قایمین چه ویژگی هایی دارند؟ – نادیاتور

قایمین چه ویژگی هایی دارند؟ - نادیاتور

در دعای روز اول ماه بندگی، آمده است: «خدایا قرار ده روزه ام را در این ماه روزه ی روزه داران واقعی و شب زنده داری ام را نیز مانند شب زنده داران و بیدارم کن در آن از خواب بی خبران.»

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

“اللهمَّ اجعل صِیامی فیهِ صِیامَ الصایِمین، وَ قِیامی فیهِ قِیامَ القایِمین وَ نَبِّهنی فیهِ عَن نَومَهِ الغافِلین، وَ هَب لی جُرمی فیهِ یا اِلهَ العالَمین وَاعفُ عَنّی یا عافِیاً عَنِ المُجرِمین. “

«خدایا قرار ده روزه ام را در این ماه روزه ی روزه داران واقعی و شب زنده داری ام را نیز مانند شب زنده داران و بیدارم کن در آن از خواب بی خبران و گناهم را بر من ببخش ای معبود جهانیان و درگذر از من ای درگذرنده از گناهکاران.»

به گزارش نادیاتور، آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح دعای روز اول ماه مبارک رمضان آورده است:

اللَّهُمَّ اجْعَلْ صِیَامِی فِیهِ صِیَامَ الصَّایِمِینَ؛ خدایا روزه مرا روزه صایمین قرار بده؛ صایمین چه کسانی هستند؟

سه نوع روزه داریم؛ 1- روزه عام 2- روزه خاص 3- روزه خاص الخاص.

روزه عام: همان روزه ای است که عموم مردم می گیرند؛ نمی خورند و نمی آشامند، ولی متاسفانه به نامحرم هم نگاه می کنند؛ گناه هم می کنند؛ حجابشان را هم مراعات نمی کنند. بنابراین روزه عام روزه ای هست که انسان تنها از اموری که روزه را باطل می کند خودداری می نماید.

روزه خاص: روزه ای است که روزه دار علاوه بر این که از خوردن و آشامیدن خودداری می کند اعضا و جوارحش هم روزه دارد؛ چشمش را هم از معصیت می بندد؛ سحر که روزه می گیرد نیت می کند که خدایا من همه اعضا و جوارحم روزه است؛ گوشم غیبت نمی شنود، زبانم غیبت نمی کند، و … این روزه خاص است.

روزه خاص الخاص: این روزه، روزه ای است که غیر از خدا هیچ چیز دیگری در دل روزه دار نباشد؛

ویژگی قایمین

وَ قِیَامِی فِیهِ قِیَامَ الْقَایِمِینَ؛ خدایا در ماه رمضان قیام مرا قیام قایمین قرار بده؛ یعنی شب که نماز شب می خوانم، قیامم قیام قایمین باشد، قایمین آنهایی هستند که در نماز از خوف خدا گریه و زاری می کنند.

حاج میرزاعلی محدث زاده پسر بزرگ شیخ عباس قمی(ره) نقل می کرد: پدرم وقتی نماز شب می خواند آن طور از خوف خدا گریه می کرد که ما از صدای گریه ایشان از خواب می پریدیم.

قیام ما را قیام قایمین قرار بده؛ یعنی نماز مرا نماز عاشقانه قرار بده؛ برای نماز شب از خواب باید بپریم نه این که ساعت کوک کنیم تا بیدار شویم.

وَ نَبِّهْنِی فِیهِ عَنْ نَوْمَهِ الْغَافِلِینَ؛ در این روز اول ماه رمضان مرا از خواب غفلت بیدار بکن؛ این هم دعای خوبی است، گناه نکنیم هر لحظه ممکن است مرگ از راه برسد. مثلاً فلان آقای فروشنده دارد آب توی شیر می ریزد، یک مرتبه سکته می کند، مرگ که خبر نمی کند و این ها غفلت است.

وَ هَبْ لِی جُرْمِی فِیهِ یَا اِلَهَ الْعَالَمِینَ وَ اعْفُ عَنِّی یَا عَافِیاً عَنِ الْمُجْرِمِینَ؛ خدایا در این ماه رمضان مرا ببخش ای خدایی که از گنهکاران می گذری.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قایمین چه ویژگی هایی دارند؟ – نادیاتور" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قایمین چه ویژگی هایی دارند؟ – نادیاتور"، کلیک کنید.