واکنش آمریکا به توقیف نفتکش این کشور توسط ایران

واکنش آمریکا به توقیف نفتکش این کشور توسط ایران

به گزارش نادیاتور، نفتکش «ادونتج سوییت» که با پرچم جزایر مارشال و در اجاره و حامل نفت خام شرکت نفتی «شوران» آمریکا بود، توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در هفتم اردیبهشت امسال بعد از برخورد با یک لنج ایرانی توقیف شد.

در نهایت به دنبال شکایت بیماران پروانه ای ایران و حکم صادره در این پرونده، محموله نفتی آمریکا از سوی ایران توقیف شد؛ محموله ای که ارزش آن بیش از 50 میلیون دلار برآورد می شود و مدت ها پیش نفتکش حامل آن در دریای عمان به دست نیروی دریایی ایران توقیف شد.

به گزارش نادیاتور، در پی تحریم های کشورهای غربی و به طور ویژه آمریکا که منجر به جلوگیری از فروش داروهای مورد نیاز برای بیماران پروانه ای توسط یک شرکت سویدی شده و صدمات شدید جسمانی و روحی بر بیماران و خانواده های آنها وارد ساخته است، بیماران پروانه ای (EB) شکایتی علیه آمریکا در دادگاه حقوقی روابط بین الملل (شعبه 55) تهران طرح کردند.

با پیگیری های حقوقی انجام گرفته توسط وکیل پرونده، در نهایت دادگاه حقوقی روابط بین الملل (شعبه 55) تهران، دستور توقیف محموله نفتی آمریکایی کشتی «ادونتیج سوییت» (ADVANTAGE SWEET) در خلیج فارس را صادر کرده و محموله این کشتی توقیف شد و متعاقبا دستورات لازم برای تخلیه محموله نفتی آن صادر خواهد شد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه با این ادعا که اقدامات ایران تهدیدی برای امنیت دریایی، ثبات منطقه ای و اقتصاد جهانی است، گفت: دولت ایران باید فورا نفتکش ادونتیج سوییت را آزاد کند.

او در پاسخ به این سوال که آیا خود آمریکا نفتکش ها یا کشتی هایی را که در گذشته حامل کالاها و ملزوماتی برای ایران بوده اند، توقیف نکرده است؟ مدعی شد: «در جریان تحریم ها، همیشه خریدهای بشردوستانه از جمله مواد غذایی، دارو، تجهیزات پزشکی، محصولات کشاورزی استثنا بوده اند. این سیاست تحریمی ما بوده است، نه فقط در این دولت، بلکه در چندین دولت و ما هرگز مانع از رسیدن دارو به مردم ایران نشده ایم. بنابراین، کالاهایی که از سیاست تحریمی ما مستثنی هستند، هرگز هدف ما نبوده اند. توقیف هایی که انجام داده ایم (توقیف نفتکش های ایرانی)، مطابق با قانون بوده است!»

اشاره میلر به توقیف نفتکش «سویز راجان» توسط آمریکا بود. «راجان» حامل نفت ایران بود که در بهار امسال با استدلال اینکه حمل آن ناقض تحریم های نفتی آمریکاست، توقیف شد. پس از ماه ها توقیف این نفتکش در یکی از بنادر تگزاس، وزارت دادگستری آمریکا در تیر ماه دستور تخلیه و فروش نفت آن را صادر کرد.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش آمریکا به توقیف نفتکش این کشور توسط ایران" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش آمریکا به توقیف نفتکش این کشور توسط ایران"، کلیک کنید.