فرضیه ای درباره علت آلزایمر – نادیاتور

فرضیه ای درباره علت آلزایمر - نادیاتور

در حالی که سال ها است پزشکان برای درمان آلزایمر در جست وجوی راهی بوده اند تا جلوی تجمع پروتیین های «بتا آمیلویید» در مغز را بگیرند، گروهی از متخصصان «موسسه مغز کرمبیل» کانادا معتقدند آلزایمر در اصل بیماری مغزی نیست بلکه اختلال سیستم ایمنی در مغز است.

به گزارش نادیاتور، سیستم ایمنی که در تمام اعضای بدن حضور دارد، متشکل از مجموعه ای از سلول ها و مولکول ها است که در ترمیم جراحت ها نقش دارند و از بدن مقابل عوامل مهاجم خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها محافظت می کنند.

به عقیده متخصصان موسسه مغز کرمبیل، دقیقا همین فرایند در مغز رخ می دهد. وقتی سر آسیب می بیند، سیستم ایمنی مغز دست به کار می شود تا به ترمیم کمک کند. وقتی باکتری در مغز وجود داشته باشد، سیستم ایمنی با آن مقابله می کند.

این گروه پژوهشی که 30 سال در این زمینه تحقیق کرده اند، معتقدند تولید پروتیین بتا آمیلویید غیرعادی نیست بلکه مولکولی عادی و بخشی از سیستم ایمنی مغز است. این پروتیین باید در مغز باشد. وقتی مغز آسیب می بیند یا باکتری در مغز وجود دارد، بتا آمیلویید بخشی از پاسخ ایمنی مغز است و این جا است که مشکل شروع می شود.

به دلیل شباهت قابل ملاحظه میان مولکول های چربی سازنده غشای باکتری ها و غشای سلول های مغز، بتا آمیلویید نمی تواند تفاوت میان باکتری های مهاجم و سلول های مغز میزبان را تشخیص دهد و به اشتباه به سلول های مغز حمله می کند.

این امر به زوال مزمن و پیشرونده عملکرد سلول های مغزی و در نهایت به زوال عقل (که آلزایمر شایع ترین نوع آن است) منجر می شود، فقط به این دلیل که سیستم ایمنی نمی تواند باکتری را از سلول های مغز تشخیص دهد.

به گزارش لایو ساینس، در صورتی که آلزایمر حمله اشتباه سیستم ایمنی مغز به اندامی که قرار است از آن دفاع کند در نظر گرفته شود، نوعی بیماری خودایمنی محسوب شود، البته درمان های استروییدی بیماری های خودایمنی روی آلزایمر موثر نخواهد بود. اما پژوهشگران معتقدند تمرکز بر سایر مسیرهای تنظیم سیستم ایمنی در مغز به روش های درمانی جدید و موثر منجر خواهد شد.

در حال حاضر بیش از 50 میلیون نفر در سراسر جهان با زوال عقل دست وپنجه نرم می کنند و هر سه ثانیه، یک مورد جدید ابتلا شناسایی می شود.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرضیه ای درباره علت آلزایمر – نادیاتور" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرضیه ای درباره علت آلزایمر – نادیاتور"، کلیک کنید.