چند نکته درباره مقام و پاداش زایران حضرت معصومه(س)

چند نکته درباره مقام و پاداش زایران حضرت معصومه(س)

آیت الله بهجت می گوید در روایت داریم «مَنْ زارَها وَجَبَتْ لَهُ الْجَنهُ؛ هر کس حضرت معصومه(س) را زیارت کند، بهشت بر او واجب می گردد». این خیلی کلمه بزرگی است! اما آیا این روایت درست است؟

به گزارش نادیاتور، آیت الله بهجت (ره) در مورد اهمیت شخصیت حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید: حضرت معصومه(ع) از قبیل امامزاده های مطلق نیست ـ که هنگام زیارت او زیارت نامه مطلق امامزاده ها خوانده شود، بلکه زیارت مخصوص به خود دارد.

وی ادامه می دهد: در روایت داریم «مَنْ زارَها وَجَبَتْ لَهُ الْجَنهُ؛ هر کس او را زیارت کند، بهشت بر او واجب می گردد». این خیلی کلمه بزرگی است!

این جمله آیت الله بهجت و روایتی که ایشان مطرح می کنند بسیار اهمیت دارد ولی باید ابعاد بزرگی آن را از زبان خود اهل بیت(ع) بررسی کرد.

عظمت و مقام والای حضرت معصومه سلام الله علیها

در زیارت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها عرضه می داریم «یا فاطمه اشفعی لی فی الجنه، فان لک عند الله شاناً من الشان؛ ای فاطمه مرا در بهشت شفاعت کن چرا که در پیشگاه خدا دارای جایگاه با عظمت هستی».

در حدیثی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم می فرماید؛ «پاره تن من در قم مدفون می شود و هر کس به زیارت او بیاید بهشت بر او واجب خواهد شد»؛ معلوم می شود کریمۀ اهل بیت سلام الله علیها از مقام بسیار بالایی برخوردار است.

قم؛ حرم اهل البیت علیهم السلام

امام صادق علیه السلام فرمودند: «ان لله حرما و هو مکه، وان للرسول حرما وهو المدینه، وان لامیرالمومنین حرما و هو الکوفه، وان لنا حرما و هو بلده قم، وستدفن فیها امراه من اولادی تسمی فاطمه، فمن زارها وجبت له الجنه؛ خداوند حرمی دارد که مکه است، و برای پیامبر صلی الله علیه و آله هم حرمی است و آن مدینه است و حرم امیرالمومنین علیه السلام کوفه است. و حرم ما اهل البیت شهر قم است. و به زودی در قم، زنی از فرزندان من به نام فاطمه دفن می شود که هر کس مرقد او را زیارت کند بهشت بر وی واجب می گردد».

امام صادق علیه السلام این سخن را قبل از تولد امام کاظم علیه السلام پدر بزرگوار حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها بیان کرد. لذا روایات متعدّدی در مورد اهمیّت قم وارد شده که آن هم به دلیل مدفن پاک حضرت معصومه سلام الله علیها و هم به دلیل حضور شیعیان از صدر اسلام در این شهر است که عُش آل محمّد صلوات الله علیهم اجمعین بوده است.

بهشت، پاداش زایران حضرت معصومه سلام الله علیها

امام رضا علیه السلام در این زمینه می فرماید: «ان للجنّه ثمانیه ابواب و لاهل قم واحد منها فطوبی لهم ثم طوبی لهم ثم طوبی لهم؛ بهشت هشت در دارد که اهل قم یکی از آن درهای هشت گانه را در اختیار دارند؛ خوشا به حال آنها، خوشا به حال آنها، خوشا به حال آنها».

می دانیم درهای بهشت مثل درهای این دنیا نیست، بلکه درهای بهشت اسبابی است که انسان ها را به بهشت می برد، حال امام رضا علیه السلام در این روایت می فرماید یکی از درهای بهشت در قم است، یعنی در این سرزمین عاملی وجود دارد که می تواند مردم را به بهشت دعوت کند اما آن عامل همان قبر حضرت معصومه سلام الله علیها است که امام صادق علیه السلام درباره آن می فرماید: در آینده نزدیک زنی از نسل من در این جا دفن می شود «فمن زارها وجبت له الجنّه.»

البته «وجبت له الجنه» مطلق نیست یعنی این گونه نیست که بهشت بر او واجب شده است و او هر کاری که بخواهد می تواند انجام دهد بلکه وجوب جنت مشروط است. در میان صحابه کسانی بودند که یک روز بهشت بر آنها واجب بود و یک روز هم علیه علی علیه السلام قیام کردند و بسیاری را به کشتن دادند و خودشان هم کشته شدند و «وجبت لهم النار» شدند. از این رو وجوب بهشت مشروط است.

با این تفاسیر باید گفت زیارت با این همه ثواب که در روایات برای آن بیان شده، یک زیارت ساده معمولی نیست بلکه زیارتی است که عارفاً بحقّها باشد، یعنی وقتی به اینجا برای زیارت می آید در افعال خود باز نگری کرده و با توبه به اصلاح خویشتن بپردازد که این سبب می شود، اینجا دری از درهای بهشت باشد.

پایان خبر نادیاتور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چند نکته درباره مقام و پاداش زایران حضرت معصومه(س)" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چند نکته درباره مقام و پاداش زایران حضرت معصومه(س)"، کلیک کنید.