هنری که لاکچری شده! – خبرگزاری نادیاتور

یادداشت|

هنری که لاکچری شده!

اگر هزینه فعالیت های فرهنگی بالا رود وسینما و موسیقی کشور تعطیل شود، چه چیزی از فرهنگ باقی می ماند؟

گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری نادیاتور، مصطفی میرزاباقری ـ مسیله گرانی موضوعی نیست که کسی از آن خبر نداشته باشد و حتی پولدار ها هم از وضعیت گرانی می نالند. هر روز یک کالایی گران می شود، یک روز گوشت، یک روز نوبت مرغ است، یک روز نوبت میوه و روز دیگر گرانی مسکن و. هر روز یک موضوع در اقتصاد ما مطرح و به چالش تبدیل می شود.

این گرانی ها به فرهنگ هم رسوخ پیدا کرده و به کنسرت ها هم کشیده شده است. بلیت کنسرت ها از روز های اول سال به حدود یک میلیون تومان هم رسیده و این سوال مطرح است که طی یک ماه گذشته مگر چه اتفاقی افتاده که بلیت کنسرت به صورت چراغ خاموش این همه افزایش قیمت داشته است؟

برگزاری کنسرت در بسیاری از جوامع امری رایج به شمار می رود و سالانه هنرمندان مطرح موسیقی در فصول مختلف سال در فستیوال ها و یا تور های کنسرت خود روی صحنه می روند؛ بدین ترتیب مردم می توانند با حضور در این کنسرت ها اوقات خوشی را تجربه کنند. هرچند که کنسرت رفتن حداقل در ژانر های عامه پسند در سایر کشور ها امری عادی به شمار می رود و کنسرت رفتن بجز در ژانر های اپرا یا کلاسیک کالایی لوکس به شمار نمی آید، اما با بالا رفتن نرخ تورم، مردم عادی کمتر می توانند در یک کنسرت شرکت کنند.

نکته تلخ ماجرا اینجاست که گرانی ها وافزایش نامتعارف هزینه ها از سبد فرهنگی خانواده های ایرانی کاسته و بیشترین ضربه را به اهالی فرهنگ و هنر وارد کرده و کنسرت های چند صد هزار تومانی باعث شده خیلی از خانواده ها خط قرمزی دور اینگونه برنامه های فرهنگی و شاد بکشند. در حال حاضر ارتباط با موسیقی فقط با دانلود و شنیدن آهنگ از سایت های رسمی و غیررسمی اتفاق میفتد و فقط کسانی که توانایی مالی دارند می توانند به کنسرت بروند.

باید قبول کرد که کنسرت هم به کالایی لوکس و لاکچری تبدیل شده که دیگر همگان امکان استفاده از این شرایط را ندارند و افزایش قیمت بلیط باعث شده مخاطبان بالقوه کنسرت هاهرگز به مخاطب فعال بدل نشوند و نیز از مخاطبان بالفعل موسیقی کاسته شود که در دراز مدت به نفع هیچکسی نیست.

وقتی بلیت کنسرتی حدود 900 هزارتومان باشد، یک خانواده چهار نفره باید سه میلیون و 600 هزارتومان هزینه کند. با احتساب پایه حقوق یک کارمند یا کارگر مطابق با پایه دستمزد وزارت کار، این رقم یک سوم میزان حقوقشان است.

گران شدنی هر کالایی منجر به ریزش مخاطبان آن کالا یا خدمات است، اما مردم مجبورند خود را با این شرایط وفق دهند و خود را با این شرایط سازگار کند نه اینکه عادت کنند و افزایش قیمت ها باعث حذف کالای فرهنگی از سبد خانوار ها شده است.

به هر حال با توجه به شعار امسال امیدواریم حتی مردم در صحنه هنر هم دخیل شوند و حتی برگزاری جشنواره های موسیقی هم به بخش خصوصی واگذار شود و ارگان ها، بنیاد ها و سازمان های مربوطه با توجه به نام گذاری سال 1403 به عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» از سوی رهبر انقلاب برای کمک به تولید آثار ارزشمند هنری قدم برداردند.

اگر هزینه فعالیت های فرهنگی بالا رود و اگر سینما و موسیقی کشور تعطیل شود، چه چیزی از فرهنگ باقی می ماند؟

البته همه تقصیر ها را نباید به گردن قیمت بلیت کنسرت انداخت و باید فرآیند اقتصادی برگزاری کنسرت ها هم اصلاح شود تا شاهد حضور همه اقشار جامعه در کنسرت ها باشیم.

باید قبول کرد که کنسرت ها تثیر بالایی در شادی بخشی دارند و باید پیش از هر چیزی برای ایجاد این شادی زیرساخت های اصلی مانند سالن های مناسب ایجاد شود و سپس با حمایت های دولتی نرخ قیمت بلیت ها را کنترل کرد تا عامه مردم بتوانند حداقل سالی دو بار به کنسرت بروند و از شادی های جمعی محروم نشوند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هنری که لاکچری شده! – خبرگزاری نادیاتور" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هنری که لاکچری شده! – خبرگزاری نادیاتور"، کلیک کنید.