هند تکلیف چابهار را روشن کرد

هند تکلیف چابهار را روشن کرد

به گزارش نادیاتور اظهارات وزیرخارجه هند در حالی مطرح می شود که سارباناندا سونووال، وزیر کشتیرانی این کشور برای توافق جدید به ایران رفته است.

اس جایشانکار به خبرنگاران در بمبیی گفت: «هنگامی که یک توافق بلندمدت منعقد شود، راه را برای سرمایه گذاری های بزرگتر در بندر چابهار باز می کند.

به نقل از نادیاتور بر اساس گزارش رویترز، سونووال شاهد امضای «قرارداد حیاتی» خواهد بود که اجاره طولانی مدت بندر چابهار را به هند تضمین می کند.

جایشانکار گفت: هند بندر چابهار را به صورت موقت اداره می کند.

هند با دور زدن بندر کراچی و گوادر در پاکستان ، بخشی از بندر ایران را به عنوان راهی برای حمل کالا به ایران، افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی توسعه داده است. توسعه بندر به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران کند شده است.

هند در نظر دارد بندر چابهار را به یک مرکز ترانزیتی تحت کریدور بین المللی حمل و نقل شمال-جنوب (INSTC) برای دسترسی به کشورهای CIS تبدیل کند.

هند خواهان صرفه جویی در جابجایی بار با آسیای مرکزی است و بندر چابهار به عنوان یک مرکز ترانزیت تجاری برای منطقه عمل می کند. طبق گزارشی در اکونومیک تایمز، این پیمان جایگزین قرارداد اصلی شده و با 10 سال اعتبار به طور خودکار تمدید خواهد شد.

به گزارش نادیاتور، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با همراهی رودرا گاوراو شرست، سفیر هند در تهران، از زیرساخت ها، طرح های توسعه ای و کریدور لجستیکی بندر شهید بهشتی چابهار بازدید کرد.

علی اکبر صفایی شامگاه یکشنبه در این بازدید که معاون امور بندری و اقتصادی و جمعی از مدیران این سازمان نیز حضور داشتند، با اشاره به فعال شدن بیش از پیش دیپلماسی حمل و نقل دریایی در دولت سیزدهم و انجام مذاکرات دریابرد با کشورهای حاشیه خلیج فارس، هند و کشورهای آسیای میانه از افزایش علاقه مندی و تمایلات کشورهای همسایه برای سرمایه گذاری در بنادر ایران به ویژه در بندر چابهار خبر داد.

سفیر هند در ایران نیز در بازدید از پایانه های بندری، تجهیزات و تاسیسات بندر شهید بهشتی تاکید کرد و گفت: دهلی نو به تعهدات خود برای توسعه بندر چابهار پایبند است.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هند تکلیف چابهار را روشن کرد" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هند تکلیف چابهار را روشن کرد"، کلیک کنید.