معین بعد از دوم فروردین به ایران می آید؟

ماهرخ عباسپور: مسیله بازگشت نصرت الله معین خواننده نجف آبادی موسیقی پاپ به ایران از بیستم دی ماه امسال، در کانون توجهات قرار گرفت.

آن هم با صحبت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که پس از جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره بازگشت نصرالله معین نجف آبادی، گفت: «حضور ایشان در ایران هیچ مشکلی ندارد و طبق قوانین انجام می شود. هر کاری درباره هر فردی انجام شود، طبق قانون انجام می شود. اجازه فعالیت قدم بعدی است اما حضورشان در ایران هیچ مشکلی ندارد.»

اخیرا اسماعیلی در پاسخ به پرسش درباره مباحث مربوط به بازگشت نصرالله معین نجف آبادی _ خواننده و برخی دیگر از چهره های هنری به کشور، گفت: «آقای رییس جمهور در اولین نشست خبری خود یکی از مهم ترین سرفصل های برنامه هایشان را رفت وآمد آسان تر و جذب راحت ایرانیانِ خارج از کشور اعلام کردند. فکر می کنم یکی از نگرانی های مخالفین انقلاب اسلامی همین رویکرد است، ما در مورد ایرانیان خارج از کشور هیچ ممنوع الورودی به کشور نداریم و همه ایرانیان می توانند بیایند و فعالیت کنند.»

اسماعیلی با تاکید بر اینکه سیاست دولت رفت وآمد آسان هنرمندان به کشور است، گفت: «ممکن است هنرمندی داشته باشیم که در مقطعی دچار اشتباه شده باشد، حتی بسیاری از هنرمندان عزیزی که اکنون به نیکی از آنها یاد می کنیم بازیگران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بودند و کاری را انجام دادند که با نظام ارزشی انقلاب فاصله داشته است، اما اکنون در حال فعالیت هستند.»

اسماعیلی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی فضای بازگشت ایرانیان خارج از کشور را ترسیم می کند، بیان کرد: «هر عزیزی که بخواهد در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت کند، منعی برای کارش وجود ندارد چنانچه در مدت اخیر هم از این موارد وجود داشتند. اوایل دوره وزارت بنده، هنرمندی بود که می گفت 40 سال است که اجرا نداشته ولی ما مجوز کار برای ایشان صادر کردیم و تیاتر بازی کرد و اکنون هم مجوزهای دیگر گرفته است. همین هنرمند حتی ویدیویی برای تقدیر از آقای رییس جمهور آماده کرده بودند که آن را منتشر نکردیم.»

او در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا نصرالله معین نجف آبادی پس از بازگشت به ایران مجوز برگزاری کنسرت خواهد گرفت یا خیر؟، گفت: «این نکته را تاکید می کنم که روز اول هم موضوع فقط درمورد شخص ایشان نبود، بلکه رویه دولت را تشریح کردم. ایران خانه هر فرد ایرانیِ خارج از کشور مثل خوانندگان، هنرمندان، بازیگران و… است. هر فردی که بخواهد می تواند به ایران بازگردد و فعالیت او نیز تابع همان قوانین عمومی است که هر هنرمندی در داخل با آن مواجه است.»

معین بعد از دوم فروردین به ایران می آید؟

معین و 28 سال حبس

البته دو روز بعد از اظهار نظر وزیر برای بازگشت معین، حسن شماعی زاده خوننده قدیمی که از ابتدای انقلاب به خارج کشور مهاجرت کرده، می گوید نصرالله معین درباره ی اظهارات وزیر ارشاد درباره ی امکان بازگشت او گفته است: اگر برگردم باید 28 سال بروم زندان!

به گزارش انصاف نیوز، آقای شماعی زاده در توییتر نوشت: امشب دوست و همکار نازنینم معین به من تلفون کرد، ضمن گفتگو صحبت ما کشیده شد راجع به دعوتش به ایران. گفت بله چنین صحبت هایی شده ولی از طرف مقامی گفته شده که طبق این ماده و فلان ماده باید 28 سال بروم زندان.

شماعی زاده همچنین نوشت: یک حقوق دان می گوید گر چه [برای] ورود معین به ایران مانعی وجود ندارد اما طبق ماده 500 / 510 / 610/639/ 756 قانون جمهوری اسلامی باید آقای معین 28 سال به زندان برود.

معین دوست دارد به ایران بازگردد

همین یک جمله باعث شده تا امروز از وزیر و مدیران هنری و رسانه ها و مردم گرفته تا خود معین درباره آن حرف بزنند.

حتی خود معین که این روزها از استانبول تا دوبی برای ایرانیان کنسرت می گذارد، اخیرا گفتگویی در صفحه رسمی اش منتشر کرده و درباره بیست وجه از زندگیش ازجمله بازگشت به ایران صحبت کرده است.

او گفته: «هر آهنگ جدیدی که ساخته می شود قبل از پخش در خودروی شخصی پخش می کنم و با خودرو، دوری می زنم تا ایرادات را بفهمم و اصلاح کنم.

