مراقب باشید! همه خودروها در تابستان سرطان زا می شوند

به گزارش خبرگزاری نادیاتور، بر اساس مطالعه ای که در Environmental Science & Technology منتشر شده است، هوای داخل تمام وسایل نقلیه شخصی با مواد بازدارنده شعله، از جمله مواردی که مشکوک به ایجاد سرطان هستند، آلوده شده است. خودروسازان این مواد شیمیایی را به فوم صندلی و سایر بخش های داخلی اضافه می کنند تا استانداردهای منسوخ جلوگیری از اشتعال پذیری را بدون هیچ مزیت ایمنی ثابت شده ای در برابر آتش رعایت کنند.

ربکا هوهن، نویسنده اصلی این مطالعه و محقق دانشگاه دوک، در این خصوص می گوید:«تحقیق ما نشان داد که این مواد به کاررفته در کابین خودرو، مواد شیمیایی مضر را در هوای کابین خودروها آزاد می کنند. ازآنجایی که هر راننده به طور متوسط روزی یک ساعت را در ماشین سپری می کند، این موضوع با بهداشت عمومی در ارتباط است. این امر به ویژه برای رانندگانی که رفت وآمدهای طولانی تری دارند و همچنین مسافران کم سن وسالی که بیشتر از بزرگسالان تنفس می کنند، نگران کننده است.»

محققان مواد بازدارنده شعله را در داخل کابین 101 خودرو از سراسر ایالات متحده بررسی کردند. 99 درصد از خودروها حاوی تریس (کلرو ایزوپروپیل) فسفات (TCIPP) بودند که یک ماده بازدارنده شعله است.

مراقب باشید؛ خودرو در تابستان سمی تر می شود!

حدود نیمی از خودروها در تابستان و زمستان آزمایش شدند. آب وهوای گرم تر با غلظت های بالاتر از این مواد سمی مرتبط است، زیرا گازهای خروجی از اجزای داخلی مانند فوم صندلی با دمای بالاتر افزایش می یابد و دمای فضای داخلی خودرو می تواند به 65 درجه سانتی گراد برسد.

محققان همچنین نمونه هایی از فوم صندلی را از 51 خودرو مورد تجزیه وتحلیل قرار دادند. وسایل نقلیه ای که حاوی ماده سرطان زای مشکوک به TCIPP در فوم خود بودند، غلظت های بالاتری از TCIPP در هوای خود داشتند که تایید می کند فوم منبعی از این بازدارنده شعله در هوای کابین است.

آتش نشان ها نیز در این خصوص ابراز نگرانی کرده اند. استفاده از محصولات با روکشی از مواد شیمیایی مضر برای جلوگیری از آتش سوزی در بیشتر مصارف کار چندانی انجام نمی دهد و در عوض شعله ها را برای قربانیان و به ویژه برای اولین افرادی که در معرض آن قرار می گیرند، سمی تر می کند.

منبع: scitechdaily

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مراقب باشید! همه خودروها در تابستان سرطان زا می شوند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مراقب باشید! همه خودروها در تابستان سرطان زا می شوند"، کلیک کنید.