سیستم ایمنی انسان تحت تاثیر سلامت خواب/چرا بی خواب می شویم؟

سیستم ایمنی انسان تحت تاثیر سلامت خواب/چرا بی خواب می شویم؟

مدیر دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت خواب منظم و کافی، گفت: بخشی از سلامت انسان ها در گرو خواب است.

دکتر فرشید رضایی در گفت وگو با نادیاتور، با بیان اینکه انسان ها حدود یک سوم زندگی خود را در خواب سپری می کنند، اظهار کرد: بخش بسیار مهمی از سلامت انسان ها در گرو خواب سالم است. من بر این باور هستم آموزش خواب سالم به جامعه و روشن کردن نقش خواب در سلامت جسم و ذهن از مهم ترین مسایل به حساب می آید. سیستم ایمنی انسان ها تحت تاثیر سلامت خواب است. هنگامی که مطرح می شود یک فرد 60 ساله حدود 20 سال از عمرش را در خواب به سر برده، بیانگر میزان تاثیر خواب در سلامت انسان ها است.

وی درباره ضرورت اهمیت خواب سالم گفت: هنگامی که می گوییم سلامت یک حق همگانی است باید به این موضوع توجه کنیم که خواب سالم نیز یک حق همگانی به حساب می آید.  

مدیر دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه تحقیقات متعددی درباره خواب انجام شده، اظهار کرد: نتایج تحقیقات بیان می کند افراد در شب های پرنور مهتابی که ماه کامل تر است، دیرتر به رختخواب می روند و کمتر می خوابند. اگرچه دلایل دیرتر به رختخواب رفتن در شب های مهتابی نامشخص است اما نشان می دهد شرایط طبیعی برای خواب نیز می تواند بر کیفیت خواب اثرگذار باشد.

بهترین زمان برای به خواب رفتن

رضایی درباره بهترین زمان مناسب برای به خواب رفتن گفت: هنگامی که سر به روی بالش می گذاریم، مدت زمانی طول می کشد که به خواب برویم. برخی افراد به محض آنکه سر به بالین می گذارند، در خواب فرو می روند. اگر شب ها مدت زمان سر بر بالین گذاشتن تا خوابیدن کمتر از 5 دقیقه باشد این احتمال وجود دارد فرد به  کم خوابی جدی مبتلا باشد. حالت ایده آل این است مدت زمان خواب رفتن باید 10 تا 15 دقیقه طول بکشد.

علت خواب آلودگی بعد از صرف نهار

وی با بیان اینکه خستگی در طول روز 2 بار به اوج خود می رسد، افزود: حدود ساعت 2 بامداد و 2 بعد از ظهر، اوج خستگی به حساب می آید. به همین دلیل است بعد از نهار کمتر هوشیار هستیم و احساس خواب آلودگی می کنیم.

چرا بی خواب می شویم؟

مدیر دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت درباره «بی خوابی» اظهار کرد: بی خوابی با خوابی که هر شب از دست می دهیم، تعریف نمی شود بلکه با خواب آلودگی، مشکل در تمرکز، سردرد، تحریک پذیری و سایر مشکلاتی که می تواند روزانه ایجاد کند، تعریف می شود. استرس، بیماری جسمی یا روانی، شرایط زندگی، سابقه خانوادگی، نوبت کاری، رژیم غذایی و عادات ورزشی، همگی می توانند به بی خوابی کمک کنند.

رضایی با بیان اینکه به نظر می رسد از میان مخلوقات خداوند فقط انسان ها می توانند خواب خود را به تعویق بیاندازند، افزود: ساعت درونی بدن انسان در هیپوتالاموس یعنی بخشی از مغز قرار دارد. وقتی چشم انسان نور روز را می بیند، از طریق اعصاب بینایی به مغز پیام می فرستد و هورمون هایی ترشح می شود که به بیداری انسان کمک می کند. هنگامی که خورشید غروب می کند و شب فرا می رسد بخش ساعت درونی مغز به غده «صنوبری» پیامی می رود و ماده ای به نام ملاتونین ترشح می شود؛ در نتیجه حس خواب آلودگی ایجاد می شود. در این زمان باید از ورزش شدید پرهیز کرد چرا که می تواند به سلامت خواب آسیب بزند.

و اما افرادی که برای بیرون آمدن از رختخواب مشکل دارند

وی درباره «دیسانیا» اظهار کرد: برخی افراد برای بیرون آمدن از رختخواب دچار مشکل هستند که به این پدیده «دیسانیا» گفته می شود. دیسانیا ممکن است نشانه کمبود تغذیه، افسردگی یا سایر مشکلات باشد و پزشکان به این موضوع کمتر به عنوان یک مشکل نگاه می کنند.  

ورزش سنگین قبل از خواب، ممنوع

مدیر دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه میان ورزش و خواب ارتباط وجود دارد، خاطرنشان کرد: اگرچه ورزش منظم می تواند الگوی خواب انسان را بهبود دهد اما ورزش سنگین و شدید و پیش از زمان خواب ممکن است باعث بی خوابی و  بیدار نگه داشتن فرد شود.

وی درباره تغییر شیوه زندگی و تاثیر بر خواب گفت: یکی از مهمترین موضوعاتی که می تواند به الگوی خواب آسیب وارد کند زندگی کردن 24 ساعته در فضای اینترنت است. سواد رسانه و بهداشت خواب می تواند در بهبود کیفیت خواب تاثیرگذار باشد و در نهایت سلامت جسم و ذهن را در پی داشته باشد.  

بی نظمی در خواب و کاهش عملکرد و خلق و خو

رضایی گفت: بی نظمی در خواب و از دست دادن یک ساعت خواب در طی چند روز می تواند سبب کاهش عملکرد، خلق وخو و تفکر منجر شود. خواب منظم و کافی مهم است و به انسان ها کمک می کند که در طول روز بیدار و سرحال باشند و شبها احساس آرامش و خواب آلودگی داشته باشند و خوابی آرام و طولانی در طول شب تجربه کنند.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سیستم ایمنی انسان تحت تاثیر سلامت خواب/چرا بی خواب می شویم؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سیستم ایمنی انسان تحت تاثیر سلامت خواب/چرا بی خواب می شویم؟"، کلیک کنید.