چرا واکسیناسیون «پنوموکوک» کودکان ضروری است؟

چرا واکسیناسیون «پنوموکوک» کودکان ضروری است؟

آفتاب نیوز :

پژمان بختیاری نیا اظهار کرد: با اجرای برنامه واکسیناسیون همگانی در جهان، شیوع بسیاری از بیماری های خطرناک بین شیرخواران، کودکان و بالغان کاهش بارزی پیدا کرده است به گونه ای که اکنون شیوع بیماری های خطیری مانند دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، سرخک و فلج کودکان با واکسیناسیون همگانی با موفقیت کنترل و در بسیاری از کشورها عملا به حداقل میزان خود رسیده است.

وی افزود: به طور مثال ایمن سازی، تاثیر عمده ای در کاهش مرگ و میر ناشی از سرخک داشته است. در سال های 2000 تا 2018، واکسیناسیون سرخک از مرگ 23 میلیون نفر در جهان جلوگیری کرده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: در حال حاضر واکسن هایی برای جلوگیری از بیش از 20 بیماری تهدیدکننده زندگی داریم که به افراد در هر سنی کمک می کنند زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشند. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، ایمن سازی در حال حاضر از مرگ 3.5 تا 5 میلیون نفر در سال بر اثر بیماری هایی مانند دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، آنفلوآنزا و سرخک جلوگیری می کند.

وی بیان کرد: 40 سال از آغاز برنامه توسعه ایمن سازی در کشور ما می گذرد و در حال حاضر ایمن سازی کودکان علیه بیماری های دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، فلج اطفال، سرخک، سرخجه، اوریون، سل، هپاتیت  Bو هموفیلوس آنفلوآنزا اجرا می شود.

پنومونی چیست؟

بختیاری نیا عنوان کرد: پنوموکوک، نوعی باکتری است که می تواند موجب بروز بیماری های پنومونی (سینه پهلو)، عفونت خونی، سینوزیت (التهاب بافت پوششی حفره های بینی) و عفونت گوش میانی شود. پنوموکوک و مننگوکوک بیشترین عامل عفونت در کودکان زیر پنج سال هستند و سالیانه 51 هزار مورد از عفونت تهاجمی، عفونت های پنوموکوک هستند.

وی ادامه داد: این عفونت همچنین در کشور ما سالانه بیش از 15 هزار بستری و یک هزار و 500 مورد مرگ را ایجاد می کند.

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: پنومونی پنوموکوکی یکی از شایع ترین عفونت های دستگاه تنفسی است که سبب ارجاع کودکان به مراکز درمانی می شود و علت اصلی مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در سراسر جهان است.

تاکید بر انجام واکسیناسیون پنوموکوک

وی با اشاره به آغاز پایلوت واکسیناسیون پنوموکوک در هفت استان کشور از امسال عنوان کرد: در برابر این عفونت، امکان پیشگیری از مرگ و میر در کودکان با انجام واکسیناسیون بالا می رود و انتظار می رود در یک دوره 10 ساله استفاده از واکسن، از مرگ 10 هزار کودک زیر پنج سال جلوگیری شود.

بختیاری نیا گفت: واکسن پنوموکوک از دو روز پیش در استان خوزستان و شش استان دیگر رونمایی شد. این واکسن در سه دوز از سن دو ماهگی و بعد از آن چهار ماهگی و 12 ماهگی به صورت عضلانی به کودکان تزریق می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا واکسیناسیون «پنوموکوک» کودکان ضروری است؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا واکسیناسیون «پنوموکوک» کودکان ضروری است؟"، کلیک کنید.