پاسخ امارات به شکایت عربستان علیه ابوظبی در سازمان ملل

پاسخ امارات به شکایت عربستان علیه ابوظبی در سازمان ملل

به گزارش نادیاتور سازمان ملل امروز (سه شنبه) سندی را منتشر کرد که حاوی پاسخ امارات به شکایت عربستان علیه ابوظبی در این نهاد بین المللی است.

طبق گزارش وبگاه عربی21، امارات در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به شکایت عربستان اعلام کرده است: امارات ادعای ذکر شده در نامه عربستان مبنی بر تعارض خطوط مستقیم امارات با قوانین بین المللی را رد می کند؛ چراکه این خطوط در پی مصوبه شماره 35 شورای وزیران در سال 2022 و بر اساس بند 2 ماده 16 کنوانسیون سازمان ملل متحد درباره حقوق دریاها ترسیم شده است.

به نقل از نادیاتور در پاسخ امارات آمده است: امارات تاکید می کند خطوط مرزی که به دبیرکل سازمان ملل متحد ارایه کرده است، طبق تمام آثار حقوقی تضمین شده در مناطق دریایی امارات و بر اساس قوانین بین المللی مرتبط با دریا هستند. دولت امارات این نامه را یک سند رسمی می داند و از دبیرخانه سازمان ملل می خواهد که آن را مطابق رویه این سازمان منتشر کند.

ریاض اواخر فروردین در نامه ای خطاب به سازمان ملل، ابوظبی را به تجاوز به مرزهای عربستان متهم کرد؛ چراکه امارات در سال 2019، منطقه «الیاسات» را منطقه دریایی حفاظت شده اعلام کرده بود.

عربستان در این شکواییه با اعلام مخالفت خود، تاکید کرد که اقدام ابوظبی را به رسمیت نمی شناسد و هیچ اثر حقوقی برای آن قایل نیست و مطابق با توافق عقد شده بین دو طرف در سال 1974 که طبق قوانین بین المللی برای دو کشور الزام آور است، به تمام حقوق و منافع خود پایبند است.

در این شکایت نامه ذکر شده است عربستان اقدامات انجام شده یا پیامدهای آن توسط دولت امارات را در منطقه «الیاسات» واقع در روبروی سواحل عربستان، به رسمیت نمی شناسد.

خبرگزاری رسمی امارات «وام»، پیش از این گزارش کرده بود که الیاسات با فرمان امیری در سال 2005 و به دستور «خلیفه بن زاید آل نهیان» رییس فقید امارات تاسیس شد.

منطقه الیاسات علاوه بر اهمیت تاریخی و فرهنگی، به دلیل اهمیت زیست محیطی آن متمایز است، زیرا زیستگاه های حساسی از صخره های مرجانی، جلبک های دریایی و سواحل شنی را داراست. عربستان وابستگی این منطقه به امارات را به رسمیت نمی شناسد و سال هاست بر سر آن مناقشه مرزی وجود دارد و آن را منطقه ای با حاکمیت مشترک می داند.

در واقع، مناقشه بر سر مرزهای عربستان سعودی و امارات که هر از گاهی آشکار می شود، به ثروت نفتی در منطقه الیاسات مربوط می شود. منشا اختلاف به واحه مرزی «البریمی» برمی گردد که در زمان اشغال انگلیس، بین عمان و ابوظبی تقسیم شد، در حالی که عربستان روی آن ادعا دارد.

در سال 1974، امارات و عربستان قرارداد جده را امضا کردند که بر اساس آن عربستان، امارات را به عنوان یک کشور به رسمیت شناخت و در ازای آن، مجموعه ای از زمین های نفت خیز را در مرز بین دو کشور به دست آورد. عربستان در ازای واگذاری بخشی از واحه البریمی که خواستار آن بود، یک ساحل به طول 50 کیلومتر که قطر را از امارات جدا می کند، جزیره «الحویصات» و میدان «شیبه» که بخشی از آن تا امارات امتداد دارد، به دست آورد.

ابوظبی سپس تلاش کرد تا آن اراضی را پس بگیرد، اما ریاض کاملا آن را رد کرد. حتی در سال 1999، امارات با حمایت عمان، کنفرانس وزیران خارجه و نفت شورای همکاری خلیج فارس در عربستان را در اعتراض به عدم تقسیم درآمدهای حاصل از میدان نفتی شیبه تحریم کرد.

بحران زمانی به اوج خود رسید که ریاض در سال 2009 از ورود اماراتی ها به عربستان جلوگیری کرد زیرا نقشه هایی داشت که نشان می داد سرزمین های عربستان بخشی از امارات است. در سال 2020، «سلطان بن خلیفه» رییس امارات با انتشار نقشه ای در شبکه های اجتماعی جنجال به پا کرد چرا که این نقشه نشان می داد منطقه «خور العدید» که تحت کنترل عربستان است، متعلق به امارات است.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پاسخ امارات به شکایت عربستان علیه ابوظبی در سازمان ملل" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پاسخ امارات به شکایت عربستان علیه ابوظبی در سازمان ملل"، کلیک کنید.