قلیان سن مصرف دخانیات را کاهش داده است/ استعمال سیگار عادی سازی نشود

رییس کمیته کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت در گفتگو با نادیاتور؛

قلیان سن مصرف دخانیات را کاهش داده است استعمال سیگار عادی سازی نشود

رییس کمیته کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت گفت: قلیان یکی از مواردی است که سن مصرف دخانیات را کاهش و جوانان زیادی را به خود وابسته کرده است.

بهزاد ولی زاده رییس کمیته کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری علم و فناوری نادیاتور، در رابطه با کاهش سن مصرف دخانیات در میان نوجوانان اظهار کرد: وظیفه ما به عنوان پدر، مادر، دوست و همراه، مراقبت از سلامت نوجوانان است.

وی ادامه داد: مهم ترین عامل که می تواند نوجوانان را به سمت استعمال سیگار و قلیان سوق دهد، مصرف مواد دخانی توسط والدین آنها است. فرزندان خانواده هایی که پدر و مادرشان هیچ مواد دخانی در مقابل آنها مصرف نمی کنند کمتر به سمت استعمال سیگار و قلیان کشیده می شوند؛ زیرا این اتفاق برایشان عادی سازی نشده است.

رییس کمیته کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت افزود: متاسفانه قلیان یکی از مواردی است که سن مصرف دخانیات را کاهش داده و جوانان زیادی را به خود وابسته کرده است.

ولی زاده مطرح کرد: قلیان به عنوان یک وسیله تفریحی در جمع های خانوادگی و دوستانه استفاده می شود. همین معضل موجب شده است که نوجوانان آلوده به مصرف آن شوند. با وجود اطلاع رسانی های پی درپی در رابطه با مصرف قلیان، همچنان بعضی خانواده ها از مضرات آن اطلاعی ندارند و فکر می کنند فقط یک وسیله تفریحی است درحالی که دود ناشی از سوختن توتون، وارد ریه های همه اطرافیان شده و می توانند به طور ناخواسته فرزندان کوچک خود را هم گرفتار کنند.

وی عادی سازی قلیان در میان خانواده ها را یک روش ناپسند دانست و گفت: عادی سازی باعث می شود که کودکان در سنین کم آلوده به مصرف قلیان شوند. لازم است آگاهی مردم افزایش یابد بنابراین اطلاع رسانی های وزارت بهداشت در راستای افزایش سطح آگاهی مردم جامعه است.

هیچ ماده دخانی بی ضرر نیست

رییس کمیته کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت به سیگار های الکترونیک اشاره و مطرح کرد: سیگار های الکترونیک که با عطروطعم های مختلف در دسترس عموم مردم قرار دارند هیچ کدام قانونی نبوده و مجوز های لازم را کسب نکرده اند. این سیگار ها فقط برای درآمد زایی و جلب مشتری به بازار عرضه شده و عوارض بسیاری دارند. نوجوانان و جوانان فریب تبلیغات سودجویان را نخورند. لازم است همه مردم بدانند که هیچ ماده دخانی بی ضرر نیست.

ولی زاده گفت: قلیان اکسیژن فقط طرح و برنامه تحقیقاتی وزارت بهداشت نیست و وزارت کشور هم در آن سهیم است. به دلیل افزایش 54 درصدی قلیان در سنوات اخیر، قلیان اکسیژن به عنوان یک طرح ارایه شده است. در صورت تایید می تواند جایگزین مناسبی برای قلیان های معمولی باشد. مطالعه بی ضرر بودن این طرح را مشخص خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: در صورت تایید شدن این طرح، خبر نتیجه نهایی آن  به طور رسمی اعلام خواهد شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قلیان سن مصرف دخانیات را کاهش داده است/ استعمال سیگار عادی سازی نشود" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قلیان سن مصرف دخانیات را کاهش داده است/ استعمال سیگار عادی سازی نشود"، کلیک کنید.