محیط زیست همچنان پیگیر انتقال مرجعیت تنوع زیستی به این سازمان

محیط زیست همچنان پیگیر انتقال مرجعیت تنوع زیستی به این سازمان

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تداوم رایزنی برای انتقال مرجعیت کنوانسیون تنوع زیستی به این سازمان گفت: با توجه به اینکه سازمان محیط زیست تنها متولی حفظ ذخایر ژنی جانوری در کشوراست بنابراین کنوانسیونی مثل کنوانسیون تنوع زیستی که رویکرد اصلی آن حفظ منابع ژنتیک است، بهتر است در سازمان محیط زیست فعالیت کند.

به گزارش نادیاتور کنوانسیون تنوع زیستی یکی از کنوانسیون های مهم سازمان ملل متحد است که ذیل برنامه محیط زیست ملل متحد و بنا به درخواست جامعه بین الملل در سال 1992 و در اجلاس سران زمین در ریودوژانیرو برزیل به تصویب رسید. تا قبل از این کنوانسیون، کنوانسیون ها یا معاهده های مختلفی درباره تنوع زیستی در سطوح مختلف بین المللی ایجاد شده بود اما ضعف تمامی این کنوانسیون ها یا معاهده ها این بود که تک بعدی بودند و تنها بخشی از تنوع زیستی را پوشش می دادند بنابراین کشورهای مختلف لزوم ایجاد کنوانسیونی جامع که در برگیرنده تمامی ابعاد تنوع زیستی باشد را حس کردند. پس از فرایندی از مذاکرات، این کنوانسیون در نهایت در سال 1992 تصویب و اجرایی شد. در حال حاضر به جز کشورهای ایالات متحده آمریکا و واتیکان تمامی کشورهای دنیا عضو این کنوانسیون هستند.

این کنوانسیون سه هدف اصلی را دنبال می کند که شامل حفاظت از تنوع زیستی، بهره برداری پایدار از تنوع زیستی و دسترسی و تسهیم عادلانه منافع حاصل از بهره برداری منابع ژنتیکی می شود.

قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به این کنوانسیون در سال 1375 به تصویب مجلس شورای اسلامی سپس تایید شورای نگهبان رسید و از آن پس، دولت جمهوری اسلامی ایران عضوی از این کنوانسیون است. تا قبل از سال 1398، مرجعیت این کنوانسیون در وزارت امور خارجه بود. بنا به تصمیم اتخاذ شده در هیات دولت در 13 آبان سال 97 مرجعیت این کنوانسیون از وزارت امور خارجه به وزارت جهاد کشاورزی انتقال پیدا کرد این در حالیست که سازمان محیط زیست به عنوان متولی حفاظت از گونه های گیاهی و جانوری در حال رایزنی برای انتقال مرجعیت کنوانسیون به این سازمان است.

حسن اکبری در گفت و گو با نادیاتور درباره اقدامات انجام شده برای انتقال مرجعیت کنوانسیون تنوع زیستی به سازمان حفاظت محیط زیست اظهارکرد: ما رایزنی هایی در این زمینه انجام داده ایم و چنین تصمیم باید در سطح کلان دولت گرفته شود بنابراین نمی توانم درباره نتیجه پیگیری ها نظر قطعی بدهم .

وی تاکیدکرد: سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه حفظ منابع ژنتیک حیات وحش کشور تلاش می کند و عمده نیروهای ما نیروهای حفاظتی است و عمده اقدامات ما با هدف حفاظت انجام می شود حتی اگر برای جایی مساله بهره برداری مانند اکوتوریسم را مطرح می کنیم، این کار با هدف ایجاد منابعی برای حفاظت است. در این شرایط اگر کنوانسیونی مانند کنوانسیون تنوع زیستی – که رویکرد اصلی آن حفظ منابع ژنتیک کشور است – در سازمان محیط زیست باشد، متناسب تر خواهد بود.

اکبری در پایان ضمن بیان اینکه به هر حال درباره این موضوع باید در دولت بحث شود و ممکن است که دلایل خاصی باشد که قبلا چنین تصمیمی گرفته شده است، اظهارکرد: در مراحلی انتقال مرجعیت کنوانسیون تنوع زیستی به نقطه ای رسید که در آستانه تصمیم گیری بود. به عنوان نمونه جزو موضوعات در نظرگرفته شده برای طرح در کارگروه ملی ایمنی زیستی بود که قبلا این موضوع در آن مطرح و تصمیم گیری شده بود اما فرصت نشد تا در این کارگروه مورد بررسی قرار گیرد.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "محیط زیست همچنان پیگیر انتقال مرجعیت تنوع زیستی به این سازمان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "محیط زیست همچنان پیگیر انتقال مرجعیت تنوع زیستی به این سازمان"، کلیک کنید.