«پیش دبستانی» مسیر مغفول تحول بنیادین

یادداشت؛

«پیش دبستانی» مسیر مغفول تحول بنیادین

رییس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک گفت: فراگیر شدن «پیش دبستانی» باکیفیت می تواند به صورت زودبازده و موثر شاخص های اصلی آموزشی و پرورشی و عدالت را ارتقا دهد که متاسفانه تاکنون غفلت شده است.

گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری نادیاتور- مجتبی همتی فر، رییس سازمان تعلیم و تربیت کودک؛ اخیراً ویراستی با این مضمون منتشر نموده است: «تربیت اوان کودکی، «اساس» دوره های بعدی است. فراگیر شدن «پیش دبستانی» باکیفیت می تواند به صورت زودبازده و موثر شاخص های اصلی آموزشی و پرورشی و عدالت را ارتقا دهد که متاسفانه تاکنون غفلت شده است. ان شاءالله با باورمندی تصمیم گیران به این راهبرد مهم، «سرمایه گذاری» هم جانبه صورت بگیرد».

وی به طور ضمنی درباره برخی واکنش های منفی به بیانات وزیر آموزش وپرورش نکاتی را مطرح کرده و توضیحاتی را ارایه کرده است.

نکته اول

اخیراً وزیر آموزش وپرورش در مقایسه سرمایه گذاری بر دوره آغازین تربیت با دوره پایانی آموزش مدرسه ای، به درستی بر لزوم سرمایه گذاری کافی روی دوره آغازین تربیت تاکید کرده اند.

این نکته و راهبرد مهم در اسناد تحولی هم مورد تاکید قرار دارد و از جمله در سند تحول 1367 (طرح تغییر بنیادی نظام آموزش وپرورش ایران)، این دوره را با عنوان «اساس» هویت یافته و نام گذاری شده است. سند تحول بنیادین هم تاکید مشابهی دارد و در سیاست های کلی تحول در نظام آموزشی (ابلاغی مقام معظم رهبری مدظله العالی) هم به این موضوع توجه شده است.

نکته دوم

برخی با برداشت های سوگیرانه و نه چندان عمیق، به نقد اظهارنظر جناب وزیر پرداخته اند و با پررنگ کردن عارضه ها و برخی از چالش های مشهور و مزمن آموزش وپرورش، کمبود معلم، کمبود فضا، تراکم کلاسی مدارس دولتی و … – نتیجه گرفته اند که دغدغه مطرح شده از سوی وزیر، غیرواقعی و غیرکارشناسی بوده است.

چنین نگاهی در اجرای سند تغییر بنیادی در دهه 60 هم مطرح شد و متاسفانه به جای توجه راهبردی به دوره «اساس» و ایجاد زیرساز آموزشی و تربیتی به طور بنیادین، روی دوره متوسطه تمرکز ویژه ای شد و ایده های نسنجیده «ایجاد شاخه کار و دانش، نظام ترمی واحدی و ایجاد دوره پیش دانشگاهی» را به ظهور رساند و در عمل، آن سند مهم فراموش شد.

نکته سوم

یکی از مهم ترین دشواری های در مسیر ایجاد تحول بنیادین، تغییر «باور ها و انگاره های نادرست» برخی از موثرین و باسابقه هاست که ملاک اظهارنظر، توصیه و … شخصی و سیستمی قرار می گیرد. کاش که فصل تحول و بهار طبیعت به بهار دل ها و ذهن ها بیانجامد و خشکی ها، کهنگی ها و … نو شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«پیش دبستانی» مسیر مغفول تحول بنیادین" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«پیش دبستانی» مسیر مغفول تحول بنیادین"، کلیک کنید.