همه هزینه‌های عروسی با طلای گرمی ۳میلیون و ۳۹۰هزار تومان چقدر است؟

همه هزینه‌های عروسی با طلای گرمی ۳میلیون و ۳۹۰هزار تومان چقدر است؟

به گزارش خبرگزاری نادیاتور -در حال‌حاضر، قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار حدود ۳میلیون و ۳۹۰هزار تومان است و عروس و داماد مجبورند برای برگزاری عروسی، حلقه و سرویس طلا بخرند. البته هدیه زیر لفظی زمان بله گفتن عروس هم هست. هر قطعه طلا با احتساب سود طلافروش، اجرت کار و ۹درصد مالیات ارزش افزوده فروخته می‌شود که با قیمت این روزهای طلا، اصلا رقم کمی نیست. مثلا وزن استاندارد یک حلقه ازدواج برای خانم‌ها، حدود ۸ تا ۱۰گرم است که یک حلقه ساده بدون خرج کار نزدیک ۲۷میلیون تومان تا ۳۳میلیون تومان هزینه دارد.

‌قیمت حلقه نامزدی و عقد از ۱۳میلیون و ۵۰۰ تا ۴۷میلیون تومان

طبق رسم و رسوم قبل از مراسم عقد، جشن نامزدی برگزار می‌شود و خانواده عروس و داماد باید حلقه نشان بخرند. البته با بالا رفتن قیمت طلا بعضی از خانواده‌ها یک راست می‌روند سر اصل مطلب و همان حلقه عقد را می‌خرند و کار را تمام می‌کنند. اما بعضی از خانواده‌ها هنوز مو به مو همه مراسم را برگزار می‌کنند. کسانی که حلقه نامزدی یا نشان می‌خرند باید حداقل حدود ۱۳میلیون و ۵۶۰هزار تومان تا ۲۰میلیون و ۳۴۰هزار تومان برای حلقه عروس‌خانم کنار بگذارند.

چون حلقه نشان، رینگی و ساده و بدون نگین خریداری می‌شود و وزن استاندارد انگشتر نشان برای عروس بین ۴ تا ۶گرم است. وزن حلقه نشان نامزدی داماد هم بین ۷ تا ۱۰گرم است. با این اوصاف اگر داماد حلقه ۷گرمی انتخاب کند، هزینه آن حدود ۲۳میلیون و ۷۳۰هزار تومان می‌شود. اگر حلقه ۱۰گرمی انتخاب کند که خرج خیلی بالا می‌رود و نزدیک ۳۳میلیون و ۹۰۰هزار تومان فقط خرج خرید یک حلقه نشان نامزدی می‌شود.

اگر این قیمت‌ها به نظرتان بالا می‌آید، هنوز به بررسی قیمت حلقه‌های طلا برای عروس و داماد نرسیده‌ایم، چون قطعا حلقه عقد عروس و داماد از حلقه نشان و نامزدی سنگین‌تر و کارشده‌تر است و به همین دلیل، خرید آنها بودجه بیشتری نیاز دارد. حلقه عقد عروس و همچنین داماد، نگین‌دار طراحی می‌شود. البته حلقه عقد عروس خرج کار بیشتری دارد و ممکن است با جواهر اصل یا سنگ‌های اتمی تزئین شود. البته ما اصلا سراغ حلقه با نگین جواهر نمی‌رویم. اما یک حلقه ساده بدون نگین جواهر، یعنی با سنگ‌های اتمی بین ۱۰ تا ۱۲گرم وزن دارد.

اجرت ساخت حلقه‌های نگین‌دار که توسط سازنده طلا از طلافروش گرفته می‌شود، حدود ۱۰ تا ۱۵درصد است و حتی اگر خیلی روی حلقه کار شود، ممکن است اجرت آن به ۲۰درصد هم برسد. با این تفاسیر، خرید یک حلقه ۱۰گرمی ‌ برای عروس با اجرت ۱۵درصدی حدود ۳۸میلیون و ۹۸۵هزار تومان هزینه دارد.

۷درصد هم سود طلا فروش است؛ به اضافه ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده که فقط باید روی سود و اجرت دریافت شود. وزن استاندارد حلقه عقد داماد اگر نگین‌دار باشد؛ معمولا بین ۱۲ تا ۱۴گرم است. اگر داماد یک حلقه ۱۲گرمی بخرد، با احتساب ۱۵درصد اجرت کار، باید حدود ۴۶میلیون و ۷۰۰هزار تومان کنار بگذارد. ۷درصد سود و مالیات برارزش افزوده هم نباید فراموش شود.

قیمت سرویس طلا از ۸۱میلیون تا ۱۶۱میلیون تومان

خرید سرویس طلا این روزها واقعا به بودجه عروس و داماد و خانواده‌ها بستگی دارد. چون حداقل وزن یک نیم‌ست که فقط شامل گوشواره و گردنبند است، بین ۲۰ تا ۲۵گرم است که با احتساب طلای بالای ۳میلیون و ۳۰۰هزار تومان هزینه خرید آن خیلی بالا می‌رود. البته بعضی از عروس‌ها، به خرید نیم‌ست راضی نمی‌شوند و حتما برای شب عروسی یک سرویس کامل که شامل گردن‌بند، گوشواره، دست‌بند و انگشتر می‌شود، می‌خواهند.

