواند اثرات منفی خواب ناکافی را جبران کند.

این تحقیق بر اهمیت اولویت بندی خواب کافی به عنوان مولفه ای ضروری از یک رویکرد جامع به سلامت و پیشگیری از دیابت تاکید می کند. در نهایت، این مطالعه یادآوری قانع کننده ای از نقش ضروری خواب در حفظ سلامت و تندرستی کلی است و از افراد می خواهد اولویت هایی را که برای خواب در زندگی روزمره خود قایل هستند، دوباره ارزیابی کرده و بالاتر ببرند.

نتایج این تحقیق در مجله JAMA Network Open منتشر شد.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ردپای کم خوابی در ابتلا به دیابت" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ردپای کم خوابی در ابتلا به دیابت"، کلیک کنید.