پیش بینی خطر ابتلا به بیماری قلبی با پوست

پیش بینی خطر ابتلا به بیماری قلبی با پوست

نادیاتور/خراسان رضوی سطوح بالای کلسترول، فشار خون بالا و سیگار کشیدن، سه عامل خطر اصلی برای ابتلا به بیماری قلبی محسوب می شوند اما موارد دیگری نیز در این مورد دخیل هستند.

به نقل از هلث، بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC)، 47 درصد از مردم آمریکا دارای یک یا چند مورد از این عوامل خطر هستند. سایر عوامل خطر مصرف بیش از حد الکل، داشتن سبک زندگی بی تحرک و مصرف غذاهای سرشار از چربی های ناسالم است.

در حالی که فشار خون بالا یا کلسترول بالا ممکن است به عنوان عوامل خطر، آشکارتر به نظر برسند و به طور مستقیم با سلامت قلب ما مرتبط باشند اما عوامل پیش بینی کننده های بیماری قلبی را می توان در مکان های غیرمنتظره تری مانند سطح پوست نیز یافت.

بر اساس نتایج تحقیقی که در سال 2018 در نشریه علمی Cureus منتشر شد، افرادی که پسوریازیس دارند، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی باشند. تقریبا 7 میلیون آمریکایی تحت تاثیر ضایعات موضعی، پوسته پوسته شدن و خارش هستند که مشخصه این بیماری است؛ با این حال، این علایم سطحی از چیزی بسیار عمیق تر در داخل بدن ناشی می شود.

پسوریازیس، بیماری مرتبط با دستگاه ایمنی بدن است و به دلیل این بیماری دستگاه ایمنی با ارسال سیگنال های معیوب موجب تسریع رشد سلول های پوست می شود. پسوریازیس، بیماری التهابی محسوب می شود و انجمن آکادمی پوست آمریکا توضیح داد که التهاب مزمن می تواند در طول زمان بر عملکرد قلب و عروق خونی تاثیر بگذارد. رابطه بین پسوریازیس و افزایش خطر بیماری قلبی عروقی در ارتباط با موارد شدیدتر پسوریازیس دیده شده، در حالی که این ارتباط در افراد با موارد خفیف تر مشاهده نشده است.

محققان با بررسی تحقیق سال 2018 خاطرنشان کردند که چگونه افراد مبتلا به پسوریازیس دارای تعداد بیشتری از عوامل خطر مرتبط با بیماری قلبی مانند چاقی، دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا هستند.

بر اساس مقاله به روز شده در سال 2024 که در StatPearls منتشر شده است، مشکلات قلبی نیز در ارتباط با آرتریت پسوریاتیک دیده شده است؛ وضعیتی که حدود 20 درصد از بیماران مبتلا به پسوریازیس را تحت تاثیر قرار می دهد.

آرتریت پسوریاتیک، ورم مفاصل پسوریاتیک یا آرتروپاتی پسوریاتیک التهاب مفاصل در ارتباط با بیماری پوستی و ناخنی پسوریازیس است. در این بیماری هر یک از مفاصل بدن ممکن است درگیر شوند، ولی عمدتا مفاصل انگشتان و مهره های کمری و گردنی مبتلا می شوند.

نتایج برخی تحقیقات نشان داده است که در مقایسه با جمعیت عمومی، بیماران آرتریت پسوریاتیک بیشتر در معرض حمله قلبی، آنژین صدری (یا آنژین قلبی) و ایجاد بیماری های قلبی عروقی متعدد هستند.

به گزارش آکادمی پوست آمریکا، اگرچه یافته های تحقیقات نتایج متفاوتی را به همراه داشته است، افرادی که تحت درمان پسوریازیس قرار می گیرند ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهند. درمان موارد متوسط تا شدید پسوریازیس با کاهش تعداد حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ های مرتبط با قلب و عروق همراه است.

درمان پسوریازیس فراتر از مدیریت ظاهر ضایعات پوستی است. داروهایی مانند متوترکسات، داروهای بیولوژیک یا اوستکینوماب ممکن است برای درمان این بیماری همچنین کاهش خطر مشکلات قلبی عروقی برای بیماران پرخطر تجویز شوند.

عادات سبک زندگی سالم، مانند حفظ وزن مناسب، رژیم غذایی، انجام فعالیت بدنی منظم و رعایت قرارهای معمول با پزشک نیز می تواند به مدیریت موارد پسوریازیس کمک کند.

در حالی که مطالعات طولانی مدت بیشتری مورد نیاز است، کارشناسان بر اهمیت آموزش برای پزشکان، متخصصان قلب و پوست در مورد ارتباط بالقوه بین پسوریازیس و خطر بیماری قلبی به منظور کمک به تشخیص زودهنگام، پیشگیری و تلاش های مداخله کننده در این مورد تاکید می کنند.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش بینی خطر ابتلا به بیماری قلبی با پوست" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش بینی خطر ابتلا به بیماری قلبی با پوست"، کلیک کنید.