روزنامه سوییسی: بندر جدید غزه مشکوک است

روزنامه سوییسی: بندر جدید غزه مشکوک است

به گزارش نادیاتور روزنامه سوییسی «لوتان» در گزارشی به قلم «لوی لیما» نوشت: برخی نظامیان آمریکایی گفتند که کار احداث این بندر تنها چند روز زمان خواهد برد و بندر جدیدی که به درخواست «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا در حال حاضر از صفر ساخته می شود، آماده کار است.

این نویسنده با اشاره به اینکه آمریکا هزینه اولیه احداث این بندر موقت را حدود 320 میلیون دلار تخمین زده، نوشت: آیا زمان آن نرسیده که اقدامات بزرگی در غزه انجام شود.

به نقل از نادیاتور او ادامه داد: «ارتش اسراییل حدود 28 هکتار زمین را مصادره کرده و مناطق مسکونی جنگ زده را با لودر صاف کرد تا شرایط برای انجام کار و انتقال مواد و تجهیزات لازم برای احداث بندر فراهم شود اما برخی فلسطینی ها معتقدند که احتمال دارد بقایای اجسادی در این منطقه وجود داشته باشد چراکه وزارت بهداشت فلسطین تخمین زده حدود 10 هزار جسد هنوز زیر آوار خانه های ویران شده در مناطق مختلف نوار غزه مدفون هستند.

این نظامیان آمریکایی مدعی شدند که «آمریکا هرگز در زمان اجرای این پروژه و پس از آن نیروهایی را به آنجا اعزام نخواهد کرد و بر این اساس ارتش اسراییل ضامن امنیت زیرساخت ها است هرچند که یک یگان مشترک از ارتش های آمریکا و اسراییل برای هماهنگی عملیات در آنجا حضور دارد.

از سوی دیگر، یکی از اعضای برجسته جنبش حماس ضمن مخالفت با این همکاری تاکید کرد که با حضور هرگونه طرف غیر فلسطینی در غزه چه در دریا و چه در خشکی مخالف بوده و آن را اشغالگر قلمداد می کند.

با این وجود نیروهای آمریکایی در حال تجمیع قطعات یک سکوی شناور بزرگ در فاصله حدوداً 10 کیلومتری ساحل غزه هستند و قرار است طرف اسراییلی تمامی کالاهایی که از قبرس به این منطقه منتقل می شوند را پیش از بارگیری بررسی کنند و پس از آن ناوگانی از کشتی های کوچک کار انتقال کمک ها به بندر جدید را انجام داده و سپس کامیون ها آنها را از آنجا به داخل نوار غزه منتقل خواهند کرد.

به نوشته این روزنامه سوییسی، اجرای چنین کاری تردیدهای زیادی را از سوی نهادهای انسانی ایجاد کرده به ویژه اینکه حجم کمک هایی که از چند هفته قبل از 2 گذرگاه رفح و کرم ابو سالم و نیز گذرگاه ایرز منتقل می شوند، رو به افزایش است.

همزمان نیروهای فعال در حوزه انسانی خواستار انتقال کاروان های متعددی هستند که طرف اسراییلی در حال حاضر مانع از ورود آنها به نوار غزه می شود.

«مارتین گریفیث» معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه از احتمال وجود ارتباطی میان ایجاد این گذرگاه دریایی و حمله نظامی رژیم صهیونیستی به رفح که در حال حاضر یک میلیون و نیم فلسطینی در آنجا حضور دارند، سخن گفت.

 برخی نیز در این رابطه اظهار کردند بندر جدیدی که در دست احداث است، در نقطه پایانی آنچه طرف اسراییلی آن را گذرگاه «نتزاریم» می خواند و نوار غزه را به 2 بخش تقسیم می کند، قرار دارد و مناطق اطراف آن جهت فراهم شدن شرایط عبور و مرور آزادانه خودروهای زرهی و مانورهای نظامی در آنجا پاکسازی شده است.

«لکس تاکنبرگ» مسوول سابق آژانس امدادرسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی (آنروا) گفت: در شرایط عادی اگر هدف از احداث این بندر جدید صرفاً یک هدف انسان دوستانه بود، سازمان ملل مسوولیت مدیریت آن از جمله امنیتش را برعهده می گرفت اما اسراییل به بهانه تامین امنیت این تاسیسات آمریکایی، یک پایگاه نظامی احداث خواهد کرد که می تواند کامل کننده گذرگاه نتزاریم خواهد بود.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روزنامه سوییسی: بندر جدید غزه مشکوک است" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روزنامه سوییسی: بندر جدید غزه مشکوک است"، کلیک کنید.