فرونشست و فروشست زمین؛ دو فرضیه در خصوص وضعیت اخیر نقش رستم

فرونشست و فروشست زمین؛ دو فرضیه در خصوص وضعیت اخیر نقش رستم

نادیاتور/فارس مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در خصوص آخرین وضعیت نقش رستم که بعد از بارش های اردیبهشت ماه دچار یکسری مشکلات شد، از داشتن دو فرضیه فرونشست و فروشست زمین سخن گفت که در عین حال یکی از این فرضیه ها قوی تر است.

محمد ثابت اقلیدی در گفت وگو با خبرنگار نادیاتور، در خصوص آخرین وضعیت نقش رستم که در بارش های اردیبهشت ماه امسال دچار یکسری مشکلات شده بود، گفت: بررسی های اولیه در خصوص وضعیت نقش رستم و همچنین مطالعات اولیه در حال انجام است.

وی اظهار کرد: دو فرضیه در خصوص وضعیت نقش رستم وجود دارد؛ یکی فرونشست زمین و دیگری فروشست است. زیرا در دشت مرودشت در دو نقطه نقش رستم و پردیس تخت جمشید، شاهد فرونشست زمین هستیم.

ثابت اقلیدی ادامه داد: بررسی ها حکایت از این دارد که در این دو محل یکسری رشته قنات وجود دارند که از قبل بر روی این ها پوشیده شده است و بارش های شدید موجب تخریب چاه ها و مسیل های قنات می شود و این فروشست ها را ایجاد می کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ادامه داد: این فرضیه نسبت به فرضیه اول که فرونشست در دشت مرودشت بوده است، قوی تر است به همین دلیل یکسری مطالعات را انجام دادیم.

وی تصریح کرد: در همین راستا یک گروه 15 نفره از اساتید برجسته دانشگاه شیراز از مجموعه نقش رستم بازدید کردند و مطالعات وضعیت آن توسط اساتید و پژوهشگران در حال انجام است.

ثابت اقلیدی یادآور شد: به دنبال این هستیم که اگر فرضیه فروشست که متاثر از وجود قنات های این منطقه است، بتوانیم عیب یابی لازم را انجام داده و عارضه یابی کنیم و یک کار عملیاتی و اساسی را در این زمینه انجام دهیم که از تهدیدات احتمالی جلوگیری کنیم.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرونشست و فروشست زمین؛ دو فرضیه در خصوص وضعیت اخیر نقش رستم" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرونشست و فروشست زمین؛ دو فرضیه در خصوص وضعیت اخیر نقش رستم"، کلیک کنید.