منشا چندش آور دندان های مصنوعی فاش شد!

به گزارش خبرگزاری نادیاتور، پس از نبرد واترلو در سال 1815، دندانپزشکان شروع به ساختن پروتز از دندان سربازان کردند. این پروتزها که “دندان های واترلو” نامیده می شدند، از دندان های سربازانی ساخته شدند که در میدان جنگ کشته می شدند.

اما موضوع از اینجا وهم آور می شود که سربازانی که در واترلو جان خود را از دست دادند، اکثراً جوان و سالم بودند و به همین دلیل دندان های آن ها کاندیدای مناسبی برای دندان مصنوعی بود. سرنوشت عجیبی برای دندان ها است که محل استراحت نهایی آنها در دهان غریبه ها باشد و جایگزینی برای دندان های از دست رفته یا آسیب دیده باشند.

ساخت دندان مصنوعی از عضوی چندش آور در بدن مرده!

اما نکته مهم اینجاست، معلوم نیست افرادی که برای دریافت این دندان های مصنوعی اقدام می کردند، از این موضوع خبر داشتند یا خیر. راشل بایرستو، مورخ دندانپزشکی، فاش کرد که در حالی که ما اکنون به این دندان مصنوعی با عنوان «دندان های واترلو» نگاه می کنیم اما شواهد کمی دال بر استفاده از این واژه در متون قرن نوزدهم وجود دارد. این نشان می دهد که بیماران ممکن است در تاریکی در مورد منشا پروتزهای مصنوعی خود بوده اند.

حداقل می توان گفت که این یک فکر هولناک است که رویه های هولناک گذشته و سوالات اخلاقی که در مورد اقدامات پزشکی مطرح می شود را برجسته می کند. تصور کنید با پروتزهایی لبخند بزنید که زمانی بخشی از دهان شخص دیگری بود، کسی که در میدان جنگ با پایانی غم انگیز روبرو شد.

در کنار دندان های واترلو، بسیاری از دندان های مصنوعی با استفاده از دندان های سارقان قبر ساخته شده اند. با کمال تعجب، دندانپزشکان آن زمان در مورد منشا این دندان ها پرس و جو نمی کردند. دورانی بود که صنعتگران مختلف، از جمله کلاه گیس سازان و آهنگران، به کارهای دندانپزشکی می پرداختند. در واقع، شما حتی می توانستید پروتزهای مصنوعی خود را توسط جواهرساز محلی خود تامین کنید.

منبع: history of yesterday

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "منشا چندش آور دندان های مصنوعی فاش شد!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "منشا چندش آور دندان های مصنوعی فاش شد!"، کلیک کنید.