سند راهبردی کشور در امور نخبگان چیست؟

دایرهالمعارف دانش بنیان ها 75؛

سند راهبردی کشور در امور نخبگان چیست؟

سند راهبردی کشور در امور نخبگان برای نخستین بار در سال 1391 توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار علم وفناوری نادیاتور؛ تحقق اهداف و چشم انداز جمهوری اسلامی ایران نیازمند وجود ساختارها، فرایندها و نظام هایی است تا در آن پیش قراولان پیشرفت و کمال بتوانند شکل دهنده، جهت دهنده و سازنده جامعه و برآورنده نیازهای کشور باشند؛ در این مسیر نخبگان جامعه نقشی یگانه و برجسته ایفا می کنند.

 نخبگان در فضایی زندگی می کنند که مهمترین ویژگی های آن ژرف نگری و خلق گشودن باب های جدید و رفتن راه های نو است.

این امر تعهدات و مسیولیت های متقابلی را بین جامعه و نخبگان که خود متعلق به این جامعه هستند پدید می آورد. بر این اساس سند راهبردی کشور در امور نخبگان به منظور ایجاد محیطی پویا برای فعال سازی و اثرگذاری مناسب اجتماع نخبگانی در تحولات کشور با هدف تحقق آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و رسیدن به چشم انداز کشور در افق 1404 خورشیدی تدوین شده است.

این سند سعی دارد تا مبتنی بر اصول و ارزش های اسلامی و با شناسایی صحیح مسایل شرایط و امکانات کشور دامنه شمول نخبگی را گسترش داده راهبردها و اقدام های کلان را برای فراهم شدن زمینه های «نخبه شناسی»، «نخبه پروری»، «نخبه گزینی» و «نخبه گماری» در جهت نیل به اهداف فوق تبیین کند.

این سند در چارچوب اصول و ارزش های اسلامی رهنمودهای بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی، منویات رهبر فرزانه انقلاب و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تدوین شده و هماهنگ با سیاست های کلی نظام و سایر اسناد بالادستی است.

 برای ایجاد اتقان در سند، در تدوین آن از دیدگاه های صاحب نظران متعدد، پژوهش ها و مطالعات موجود، مطالعات وسیع پشتیبان و نشست ها و جلسات متعدد کارشناسی بهره گرفته شده است که مجموع آنها، اسناد پشتیبان این سند را تشکیل می دهند.

در این سند با استفاده از روش «چرخه سیاست گذاری» ضمن تعریف مفاهیم مرتبط با «نظام نخبگانی» و «اجتماع نخبگانی»، «چشم انداز و اهداف کلان» سند تبیین شده است. سپس با شناسایی مسایل اصلی نظام نخبگانی در کشور راهبردهای کلان و راهبردهای ملی برای مواجهه با این مسایل بیان و ذیل هر راهبرد مجموعه «اقدام های ملی» مورد نیاز تشریح شده است.

 در پایان نیز چگونگی تقسیم کار ملی انجام شده است. علاوه بر این، سند متضمن پیوستی است که در آن مهمترین رویکردهای سند و نیز موضوع های اساسی اجتماعات نخبگانی مورد توجه قرار گرفته است.

این سند در چند 4 فصل دسته بندی شده است که شامل موارد ذیل است:

فصل اول: تعاریف مفاهیم مرتبط با نخبگی

فصل دوم: چشم انداز و اهداف کلان

فصل سوم: راهبردهای کلان و اقدام ملی

فصل چهارم: چارچوب نهادی و الزامات اجرایی در نظام نخبگانی کشور

برای دریافت فایل این سند اینجا کلیک کنید.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سند راهبردی کشور در امور نخبگان چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سند راهبردی کشور در امور نخبگان چیست؟"، کلیک کنید.