با این اوصاف یک سرویس طلای کامل بین ۴۰ تا ۵۰گرم وزن دارد. البته خرید سرویس طلا خرده‌ریزهای دیگری هم دارد. اجرت ساخت سرویس طلا خیلی بالاست. چون بیشتر سرویس‌هایی که برای عروس طراحی می‌شود با سنگ‌های اتمی، مروارید و سنگ‌های باارزش تزئین می‌شود؛ همین موضوع، اجرت ساخت را گاهی تا ۲۰درصد هم بالا می‌برد. با این تفاسیر اگر عروس خانمی راضی شود و یک نیم‌ست حدود ۲۰گرمی بخرد با ۲۰درصد اجرت کار باید حداقل ۸۱میلیون و ۳۶۰هزار تومان هزینه کند. همچنین با قیمت طلای هر گرم ۳میلیون و ۳۹۰هزار تومانی یک سرویس کامل طلای ۴۰گرمی با ۲۰درصد اجرت حدود ۱۶۲میلیون و ۷۲۰هزار تومان خرج روی دست عروس و داماد می‌گذارد.

خرید زیر لفظی و هدیه سر عقد از ۲۶ تا ۴۰ میلیون تومان

رسم است که داماد هنگام بله گفتن عروس زیر لفظی هدیه بدهد. زیرلفظی هم از قدیم، یک تکه طلا و بسته به وسع مالی داماد و خانواده‌اش به یک سرویس طلا و جواهر هم می‌رسد. تا چند سال پیش که قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار به بالای یک میلیون تومان نرسیده بود، خیلی‌ها یک سرویس طلا یا ۶عدد النگو یا یک نیم‌ست به عنوان زیرلفظی هدیه می‌دادند

اما در حال‌حاضر و با طلای گرمی ۳میلیون و ۳۹۰هزار تومان دیگر کسی سراغ هدیه‌های سنگین نمی‌رود و خیلی‌ها، کار را با یک دست‌بند ظریف یا یک النگوی ساده یا یک گوشواره سبک جمع می‌کنند. با این اوصاف اگر داماد یک النگوی ظریف ساده و بدون خرج کار و طراحی‌های ویژه ۷گرمی برای عروس بخرد، با اجرت ساخت حدود ۱۰درصد باید حدود ۲۶میلیون تومان هزینه کند. قیمت یک دستبند ۱۰گرمی با اجرت ساخت ۱۵درصد نیز حدود ۳۹میلیون تومان می‌شود.

اما اعضای درجه یک فامیل عروس و داماد هم جزو کسانی هستند که باید سرعقد هدیه بدهند. تا قبل از بالا رفتن قیمت سکه، ربع‌سکه و نیم‌سکه نقل محافل بودند و همیشه به‌عنوان کادوی ویژه سرعقد انتخاب می‌شدند. در حال‌حاضر قیمت نیم‌سکه حدود ۲۲میلیون و ۹۱۰هزار تومان است و یک قطعه ربع‌سکه با قیمت ۱۴میلیون و ۸۹۰هزار تومان به فروش می‌رسد. شاید همین موضوع باعث داغی بازار سکه گرمی شده است، چون این سکه همیشه جزو پرفروش‌های بازار است. در این روزها، ارزان‌ترین سکه بازار همین سکه تک گرمی است که با قیمت ۷میلیون و ۲۰هزار تومان به فروش می‌رسد؛ یعنی هم اندازه یک قطعه طلای ۲گرمی.

با ۲گرم که نمی‌توان طلای قابل‌هدیه دادن خرید، اما یک سکه گرمی بالاخره برای خودش ارج و قرب دارد و هرچه باشد زمان هدیه دادن می‌گویند مثلا خواهر عروس یک عدد سکه گرمی هدیه داده است.

اگر کسی هم وسعش برسد و سکه طلای بهار آزادی طرح جدید هدیه بدهد، باید حدود ۴۰میلیون و ۸۰هزار تومان هزینه کند. قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم هم حدود ۳۷میلیون و ۲۸۵هزار تومان است. سکه پارسیان هم یکی از هدایایی است که سر عقد به عروس و داماد می‌دهند. اما مهم این است که بدانید پارسیان، سکه نیست.

چون فقط سکه‌هایی که توسط بانک مرکزی ضرب می‌شوند، نام سکه می‌گیرند. اما این سکه‌ها توسط بانک مرکزی ضرب نمی‌شوند. طبق قانون بانک مرکزی، همه پلاک‌های طلای پارسیان موجود در بازار باید از نظر ظاهری با سکه‌های بانک مرکزی متفاوت باشند. معمولا این سکه‌ها به صورت ۶ضلعی، ۸ضلعی و بیضی تولید می‌شوند. عیار سکه پارسیان درست مثلا طلای موجود در بازار ۱۸عیار و ۷۵۰در هزار است. در حالی که سکه‌های بانک مرکزی ۹۰۰ در هزار هستند.

۲۲۰

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "همه هزینه‌های عروسی با طلای گرمی ۳میلیون و ۳۹۰هزار تومان چقدر است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "همه هزینه‌های عروسی با طلای گرمی ۳میلیون و ۳۹۰هزار تومان چقدر است؟"، کلیک کنید.