من یک بار حوالی 6 صبح بیدار می شوم و بعد دوباره چرتی میزنم و حوالی 9 بیدار می شوم و کنار صبحانه، اخبار ایران را مرور می کنم که ببینم در کشورم چه خبر است. صبحانه نان و پنیر و چای، می خورم چون کاملا ایرانی هستم. در روز بارها چای ایرانی می خورم و چندان اهل قهوه نیستم.

باقالی پلو با مرغ و سبزی پلو با ماهی و آبگوشت غذاهای مورد علاقه من هستند؛ باز هم غذاهای ایرانی. سرگرمی اصلی من دورهمی های فامیلی و گپ و گفت ایرانی است .

فیلم های کهکشانی و بین ستاره ای و فضایی را دوست دارم که پر از تخیل هستند. عاشق ستاره ها هستم. اگر خواننده نمی شدم می رفتم دنبال فیزیک و نجوم و ستاره شناسی و ناسا. سال 1360 از ایران رفتم به اسپانیا و بعد از آن نتوانستم به ایران برگردم و چه خوب می شود که همه مهاجران بتوانند به وطن بازگردند.

مهم ترین شایعه ای که برایم ساختند، رفتنم به ایران بود که هیچ گاه محقق نشد و ای کاش واقعیت داشت و می توانستم به ایران بروم. وقتی سه سالم بود ناراحتی چشم پیدا کردم و با اینکه جراحی کردم ولی حساسیت به نور باقی ماند و برای همین اغلب عینک آفتابی می زنم.

من زمانی که در اصفهان می خواندم هم ریش داشتم چون به چهره ام می آید و اخیرا هم گاهی ریش می گذارم که مسیله ای شخصی است و ربطی ندارد به اینکه به ایران بروم یا نه! مگر در ایران، همه ریش دارند؟ یا مگر در آمریکا همه بی ریش هستند.

مدت هاست می خواهم ورزش کنم ولی هر روز به فردا می افتد.{میخندد} حیوان خانگی ندارم چون وقتش را ندارم ولی همه جور گلی دوست دارم به خصوص گل های ایرانی.

سفر به کوهستان را دوست دارم، سفر به جایی که طبیعت محض باشد و چشمه ای و درختی و انگار که در ایرانم. تا به دل طبیعت بروم و به آرامش برسم. عاشق اصفهانم و همه می دانند و گز سفارشی اصفهان همواره در خانه ام هست و بهترین شیرینی برای پذیرایی.

هیچ گاه به خداحافظی از خوانندگی فکر نمی کنم و تور خداحافظی هم نمی گذارم و تا وقتی که بتوانم ایرانیان را مخاطب خود داشته باشم ایرانی می خوانم.

تمام پیام هایی که در اینستاگرام می رسد، می خوانم و تک تک آن ها را لحاظ می کنم.

دو بار ازدواج کردم، همسر اولم اسپانیایی بود ولی همسر دوم من ایرانی است. تضاد فرهنگی باعث جدایی از همسر اولم شد ولی بیش از دو دهه است که با همسر دوم هستم؛ همسرم یک ایرانی دوست داشتنی است.

یک دختر به نام پریچهر از همسر اول و یک دختر به نام ستاره از همسر دوم دارم که هر دو هم خیلی ایران را دوست دارند، می بینید! از هر راهی که برویم باز به ایران می رسم.

اگر واقعا دستم بود و شرایط فراهم بود همین الان دوست داشتم در ایران باشم.

از همه ایرانیان می خواهم با هم مهربان باشند، در صلح و صفا زندگی کنند و کنار دوستان، مشکلات را حل کنند و نترسند از اینکه دست دوستان و رفقا و دست همسر و فرزندان را به گرمی بفشارند و یادشان باشد با یک لبخند و گفتگو می توانند همه مشکلات را حل کنند.»

علاقه به بازگشت معین

سهرابی، دستیار وزیر و مدیرکل شورای عالی امور ایرانیان درباره معین که این روزها بازگشتش به کشور حاشیه ساز شده نیز گفت که در حال تدارک و برنامه ریزی این موضوع با نهادهای مختلف هستیم و اخبار خوبی در پیش است. او توضیح داد: «در رابطه با معین هم با توجه به این که نگاه وزیر فرهنگ و ارشاد به موضوع نگاه جذب حداکثری است در حال تدارک و برنامه ریزی این موضوع با نهادهای مختلف هستیم و اخبار خوبی در پیش است. هم در مورد معین و هم در مورد افراد دیگر ما دنبال این هستیم که جذب حداکثری داشته باشیم. هیچ کسی به یک ایرانی نمی تواند بگوید به ایران نیا، کسی ممنوع الورود نیست. من خواهش می کنم ایرانیان با سفارتخانه ها و نمایندگی های کشورمان در 140 نقطه دنیا در ارتباط باشند.»

حالا در این شرایط و برو بیاها و ابراز علاقه معین برای بازگشت به ایران در صورت فراهم بودن شرایط و اعلام نظر مدیران فرهنگی درباره فراهم بودن اوضاع برای بازگشت هنرمندان، باید منتظر ماند و دید آیا معین بعد از تور استانبولش به ایران بازخواهد گشت؟

245245

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "معین بعد از دوم فروردین به ایران می آید؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "معین بعد از دوم فروردین به ایران می آید؟"، کلیک کنید.