سیاست قوه قضاییه بر تخصصی کردن مراجع داوری است

به گزارش خبرگزاری نادیاتور استان چهارمحال وبختیاری،نخستین همایش استانی نقش داوری حرفه ای در نظام قضایی و حقوقی کشور روز گذشته در محل اتاق بازگانی، صنایع معادن و کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

در این همایش معاون داوری و میانجیگری معاونت توسعه حل اختلاقف قوه قضاییه با بیان اینکه بند الف ماده 316 قانون برنامه ششم توسعه و متعاقب آن دستورالعمل ریاست محترم قوه قضاییه دلالت بر توسعه داوری به صورت حرفه ای در کشور دارد اظهار کرد: در امر راه اندازی مراکز داوری می بایست نهادهایی که محل مراجعات مکرر مردم هستند در اولویت قرار گیرند.

وی افزود: برای این منظور اعضاء کانونهای وکلا، کارشناسان رسمی دادگستری، دفاتر اسناد رسمی و دفاتر خدمات الکترونیک قضایی سفیران ما برای تحقق داوری محسوب می شوند تا با انجام ارشادات و معاضدتهای قضایی مردم را به حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات سوق دهند.

دکتر مقدس گفت: قطعاً وکلای زبده، همکاران بازنشسته قضایی، کارشناسان رسمی و سردفتران باتجربه اسناد رسمی می توانند کمک شایانی در حوزه داوری تخصصی باشند.

وی بیان کرد: هدف ما گره گشایی از کار مردم است و تلاش داریم تا امر داوری را بگونه ای محقق سازیم که موجبات احقاق حق کامل مردم فراهم گردد.

دکتر مقدس تصریح کرد: اگر قرار است داوری نسخه نجات بخشی برای مردم و برای دستگاه قضایی باشد باید دیدگاه را از حوزه کار آماری به سمت کیفی سازی امور معطوف شود.
معاون داوری و میانجیگری معاونت توسعه حل اختلاف قوه قضاییه ابراز داشت: ملاک عمل ما در داوری های انتخاب افراد نخبه و با سواد علمی و حقوقی بالاست و لذا ما انجام مراحل مصاحبات علمی و ارزشیابی را یکی از شروط اساسی در جذب داوران قرار دادیم تا زمانی که افراد به لحاظ جمیع شرایط داری صلاحیت شناخته شدند به کار داوری بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: تفاوت قضاوت با داوری در انتصاب است به این معنا که قضات ما در منصب خود تحت امر ولایت می باشند ولی داوران منصوب از طرف خود مردم هستند.

دکتر مقدس گفت: داوری مزایای بسیار ارزشمندی دارد که از آن جمله می توان به کاهش اطاله دادرسی در محاکم، کاهش هزینه ها و صرفه جویی در وقت شهروندان و ایجاد محیطی آرام و به دور از استرس و نگرانی برای بیان مشکلات و درد و دلهای شهروندان اشاره کرد.

وی افزود: برای اعتبار بخشیدن به داوری تجربه و تخصص افراد بسیار مهم است؛ چه بسا قضات و وکلایی که سالها به سلامت در کار خود قلم فرسایی کرده اند و امروز می توانند معتمدانی برای حل و فصل اختلافات مردم به حساب آیند. دکتر مقدس بیان داشت: قاضی، وکیل یا کارشناسی که در کار خود اشتهار به سلامت دارد و سالها برای توسعه عدالت تلاش کرده است از اعتبار رای بالایی نزد مردم برخوردار است.

معاون داوری و میانجیگری معاونت توسعه حل اختلاف قوه قضاییه در بخشی از سخنان خود با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری اظهار کرد: رهبر فرزانه انقلاب در دو طی دهه، هم در دهه هشتاد هم در دهه نود، موضوع جایگزین رسیدگی های قضایی را در سیاست های ابلاغی خود به قوه قضاییه مورد تاکید قرار دادند و به حمدالله در دوره ریاست حاج آقای اژه ای دستورالعمل سامان دهی داوری تهیه شد و ما اکنون به سمت داوری حرفه ای حرکت می کنیم.

دکتر مقدس ادامه داد: از آنجا که ریاست محترم قوه قضاییه در دستورالعمل ابلاغی خود بر انتخاب اصلح در داوری تاکید کرده اند ما به شدت در ارزیابی و انجام مصاحبات سخت گیری می کنیم.

وی تصریح کرد: ارزیابی داوران صرفاً به مقطع جذب آنان معطوف نمی شود بلکه تمدید پروانه ایشان نیز در هر دوره منوط به برخورداری ایشان از صلاحیت علمی، عمومی و اخلاقی است.

سیاست قوه قضاییه بر تخصصی کردن مراجع داوری است

ورود بیش از 73 پرونده به شورای حل اختلاف استان

در این همایش کرم شیخ پور معاون توسعه حل اختلاف استان نیز در سخنانی به ارایه آماری از عملکرد شوراهای حل اختلاف، مراکز داوری و ستاد صبر استان پرداخت و گفت: در طول 11 ماهه امسال تعداد 73هزار و 320 پرونده به شوراهای حل اختلاف استان وارد و قریب به 71هزار و 846 پرونده مختومه شد که مجموعاً 32درصد از این پرونده ها به صلح و سازش ختم شده است. وی ادامه داد: از زمان راه اندازی مراکز داوری در استان تاکنون حدود 5هزار پرونده در این مراکز مورد رسیدگی قرار گرفته است.

شیخ پور ادامه داد: در خصوص عملکرد ستاد صبر استان نیز که یکی از زیرمجموعه های معاونت توسعه حل اختلاف محسوب می شود، تعداد ده پرونده قتل عمد طی 11ماهه گذشته با صلح و سازش خاتمه یافته است.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سیاست قوه قضاییه بر تخصصی کردن مراجع داوری است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سیاست قوه قضاییه بر تخصصی کردن مراجع داوری است"، کلیک کنید.