گاردین: خط قرمزهای آمریکا و انگلیس درباره حمله به رفح پوچ هستند

گاردین: خط قرمزهای آمریکا و انگلیس درباره حمله به رفح پوچ هستند

روزنامه انگلیسی از یک بام و دو هوای آمریکا و انگلیس در قبال مخالفتشان با حمله رژیم صهیونیستی به شهر رفح و توخالی بودن مخالفت آنها نوشت.

به گزارش نادیاتور، روزنامه انگلیسی گاردین تحلیل کرد، واشنگتن و لندن با وجود آنکه تا پیش از این ادعای مخالفت با هر گونه حمله رژیم صهیونیستی به شهر رفح را داشتند اما نشانه هایی از بی اعتنایی آنها به این خط قرمزی که خودشان برای این حمله تعیین کردند، بروز داده اند.

 «پاتریک وینتور»، دبیر دیپلماتیک روزنامه «گاردین» انگلیس نوشته است، آمریکا و انگلیس با دستور اخیر دیوان بین المللی دادگستری به رژیم صهیونیستی برای پایان دادن به حمله به شهر رفح مخالفت خواهند کرد و هم زمان به تدریج خطوط قرمز خودشان درباره عدم حمایت از حمله نظامی صهیونیست ها به شهر رفح را زیر پا می گذارند.

دبیر روزنامه گاردین در این مطلب نوشت: «این خط قرمز نخستین بار زمانی از سوی آنها مطرح شد که گفتند نمی توانند از یک حمله زمینی بزرگ اسراییل به رفح بدون وجود برنامه معتبری برای محافظت از غیرنظامیان حمایت کنند اما از آن زمان به این سو تعریف آنها از اینکه چه حمله ای معادل این حمله بزرگ است متغیرتر شده است.»

«اندرو میچل»، معاون وزیر امور خارجه انگلیس روز دوشنبه گذشته به قانونگذاران کشورش ادعا کرد: «بریتانیا تنها از یک طرح سازنده برای رفح که از هر نظر مطابق با قوانین بشردوستانه بین المللی باشد حمایت می کند.»

به نوشته روزنامه گاردین «به رغم آنکه 800 هزار نفر از رفح گریخته اند، شامل 400 هزار نفر از کسانی که ارتش اسراییل به آنها برای ترک این شهر هشدار داد، اما با این حال روز سه شنبه میچل به کمیته منتخب تجارت پارلمان انگلیس بیان کرد: به نظر می رسد عملیات چشمگیر در رفح هنوز شروع نشده است. تعریف او از یک عملیات بزرگ (ظاهرا شامل یک عملیات منجر به فرار دسته جمعی این حجم فراوان از مردم نمی شود!) از نظر قانونگذاران حزب کارگر در این کمیته قابل قبول نبود. لیام برن، رییس این کمیته منتخب با اشاره به جابجا شدن 800 هزار نفر از مردم از او پرسید: اگر این چشمگیر نیست، پس چه چیزی چشمگیر است؟!»

«جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز صحبت هایی روز چهارشنبه با خبرنگاران مطرح کرد که حاکی از تو خالی بودن خط قرمزهای واشنگتن برای اسراییل در رابطه با حمله به رفح هستند. او مدعی شد که مقام ها و کارشناسان اسراییلی به او درباره «اصلاحات در برنامه حمله به رفح که در ضمن تحقق اهداف نظامی، آسیب به غیرنظامیان را نیز در نظر می گیرد» گزارش کرده اند.

به نوشته گاردین، سالیوان مدعی شد: «چیزی که ما تا کنون در ارتباط با عملیات های نظامی اسراییل در آن منطقه دیده ایم بیشتر هدفمند و محدود بوده و شامل عملیات های نظامی بزرگ در بطن مناطق شهری پرتراکم نبوده است. ما اکنون باید ببینیم که از اینجا به بعد چه اتفاقاتی می افتند. ما وضعیت را نظاره کرده و در نظر گرفته و خواهیم دید آیا آنچه که اسراییل به ما گزارش کرده ادامه می یابد یا اتفاقات دیگری خواهند افتاد.»

سالیوان با چشم پوشی نسبت به حجم فراوان جنایاتی که صهیونیست ها در مدت بیش از هفت ماه عملیات علیه نوار غزه مرتکب شده اند ادعا کرد برای تصمیم گیری درباره قابل قبول بودن یا نبودن برنامه ای برای حمله به رفح «فرمول ریاضی وجود ندارد. چیزی که ما تحت نظر قرار می دهیم این است که آیا در نتیجه این عملیات مرگ و ویرانی فراوانی به وجود خواهد آمد یا اینکه یک عملیات متناسب تر و دقیق تر خواهد بود.»

دبیر دیپلماتیک روزنامه گاردین تحلیل کرد، این مواضع آمریکا این پیام را می دهند که یا توسط اسراییل از بابت «متناسب تر و قابل قبول » شدن برنامه حمله به رفح متقاعد شده یا این که در مواجهه با یک عمل انجام شده مبنی بر اینکه حمله صرف نظر از اعتراضات واشنگتن ادامه خواهد یافت، از خط قرمزهایش عدول کرده است.

گاردین تحلیل می کند آمریکا و انگلیس ظاهرا از سوی دیگر به سمت سلب مسیولیت از رژیم صهیونیستی به خاطر وارد نشدن کمک های بشردوستانه به رفح پیش می روند.

پاتریک وینتور نوشته است: «آمریکا و انگلیس حالا دارند می گویند دلیل وارد نشدن کمک ها به رفح اختلاف بین مصر و اسراییل است که این مسیولیت را از اسراییل در حالی که نیروی اشغالگر است، سلب می کند.»

پایان خبر نادیاتور

گاردین: خط قرمزهای آمریکا و انگلیس درباره حمله به رفح پوچ هستند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گاردین: خط قرمزهای آمریکا و انگلیس درباره حمله به رفح پوچ هستند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گاردین: خط قرمزهای آمریکا و انگلیس درباره حمله به رفح پوچ هستند"، کلیک کنید.